NASA tarafından sağlanan bu görüntü, bir sanatçının Tess teleskopunun çizimini göstermektedir. Gökbilimciler yakınlardaki parlak bir yıldızın etrafında mükemmel bir ritmik uyum içinde dönen altı gezegen keşfettiler. Galaksideki güneş sistemlerinin nasıl ortaya çıktığını açıklamaya yardımcı olabilecek nadir, zamanda donmuş bir kozmik harikası olduğunu söylüyorlar. Çarşamba günü duyurulan kompakt senkronize sistem 100 ışıkyılı uzaklıkta. Kredi: AP aracılığıyla NASA

Gökbilimciler, milyarlarca yıl önce doğduklarından bu yana dış güçlerin dokunmadığı, büyük bir kozmik orkestra gibi hareket eden altı gezegenden oluşan, senkronize, nadir bir güneş sistemi keşfettiler.

Çarşamba günü açıklanan bulgu, Samanyolu galaksisindeki güneş sistemlerinin nasıl ortaya çıktığını açıklamaya yardımcı olabilir. Bu, Berenice’nin Saçı takımyıldızında, 100 ışıkyılı uzaklıkta. Bir ışık yılı 5,8 trilyon mildir.

Gözlemler için bir çift gezegen avcısı uydu (NASA’nın Tess’i ve Avrupa Uzay Ajansı’nın Cheops’u) bir araya geldi.

Mükemmel eşzamanlılık içindeki gezegenlerin hiçbiri yıldızın sözde yaşanabilir bölgesi içinde değil; bu, en azından bildiğimiz kadarıyla yaşam ihtimalinin çok az olduğu anlamına geliyor.

Sonuçları dergide yayınlayan uluslararası bir ekibin parçası olan Cenevre Üniversitesi’nden Adrien Leleu, karşılaştırma için “Burada altın bir hedefimiz var” dedi. Doğa.

HD 110067 olarak bilinen bu yıldızın daha da fazla gezegeni olabilir. Şu ana kadar bulunan altı tanesi Dünya’nın kabaca iki ila üç katı büyüklüğünde, ancak yoğunlukları kendi güneş sistemimizdeki gaz devlerine daha yakın. Yörüngeleri dokuz ila 54 gün arasında değişiyor, bu da onları yıldızlarına Venüs’ün güneşe olduğundan daha yakın hale getiriyor ve onları aşırı derecede sıcak yapıyor.

Bilim insanlarına göre gaz gezegenleri olarak kaya, metal veya buzdan yapılmış, kalın hidrojen katmanlarıyla çevrelenmiş katı çekirdeklere sahip olduklarına inanılıyor. Atmosferlerinde ne olduğunu belirlemek için daha fazla gözlem yapılması gerekiyor.

Bilim adamları, bu güneş sisteminin benzersiz olduğunu çünkü altı gezegenin tamamının mükemmel bir şekilde senkronize edilmiş bir senfoniye benzer şekilde hareket ettiğini söyledi. Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü’nden ortak yazar Enric Palle, teknik açıdan bunun “kesin ve çok düzenli” olan rezonans olarak bilindiğini söyledi.

Samanyolu'nda mükemmel senkronizasyona sahip altı gezegenli bir güneş sistemi bulundu

Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanan bu illüstrasyon, bir sanatçının Dünya üzerindeki yörüngede bulunan Cheops teleskopunun çizimini göstermektedir. Gökbilimciler yakınlardaki parlak bir yıldızın etrafında mükemmel bir ritmik uyum içinde dönen altı gezegen keşfettiler. Galaksideki güneş sistemlerinin nasıl ortaya çıktığını açıklamaya yardımcı olabilecek nadir, zamanda donmuş bir kozmik harikası olduğunu söylüyorlar. Çarşamba günü duyurulan kompakt senkronize sistem 100 ışıkyılı uzaklıkta. Kredi: AP aracılığıyla Avrupa Uzay Ajansı

En içteki gezegen, en yakın komşusuna göre her iki yörünge için üç tur tamamlar. İkinci ve üçüncü en yakın gezegenler ile üçüncü ve dördüncü en yakın gezegenler için de durum aynıdır.

En dıştaki iki gezegen bir yörüngeyi 41 ve 54,7 günde tamamlıyor, bu da her üç gezegen için dört yörünge anlamına geliyor. Bu arada en içteki gezegen, tam olarak en dıştakinin bir turu tamamladığı sürede altı yörüngeyi tamamlıyor.

Bilim insanlarına göre, bizimki de dahil olmak üzere tüm güneş sistemlerinin böyle başladığı düşünülüyor. Ancak yalnızca 100 sistemden 1’inin bu senkronizasyonu koruduğu tahmin ediliyor ve bizim sistemimiz onlardan biri değil. Dev gezegenler işleri dengeden çıkarabilir. Meteor bombardımanları, komşu yıldızlarla yakın karşılaşmalar ve diğer rahatsızlıklar da aynı şekilde olabilir.

Palle, gökbilimcilerin senkronize 40 ila 50 güneş sistemi olduğunu bilmesine rağmen, hiçbirinin bu kadar mükemmel bir adımdaki gezegene veya bu kadar parlak bir yıldıza sahip olmadığını söyledi.

Ekibin bir parçası olan Bern Üniversitesi’nden Hugh Osborn, bu yıldız sistemindeki gezegenlerin yörünge dönemleri bilim adamlarının tahminlerine yaklaştığında “şok oldu ve sevindi”.

“Çenem yerdeydi” dedi. “Bu gerçekten güzel bir andı.”

Daha fazla bilgi:
Rafael Luque, HD 110067 parlak yıldızının yanından geçen Neptün altının rezonanslı altılısı, Doğa (2023). DOI: 10.1038/s41586-023-06692-3. www.nature.com/articles/s41586-023-06692-3

© 2023 Associated Press. Her hakkı saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Samanyolu’nda mükemmel senkronizasyona sahip altı gezegenli bir güneş sistemi bulundu (2023, 3 Aralık), 3 Aralık 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-11-six-planet-solar-synchrony- adresinden alınmıştır. sütlü.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1