Pazartesi günü erken saatlerde, BitCoin ve diğer kripto para birimleri 2023’teki en yüksek değerlerine ulaştı. Özellikle kripto para birimi 42.000 doların üzerindeydi ve yatırımcılar bunun Mart 2024’e kadar 45.000 dolara ulaşmasını bekliyordu. İşte bu nedenle BitCoins’e yatırım yapmaktan kaçınılmalıdır.

Bitcoin Pazartesi günü Asya iş gününde 41.000 doları aşarak Nisan 2022’deki Terra kazasından bu yana görülmeyen seviyelere ulaşırken, Ether de 2.200 doların üzerine çıktı.

Hareket, Bitcoin’in son günlerde 40.000 dolar eşiğine ulaşması, sonunda bu eşiği aşması ve yazının yazıldığı sırada 41.400 doların üzerinde işlem görmesinin ardından geldi; bu, 24 saatlik yaklaşık yüzde 5’lik bir artışa işaret ediyor.

Bitcoin diğer kripto paraları da çekiyor
Ether de benzer bir yüzde artış yaşayarak aynı zaman diliminde 2.240 dolara ulaştı. İlk 10’daki diğer kripto para birimleri daha mütevazı kazanımlar kaydetti; Binance borsasına bağlı BNB coin, geçen gün yüzde 0,1’lik marjinal bir düşüş gösterdi.

İlgili Makaleler

Bitcoin’in Gerçek Maliyeti: Her işlemde yaklaşık bir yüzme havuzunun suyu kullanılır

Binance CEO’su Changpeng Zhao istifa etti ve 4,3 milyar dolarlık kara para aklama davasındaki suçunu kabul etti

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, Nisan 2022’de 40.000 doların altına düşmüştü ancak son aylarda, ABD merkez bankacılarının iyimser açıklamaları ve spot bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) potansiyel onayını çevreleyen beklentilerle desteklenen bir yükseliş trendindeydi. Birleşik Devletlerde.

Ether, Mayıs 2022’den bu yana 2.200 dolar sınırını aşmamıştı ancak Pazartesi günü bu dönüm noktasına ulaşarak son ticaret modellerinden bir sapmayı işaret etti.

Doğrudan velayet büyüyor
17 Kasım ile 1 Aralık arasında, Bitcoin sahipleri 37.000 BTC’yi geri çekti, bu da madeni paralarının doğrudan saklanmasına yönelik bir eğilimin göstergesi. Bitcoin’in değerindeki artış, Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın güvercin yorumlarının etkisiyle altının Asya işlem saatlerinde ons başına 2.100 doların üzerine rekor bir seviyeye ulaşmasıyla aynı zamana denk geldi.

Metalpha Kıdemli Analisti Lucy Hu gibi analistler, büyük varlık yönetimi şirketlerinin Bitcoin ETF uygulamalarına ilişkin yükseliş eğiliminin artmasıyla birlikte piyasanın önümüzdeki yıl faiz indirimi konusunda giderek daha iyimser olduğunu belirtti.

Yatırımcılar daha iyi bir tırmanış umuyor
Federal Reserve Başkanı Powell’ın faiz oranlarının artık kısıtlayıcı bölgede olduğuna dair son açıklaması, sıkılaştırma döngüsünün zirveye ulaştığı algısına katkıda bulunarak Hazine getirileri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.

Yatırımcılar, Bitcoin’in Mart 2024’ün sonuna kadar potansiyel olarak 45.000 dolara çıkacağını tahmin ederek, üst taraftaki opsiyon oyunlarına aktif olarak katılıyorlar.

Önümüzdeki hafta, ABD ISM hizmetleri PMI verileri ve Aralık ayına ait tarım dışı istihdam verileri yer alacak.

Güçlü bir tarım dışı istihdam rakamı, Fed’in 2024 faiz indirimi beklentilerinin yeniden değerlendirilmesine yol açabilir ve potansiyel olarak Bitcoin’in yükselişini yavaşlatabilir.

Şimdi yatırım yapılmalı mı?
Her ne kadar Bitcoin çok uzun bir sürenin ardından 40.000 dolar sınırını kırmış olsa da şimdi ona yatırım yapmanın zamanı değil.

Bitcoin’in tarihi değerlerine bakacak olursak, yıl sonuna doğru yükselme eğilimi gösteriyorlar ve genellikle Ekim ayında yukarı doğru yükselmeye başlıyorlar.

Bu trend o kadar doğru ki, ciddi yatırımcıların bu fenomene bir adı bile var: Uptober.

Genellikle Ocak ayı geldiğinde Bitcoin’in değeri yüksek kalma eğilimindedir.

Tarihsel veriler, yıl sonunda Bitcoin’e girenlerin genellikle piyasaya yüksek bir fiyatla girdiklerini gösteriyor. Evet, değerin artma ihtimali var ancak Bitcoin’in bugüne kadar ulaştığı en yüksek seviye 8 Kasım 2021’de 67.567 dolar civarındaydı.

Ancak ortalama olarak Bitcoin’in ortalama değeri 2023’te 36.000 dolardı ve bu yıl 25.000 dolara kadar düştü. Yine tarihsel veriler, bu düşüşün genellikle yaz aylarında meydana geldiğini ve esas olarak insanların panik halinde varlıklarını satmalarından kaynaklandığını gösteriyor. Uzun vadeli yatırımcılar daha fazla bitcoin satın almak için bu dönemi tercih etme eğilimindeler.

(Kurumlardan gelen girdilerle)genel-5