Samsung’un akıllı telefon yonga seti harcamaları, Kore devinin artık genel Galaxy serisiyle birlikte gelen özelliklerden ödün vermek zorunda kaldığı bir noktaya kadar yavaş yavaş yükseliyor. Qualcomm ve Snapdragon yonga setleri gibi harici şirketlere olan aşırı bağımlılık nedeniyle Samsung’un maliyetleri yalnızca bu yıl neredeyse 7 milyar dolara yükseldi; bu, 2019’da ödediği 2,3 milyar dolara kıyasla yüzde 200’ün üzerinde bir artış.

Samsung’un akıllı telefon yonga seti harcamalarında devam eden artış, aynı zamanda Samsung’un Galaxy S amiral gemisi serisinin teknik özelliklerini yükseltmede neden geciktiğini de açıklıyor

Gelişmiş üretim süreçlerinde son teknoloji akıllı telefon yonga setleri geliştirmek pahalı bir çabadır ve Revegnus’un X hakkında paylaştığı istatistiklere göre Samsung bunun zor yolunu buluyor. Geçtiğimiz yıl Samsung, akıllı telefon yonga seti maliyetlerinde 7,1 milyar dolarlık bir fatura ödemek zorunda kaldı ve 2023’te zaten 6,943 milyar dolara ulaşmışken, şirketin bu yıl yaklaşık yüzde 10 daha fazla ödeyeceğini ve 2024’te bir artış olması beklendiğini varsaymak yanlış olmaz. fazla.

Samsung, Qualcomm’a olan bağımlılığını azaltan ve şirket içi çözümü olan Exynos serisini daha fazla kullanan etkili bir çözüm bulmadığı sürece bu maliyetlerin sürdürülemeyeceğini söylemeye gerek yok. Bu harcama artışı, Samsung’un Galaxy S amiral gemisi serisini özellikle RAM konusunda etkileyici özelliklerle donatma konusunda neden rekabetin gerisinde kaldığını da açıklayacak.

Önceki bir söylentiye göre şirket, Galaxy S24 serisini bir kez daha 12 GB RAM ile sınırlandırırken, rekabet sadece Snapdragon 8 Gen 3’ü destekleyen lansmanlarla devam etmiyor, aynı zamanda daha düşük bir fiyata satılıyor ve muazzam bir 24 GB RAM özelliğine sahip. En son katılımcı ise OnePlus 12 oldu. Samsung’un diğer Android rakiplerinden daha fazla satış hacmi elde ettiği iddia edilebilir, ancak Koreli devin sevkiyatları geçen yıla göre ciddi bir artış göstermedi.

Gelecekte de durumun iyileşmesi beklenmiyor; Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3’ünün, Qualcomm’un telefon ortakları için zaten acı verici bir şekilde fiyatlandırılan ve tüm paket için tahmini 160 dolar getiren Snapdragon 8 Gen 2’den daha pahalı olduğu söylentileri var. Ayrıca Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 4’ün gelecek yıl özel Oryon çekirdekleriyle gelmesiyle birlikte, Snapdragon 8 Gen 3’ten daha pahalı olacağının ve silikondaki gelişmelere rağmen bunun bir kez daha Samsung’un marjlarını aşındıracağının sinyalini verdi. .

Kendi SoC’lerini rakiplerle aynı seviyeye getirmek Samsung’un maliyetlerden milyarlarca tasarruf etmesine olanak tanıyacağı için firmanın Exynos yonga seti geliştirme konusunda ilerlemeye devam etmesi gerektiği yeterince vurgulanamaz. Şirket bu engeli aşmanın yolunu bulamazsa, bu kısır döngüyle yüzleşmeye devam edecek ve tüketicilerin gelecekteki Galaxy S cihazlarında çok az çekicilik bulabileceği ve marka değerinin düşeceği bir noktaya gelinebilir.

Haber kaynağı: Revegnus

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecan

genel-17