Havacılık için daha temiz yakıt arayışında…

Antarktika’da bilimsel balon kampanyası…

Ve bir anahtar motor testi NASAArtemis Ay roketi…

Size anlatacağımız hikayelerden birkaçı – Bu Hafta NASA’da!

Sürdürülebilir Havacılık Yakıtının Etkilerinin Araştırılması

NASA ve Boeing yakın zamanda bir duman izi araştırma kampanyası yürütmek için ortaklık kurdu. Kampanya sırasında, Boeing uçağı %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı ile geleneksel jet yakıtının düşük kükürtlü bir versiyonu arasında geçiş yaparken, NASA’nın DC-8 uçuş bilimi laboratuvarı, bir Boeing ecoDemostator uçağından kaynaklanan emisyonları ve kar izi buz oluşumunu ölçtü.

Toplanan veriler, sürdürülebilir havacılık yakıtlarının atmosferde ısıyı hapsedebilecek kontrillerin oluşumunu azaltmaya yardımcı olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olacak.

Bilimsel Balon Yükü Antarktika'daki McMurdo İstasyonunda Fırlatmaya Hazırlandı

Antarktika’daki McMurdo İstasyonunda fırlatılmak üzere bilimsel bir balon yükü hazırlanıyor. Kredi: NASA’nın Wallops Uçuş Tesisi

NASA Bilimsel Balonlar Antarktika Üzerindeki Uçuşlar İçin Radyasyon Yapıyor

NASA’nın yıllık Antarktika Uzun Süreli Balon Kampanyası sırasında planlanan bilimsel balon uçuşları GUSTO misyonunu da içeriyor. Bu Astrofizik misyonu, en güney yarımkürenin üzerindeki göklerde 55’ten fazla günlük rekor bir uçuş hedefliyor.

Büyük bir kısmının haritasını çıkaracak. Samanyolu galaktik merkez ve yakındaki Büyük Macellan Bulutu da dahil olmak üzere galaksi. Nasa.gov/scientificballoons adresinden NASA’nın Bilimsel Balon Programı hakkında daha fazla bilgi edinin.

NASA RS 25 Motor Sıcak Yangın Sertifikasyon Testi

NASA, RS-25 sertifikasyon motorunun tam süreli, 650 saniyelik sıcak ateşlemesini 29 Kasım’da tamamladı ve NASA evrenin sırlarını araştırırken derin uzaya yapılacak gelecekteki SLS (Uzay Fırlatma Sistemi) görevlerini desteklemek için kritik bir test serisine devam etti. herkesin yararına. Katkıda bulunanlar: Danny Nowlin, NASA

NASA, RS-25 Motor Sertifikasyon Testi Yangın Serisine Devam Ediyor

29 Kasım’da NASA’nın Stennis Uzay Merkezi, bir RS-25 motorunun sıcak ateş testini gerçekleştirdi. Mürettebat, test sırasında RS-25’i merkezi bir nokta etrafında yalpa çemberi haline getirdi veya döndürdü. Gimbaling, Uzay Fırlatma Sistemini stabilize etmek için kullanılan motor için önemli bir yetenektir veya SLS Artemis görevlerinde Ay’a ve ötesine uçuş sırasında roket.

Bu, mevcut 12 testlik sertifikasyon serisindeki üçüncü sıcak yangındı.

NASA 2023 Öğrenci Lansmanı Yarışması

NASA’nın 2023 Öğrenci Fırlatma yarışmasının öğrenci ekipleri ve katılımcıları, Nisan 2023’te NASA’nın Huntsville, Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi yakınında uçuş yapan bir roketi gözlemliyor. Kredi: NASA

2024 Öğrenci Lansman Yarışmasında Yarışan Takımlar

24 eyaleti ve Porto Riko’yu temsil eden yetmiş takım, 2024 Öğrenci Lansman Yarışmasında yarışmak üzere seçildi. Öğrencilerin yüksek güçlü bir amatör roket ve bilimsel yük tasarlamasını, inşa etmesini ve uçurmasını gerektiren dokuz ay süren yarışma, 10-14 Nisan 2024’te NASA’nın Huntsville, Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi yakınında yapılacak final etkinlikleriyle sona erecek.

@NASA’da bu hafta olan şey bu!uzay-2