Bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsi geçen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu bulunmamaktadır. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Devlet Sorumluluk Ofisi (GAO) tarafından hazırlanan bir rapora göre, SpaceX’in Nisan ayındaki ilk Starship test uçuşu, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Artemis programının Ay’da sürdürülebilir bir insan varlığını geliştirmeye yönelik önemli ölçüde gecikme riski taşıyor. NASA’nın Artemis III uçuşunun şu anda 2025’te başlaması planlanıyor ve GAO’nun raporu, SpaceX’in İnsan İniş Sistemi (HLS) gelişiminin bazı bölümlerinin, ortalama geçmiş verilere dayanarak NASA programlarının tipik olarak yaptığından daha uzun sürdüğünü paylaşıyor. 2025 yılındaki fırlatma için belirlenen diğer önemli kısıtlamalar arasında Axiom Space’in ay kullanımı için tasarladığı yeni uzay giysilerindeki gecikmeler yer alıyor.

GAO Raporu, Uzayda Yakıt Transferinin Başarılı Yıldız Gemisi Gösteriminin Önündeki Temel Engel Olduğunu Söyledi

SpaceX’in Starship HLS Ay’a iniş aracının görev mimarisi, uzaya bir yakıt deposu fırlatmayı ve ardından onu doldurmayı içeriyor. Depo dolduğunda, HLS iniş aracı depoya yanaşarak dolduracak ve ardından Ay’a yolculuğuna başlayacak. GAO’ya göre, uzayda yakıt transferini göstermek için Starship’in başarılı bir şekilde yörüngeye fırlatılması gerekiyor. SpaceX’in Nisan Starship test uçuşu önemli gösterilerin ertelenmesine neden oldu. onları 2025 Artemis III lansmanına rahatsız edici derecede yakın hale getirmek için.

Raporda, SpaceX’in Nisan ayındaki Starship testi için Starship yükselişini, birinci aşamada yığılmış ikinci aşamanın uçuşunu ve aşama ayrımını başarılı bir şekilde göstermeyi planladığı belirtiliyor. Ancak şirket yetkilileri, roketin içindeki bir yangının, otonom uçuş sonlandırma sisteminin roketi imha etmesine ve testi erken sonlandırmasına neden olduğunu kuruma bildirdi.

GAO, SpaceX ve NASA’nın HLS programı için birden fazla “önemli olayı” 2024’e ertelediğini, 13 önemli olaydan sekizinin altı ila 13 ay ertelendiğini söylüyor. SpaceX’in Kasım 2023 ile Artemis III uçuşu arasında sekiz önemli olayı tamamlaması gerekiyor ve bu değerlendirme, bu ayki aşama ayrımını ve ikinci aşama Starship motor ateşlemesini gösteren yörünge test uçuşundan önce yapıldı.

SpaceX’in Starship roketi, Kasım 2023’teki uçuş testi sırasında aşama ayrılmasından sonra. Resim: SpaceX

GAO’ya göre gecikmeler aynı zamanda HLS programı için güvenlik açısından da sonuçlar doğurabilir çünkü Starship’in insanlı uzay uçuşu gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için NASA’nın birlikte çalışması gereken zaman çizelgesini daraltacak. NASA ve HLS yetkililerine göre SpaceX’in, Artemis III öncesi mürettebatsız test ve uzay içi yakıt transferi gibi diğer kilometre taşlarına ilerlemeden önce Starship’in yörüngeye çıkabileceğini göstermesi gerekiyor.

Ancak HLS yetkilileri, başarılı bir test uçuşunun SpaceX’in tasarım sürecini hızlandıracağından ve firmanın Starship tasarımına kilitlenmesini sağlayacağından emindi. Nisan test uçuşunun ardından NASA yetkilileri, HLS program programının Nisan sonrası ayarlamalar gerektirmesi nedeniyle Starship’in Artemis III Aralık 2025 son tarihini karşılayıp karşılayamayacağından emin değildi.

Gecikmeye neden olabilecek başlıca teknik çalışma alanları Raptor motoru ve yakıt deposudur. Raptor’un belirli performans seviyelerinde çalıştırılması, motorun sertifikasyonu için büyük önem taşıyor ve sertifikalandırılmaması durumunda alternatif bir motor sisteminin zamanında geliştirilmesi mümkün olamayacak. GAO ile konuşan SpaceX temsilcileri, Nisan testinden sonra tanklama ve diğer operasyonlar için değerli veriler toplayabildiklerini paylaştı. SpaceX’in yinelemeli tasarım yaklaşımının bir parçası olarak yüzlerce motoru birleştirip test ettiğini eklediler.

Yörüngedeki yakıt depolama sistemi için rapor, program belgelerinin SpaceX’in bu teknolojileri olgunlaştırma konusunda çok az ilerleme kaydettiğini paylaştığını ana hatlarıyla belirtiyor. SpaceX’in geliştirmesi gereken temel sistemler arasında şunlar yer alıyor:

GAO’ya göre SpaceX’in geliştirmesi gereken sistemlerden bazıları öyle:

Bu sistemler yanaşma sensörlerini ve mekanizmalarını (HLS Starship’i ve tanker Starship’i sıvı transferi için tanımlamak, yerini belirlemek ve ardından fiziksel olarak hizalamak için); itici gaz ölçümü (tanklardaki itici gaz miktarını ve ne kadar aktarıldığını ölçmek için); ve uzayda yakıt kaybını azaltmak için depolama yeteneği.

Rapor, başarılı aşama ayrımı ve motor ateşlemesi ile sonuçlanan SpaceX’in Kasım Starship testinden önce yazılmıştı. O zamandan beri, Teksas’taki tesislerden alınan görüntüler, SpaceX’in Starship’i bir sonraki test uçuşuna hazırlaması sırasında önemli bir hareketlilik olduğunu gösteriyor.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17