Dünya’dan yaklaşık 157.000 ışıkyılı uzaklıktaki Büyük Macellan Bulutu’ndaki küresel bir küme olan NGC 2210, ilgi çekici bir astronomik konudur. Yaklaşık 11,6 milyar yaşında, evrenden biraz daha genç ve hem BMB hem de Samanyolu’ndaki diğer kümelerden daha genç. Katkıda bulunanlar: ESA/Hubble ve NASA, A. Sarajedini, F. Niederhofer

Büyük Macellan Bulutu’ndaki NGC 2210, yaklaşık 11,6 milyar yaşında olan dikkate değer bir küresel kümedir ve antik yıldız kümelerinin yaşı ve oluşumu hakkında fikir verir. Yoğun yıldız yoğunluğu onu görsel açıdan da çarpıcı bir astronomik fenomen haline getiriyor.

Bu çarpıcı görüntü, Büyük Macellan Bulutu’nda (LMC) yer alan, NGC 2210 olarak bilinen, yoğun şekilde paketlenmiş küresel kümeyi göstermektedir. LMC, Dünya’dan yaklaşık 157.000 ışıkyılı uzaklıkta yer alır ve Dünya’nın sözde uydu galaksisidir. SamanyoluBu, iki galaksinin yerçekimsel olarak birbirine bağlı olduğu anlamına gelir. Küresel kümeler binlerce, hatta milyonlarca yıldızdan oluşan çok kararlı ve sıkı bir şekilde birbirine bağlı kümelerdir. Kararlılıkları, uzun süre dayanabilecekleri anlamına gelir ve bu nedenle, potansiyel olarak çok eski yıldız popülasyonlarını araştırmak için küresel kümeler sıklıkla incelenir.

Aslında, bu görüntüyü oluşturmak için kullanılan bazı verilerden yararlanan 2017 araştırması, LMC küresel kümelerinden bir örneğin, Samanyolu’nun halesinde bulunan en eski yıldız kümelerinden bazılarına inanılmaz derecede yakın yaşta olduğunu ortaya çıkardı. NGC 2210’un özellikle muhtemelen yaklaşık 11,6 milyar yaşında olduğunu buldular. Bu, Evren’in kendisinden yalnızca birkaç milyar yıl daha genç olmasına rağmen, NGC 2210’u kendi örneklerindeki açık ara en genç küresel küme haline getirdi. Aynı çalışmada incelenen diğer tüm LMC küresel kümelerinin daha da eski olduğu, dördünün yaşının 13 milyar yıldan fazla olduğu bulundu. Bu ilginç çünkü gökbilimcilere, iki galaksi bağımsız olarak oluşmuş olsa bile, BMB’deki en eski küresel kümelerin Samanyolu’ndaki en eski kümelerle eşzamanlı olarak oluştuğunu söylüyor.

Bu yaşlı ama nispeten genç küme, ilginç araştırmalara kaynak olmasının yanı sıra, oldukça yoğun yıldız popülasyonuyla da son derece güzeldir. Gece gökyüzü, küresel bir kümenin merkezindeki yıldızlardan birinin yörüngesinde dönen bir gezegende yaşayan birinin bakış açısından çok farklı görünecektir: olduğundan binlerce kat daha kalabalık bir yıldız ortamında, gökyüzü yıldızlarla dolu gibi görünecektir. bize ait.uzay-2