Bu yılki iPhone lansmanı, serideki standart modeller için ön tarafa bakan çok sayıda değişiklik getirdi. Şirket, geçtiğimiz yıl iPhone 14 Pro modelleri için Dynamic Island’ı tanıtmıştı. Ancak standart iPhone 14 modelleri, iPhone 13 serisiyle aynı çentiğe sahipti. Artık tüm iPhone 15 serisinin ön tarafında Dynamic Island bulunuyor ve bu da standart modelleri tasarım açısından ‘Pro’ modellere çok daha yaklaştırıyor. Yeni bir rapor, Apple tedarikçisi BOE’nin, ışık sızıntısı sorunları nedeniyle iPhone 15 modelleri için OLED tedarikini genişletmekte zorluk yaşadığını iddia ediyor.

BOE, arzı genişletme ve verimi artırma mücadelesi verirken iPhone 15 OLED panellerinde ışık sızıntısı sorunlarıyla karşılaşmaya devam ediyor

tarafından hazırlanan bir rapora göre DigiTimesApple tedarikçisi BOE, iPhone 15 için OLED panellerinde ışık sızıntısı sorunlarıyla karşı karşıya. Bu, verimin düşmesine neden oldu ve genel arzı etkileyebilir, bu da Mart ayında koşullu onay alınmasıyla sonuçlandı. Ancak BOE, Apple’ın standartlarına uygun üretim sağlayamadı. Bundan sonra Cupertino devi siparişleri eylül ayında iptal etti.

BOE, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus için OLED paneller sunmak üzere seçildi. Tedarikçi, standart modellere ayrılmış panellerde ışık sızıntısı sorunuyla karşılaştı. Bilmiyorsanız, ışık sızıntısı sorunu, TrueDepth kamera sensörü için delik deliğinin ve hap şeklindeki oyuğun bulunduğu OLED ekranındaki Dynamic Island’dan kaynaklanıyor.

Neyse ki Apple için Samsung, iPhone 15 serisi için de OLED paneller üretiyor. Tedarikçi bu yılın haziran ayından ağustos ayına kadar pazar payının yüzde 91’ini elde etti. Samsung’un verimliliği, iPhone 15 OLED siparişlerinden önemli ölçüde faydalanacağı için BOE için tehdit oluşturuyor. BOE’nin panellerindeki ışık sızıntısı sorununu nasıl çözeceği ve Apple’ın tedarikçiyle nasıl ilerleyeceği henüz bilinmiyor. BOE, iPhone’un diğer akıllı telefonlara göre ne kadar iyi sattığı dikkate alındığında Apple’ı hem müşteri hem de gelir olarak kaybedebilir.

Başlangıçta BOE’nin 2023’te 5 ila 15 milyon iPhone 15 paneli tedarik edeceği tahmin ediliyordu. Devam eden üretim sorunları nedeniyle verim nispeten düşük kaldı ve 2 ila 3 milyon panel civarında gerçekleşti. Verim oranı yüzde 30’a düştü. Muhtemelen BOE bu yıl iPhone 15 serisi için Apple’dan üretim onayı almayacak. iPhone 15’in piyasaya sürülmesiyle birlikte Apple, dikkatini iPhone 16 serisine odakladı.

iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’a benzer bir OLED panele sahip olacak. Ancak ‘Pro’ modellerin ekran boyutunu önemli ölçüde artırması bekleniyor. Örneğin iPhone 16 Pro’nun, iPhone 15 Pro’daki 6,1 inçlik ekrana göre 6,3 inçlik bir ekrana sahip olacağı bildirildi.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17