15 Aralık’ta Intel, mobil bilgisayarlar için Core Ultra işlemcileri piyasaya sürecek ve aynı gün Samsung, yeni bir dizüstü bilgisayar serisi olan Galaxy Book 4’ü tanıtacak. Cihazlar AI dizüstü bilgisayarlar olarak sunulacak.Samsung’un “AI akıllı telefon” adını tescil ettirdiği biliniyor; söylentilere göre Galaxy S24 bu şekilde sunulacak. Ancak Galaxy S24, ön verilere göre 17 Ocak 2024’te piyasaya çıkacak, bu da Samsung’un ilk AI dizüstü bilgisayarının AI akıllı telefondan bir ay önce piyasaya sürüleceği anlamına geliyor.

Core Ultra, AI görevlerini hızlandırmak için bir sinir işlemcisine sahip olacak ve Samsung’un tescilli Gauss dil modeli temelinde çalışacak (tüm hesaplamalar cihazın kendisi tarafından gerçekleştirilecek, “bulutlar” olmayacak).

Samsung'un ilk AI dizüstü bilgisayarı, ilk AI akıllı telefondan önce piyasaya sürülecek.  Galaxy Book 4, 15 Aralık'ta gösterime girecek

LG Electronics ve HP’nin de Core Ultra tabanlı AI dizüstü bilgisayarları piyasaya sürmeye hazırlandığı bildiriliyor ancak bunların da 15 Aralık’ta tanıtılacağı bir gerçek değil.

Galaxy Book serisinde beş model yer alacak: Galaxy Book 4, Galaxy Book 4 360, Galaxy Book 4 360 Pro, Galaxy Book 4 Pro ve Galaxy Book 4 Ultra. Teknik özellikleri Galaxy Book 3 ile aynı olacak gibi görünüyor. Tek fark, 13. nesil Intel Core yerine birinci nesil Intel Core Ultra işlemcilerin yer alacak olması. Galaxy Book 4 Ultra, Nvidia GeForce RTX 4070 dGPU’ya sahip olacak.genel-22