PC oyunlarının tarihini düşündüğünüzde – sevilen platformumuzu bugünkü haline getiren nişancı oyunları, RPG’ler ve sürükleyici simülasyonlar – akla birkaç isim geliyor. İmparatorluklar Çağı. Yarı ömür. Simler. Counter Strike. Komuta et ve feth et. Ve tabi ki, Deus Ex. Orijinal olarak Ion Storm’dan gelen tanımlayıcı bilim kurgu destanı, 2016’daki Deus Ex Mankind Divided’dan bu yana ana hat olarak yayınlanmadı. Bundan önce, Human Revolution tüm seriyi yumuşak bir şekilde yeniden başlattı ve hem gizli oynanış hem de video oyunu draması için yeni bir standart belirledi. gerçek dünya sorunlarıyla. 2023 sona ererken, yeni bir Deus Ex oyununun zamanı yaklaşıyor ve Adam Jensen ve Starfield’ın galaksiler arası kovboy Sam Coe’nun arkasındaki yıldız Elias Toufexis de aynı fikirde.

İlk çıkışının üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen orijinal Deus Ex hâlâ ekranlardan fırlıyor. RPG’leri, gizlilik oyunlarını ve evrim, sosyal düzensizlik ve Illuminati üzerine (biraz şüpheli bir şekilde seslendirilmiş-oynatılmış) tartışmaları birleştiren gerçek bir PC klasiği olan Deus Ex, video oyunu tarihinde bir dönüm noktasıdır.

Görünmez Savaş hayranları ve eleştirmenleri ikiye böldü, ancak 2011’den itibaren İnsan Devrimi, Adam Jensen’in kendisini tanıtmanın yanı sıra, çok sevilen bir forma dönüşe işaret ediyordu. Bölünmüş İnsanlık umut vericiydi ama biraz yarım kalmış gibi hissettim (bu konuya daha sonra değineceğim), ancak yine de yedi yıllık bir aradan sonra – ve yapay zeka, bilgi kontrolü ve küresel politikanın sürekli değişen doğası hakkındaki tüm modern tartışmaların ardından – artık sanki bitmemiş gibi geliyor yeni bir Deus Ex zamanı.

Oyuncular olarak daha konuşkan, daha anlamlı üçlü A oyunlarına açtık. Mankind Divided’ın gelişinden bu yana geçen yedi yılda, God of War, Red Dead Redemption 2, Cyberpunk 2077 ve Disco Elysium gibi geleneksel ve tanıdık mekanikleri yüksek fikirli anlatımla birleştiren bir dizi oyunla karşılaştık.

Deus Ex yolu açtı; Human Revolution ve Mankind Divided bu formülü denediler. Artık gerçeklik hakkında söyleyecek bir şeyleri olan, dramatik, karakter odaklı sürükleyici bir simülasyona yönelik iştah oluştu.

Adam Jensen’in kendisi olan Elias Toufexis de aynı fikirde. Daha önce Toufexis, yeni bir Deus Ex oyununa duyulan ihtiyaç konusunda çeşitli yorumlarda bulunmuştu. Şimdi aktör, Mankind Divided’ın gelişimi hakkında bazı bilgiler verirken, komplolar ve büyütmeler dünyasına geri dönme konusundaki ilgisini yineliyor.

Toufexis, “Komik ama son Deus Ex neredeyse on yıl önce çıktı ve o zamandan bu yana bir sürü popüler projeye imza attım ve hâlâ Jensen’in ürünlerini isteyen en çok kişi ben oluyorum” diyor. “Neredeyse hikayeyi bitirmemiz gerekiyormuş gibi.”

Daha sonra hayranlardan biri Toufexis’e şöyle yanıt verdi: “Mankind Divided’ın daha uzun olması gerektiği doğru mu, ama yayıncı [Square Enix] Hikayenin geri kalanını planlı bir devam filmi olarak satmak için onu ikiye mi böleceğiz? Toufexis, “Bu kısmen doğru” diye yanıtlıyor.

Yeni Deus Ex oyunu: Deus Ex'de Adam Jensen'in seslendirme sanatçısı Elias Toufexis'ten bir tweet

Temmuz ayında Toufexis, yeni Deus Ex’in geliştirilmesiyle ilgili olarak kendisiyle hiçbir şekilde iletişime geçilmediğini doğrulamıştı. Seri artık Deus Ex’in haklarını Ağustos 2022’de Square Enix’ten satın alan Embracer Group’a ait. Yeni bir Deus Ex görecek miyiz? Ben de öyle umuyorum ama sanki çok uzakta gibi görünüyor.

Deus Ex’in dönüşünü beklerken ve beklerken, bugün hala kolayca oynayabileceğiniz en iyi eski oyunlardan bazılarına bir göz atın. Alternatif olarak şimdiye kadar yapılmış en iyi hikaye oyunlarını edinin.

Bizi takip etmeyi unutmayın Google Haberleri daha fazla günlük PC oyun haberleri, kılavuzları ve incelemeleri için.oyun-2