WhatsApp, iOS’ta kullanıcıların fotoğraf ve videoları orijinal kalitelerini korumak için belge olarak paylaşmalarına olanak tanıyan yeni bir özelliği kullanıma sunuyor. Tespit edildiği gibi WABetaBilgisi WhatsApp’ın iOS’taki 23.24.73 güncellemesiyle birlikte sağlanan resmi değişiklik günlüğü, iletişim uygulamasının varsayılan olarak kullandığı sıkıştırılmış yaklaşımlara alternatif olarak kullanıcıların artık “orijinal kalitede medyayı dosya olarak kolayca gönderebileceklerini” belirtiyor.

Bu özellik bir kişi tarafından test edilirken görüldü. Kasım ayında küçük bir kullanıcı alt kümesiancak artık tüm iOS kullanıcılarına sunuluyor. Değişiklik günlüğü, bunun “önümüzdeki haftalarda” kullanıma sunulacağını, dolayısıyla cihazınızda görünmesinin biraz zaman alabileceğini, ancak göründüğünde sohbette “+”ya dokunup “Belge”yi ve ardından “Belge”yi seçerek ona erişebileceğinizi belirtiyor. Fotoğraf veya Video’yu seçin. Alıcılar, gönderildikten sonra fotoğraf ve videoları görüntülemek için WhatsApp’taki dosyaya dokunabilirler, ancak önizlemeler ana sohbet arayüzünde görünmüyor. Özellik kullanılarak gönderilebilecek dosyalarda 2 GB sınırı bulunmaktadır.

Belge olarak gönderilen resimler ve videolar ana sohbet arayüzünde önizleme göstermez.
Jon Porter / The Verge’ın ekran görüntüsü

WhatsApp aynı özelliği Android kullanıcıları için de test ediyor en azından bu yıl eylülBu da Android cihazlar için kararlı bir sürümün çok geride kalmayabileceğini gösteriyor.genel-2