Google, YouTube’daki “beğeniler” ve “görüntülemeler” sayaçlarını, bir video görüntülendiğinde otomatik olarak yenilenecek şekilde değiştiriyor. Şu anda platformda bir video izliyorsanız klibi izlerken beğeni ve izlenme sayısında değişiklik olmayacak. Ancak bu güncellemeyle birlikte bu iki ölçüm artacak ve video ister oynatılıyor ister duraklatılmış olsun, dönen sayı sayacının harika bir animasyonunu gösterecek. Başka bir uygulamaya geçip YouTube’a dönseniz bile animasyon oynatılacaktır.
Android Polisi YouTube’da bu yeni davranışla karşılaştım ve şu adresteki bir yayın dışında bununla ilgili herhangi bir referans bulamadım: Reddit Ekim ayından itibaren kullanıcıdan nonotan şöyle yazdı: “Bir video izliyorum ve görüntüleme sayacının sanki fiziksel bir tıklama sayacıymış gibi yeni bir sayıya geçtiği bir animasyon yüzünden sürekli dikkatim dağılıyor. Bu davranışı daha önce görmemiştim ve devre dışı bırakmak istiyorum.”

Aynı Reddit kullanıcısı bu etkiden o kadar rahatsız oldu ki filtrelerine animasyonun ve sayının gerçek zamanlı ilerlemesini durduran şu satırı ekledi: https://www.youtube.com/youtubei/v1/updated_metadata*.

Reddit kullanıcısı gibi diğer kişilerin de bu özellik hakkında benzer gönderileri vardı. Reyh “Gerçekten dikkat dağıtıcı ve hiç de faydalı değil. İlk kez Salı günü Firefox’u kullanırken gördüm. İlk birkaç seferde yalnızca videoların sol alt kısmında bir tür hareket fark ettim. İçeride olup olmadığını merak ettim.” videonun kendisi. Daha sonra bölgeyi bir süre gözlemledim ve yeni sayaç animasyonunu gördüm.”

Görünüşe göre bu özellik dünya çapında çok sınırlı sayıda YouTube kullanıcısının yardımıyla test ediliyor. Özelliği görenler, videoyu izlerken ekrandaki izlenme ve beğeni sayısının daha da arttığını fark edecek. Google buna ilerleme diyor ve bazılarınız için öyle olabilir.telefon-1