Tracey Truly / Dijital Trendler

Meta, Ekim ayında Quest 3’ü piyasaya sürdüğünde, karma gerçeklik oyunlarına odaklanıyordu ancak çalışmaya hazır olup olmadığını merak ediyordum. Çünkü gerçek şu ki, mekansal hesaplama, VR gözlükleri için en son zorluktur.

Tuhaf gelebilir ama VR gözlükleri oyunlardan daha fazlası için kullanılmalıdır. Çoğu bilgi işlem cihazı çeşitli amaçlara hizmet eder. Bilgisayarınız tüm gün sizinle birlikte çalışır, ardından film izleme, internette gezinme veya oyun oynama gibi eğlenceye geçiş yapar. En iyi VR kulaklıklar en azından teoride aynı derecede işlevsel olabilir.

İş için ne gerekiyor?

Yamaha SR-C30A kompakt soundbar, çift bilgisayar monitörünün önündeki masada görülüyor.
Yamaha/Yamaha

İş talepleriniz benimkinden farklı olabilir, ancak çoğu insanın yüksek performanslı bir video veya fotoğraf düzenleme istasyonuna değil, yalnızca temel ofis bilgisayarlarına ihtiyacı vardır. VR’da çalışıyor olmam elimdeki görevi değiştirmiyor. E-postaya erişmem, sosyal medyada paylaşım yapmam, internette gezinmem, çeşitli web uygulamalarını kullanmam ve biraz fotoğraf düzenlemem gerekiyor.

Tüm bu görevleri, birden fazla web uygulamasını çalıştırabilen güçlü bir masaüstü tarayıcıya sahip herhangi bir cihazla gerçekleştirebilirim. Web tabanlı bir resim düzenleyici işe yarıyor ve giderek daha da iyileşiyor, ancak ben hızlı ve tam özellikli bir resim düzenleyiciyi tercih ederim. Ayrıca iş akışımda kullanmaya alışkın olduğum tüm tarayıcı uzantılarına da sahip olmak isterim.

Donanım tarafında, bir veya daha fazla büyük ekran, birden fazla kaynaktan bilgi alırken veya medyayı bir yerden başka bir yere taşırken yardımcı olur. Üretkenlik açısından fare ve klavyeden üstün olmak zordur ve favorilerimi kullanırsam işler daha hızlı ilerler.

Bir VR oyun cihazı olarak ününe rağmen bu gereksinimlerin çoğu Quest 3 tarafından karşılanıyor. Meta, Quest Pro’yu tamamen yeni bir çalışma yolu olarak tanımlıyor ancak Quest 3 aynı işletim sistemini ve uygulamaları kullanıyor. Bu, her iki cihazın da uzamsal bilgisayarlar olduğu anlamına gelir.

Bağımsız modda Görev 3

Çoğu web uygulaması Quest 3'te, hatta Outlook'un yazım denetimi ve düzeltmesinde bile çalışır.
Çoğu web uygulaması Quest 3’te, hatta Outlook’un yazım denetimi ve düzeltmesinde bile çalışır. DijitalTrendler

Quest 3, hafif ofis işlerine yönelik çoğu gereksinimi karşılar. Yan yana yerleştirilen üç adet yeniden boyutlandırılabilir pencere sayesinde artık daha büyük bir monitöre veya daha fazla ekrana ihtiyacım olmayacak.

Geçen yıl, Quest Pro’yu bir dizüstü bilgisayar değişimi olarak bir hafta boyunca test ettiğimde, Meta’nın tarayıcısı çeşitli şekillerde başarısız oldu. Örneğin, Gmail temel HTML görünümünde yüklendi. İşlevseldir, ancak herhangi bir stil olmadan, her yerde mavi bağlantıların olduğu bir metin denizine benzer. Özel bir indirme düğmesi olmadığı sürece web sitelerinden resim indiremedim.

Meta, 2023’te Quest tarayıcı sorunlarını çözdü. Meta’nın tarayıcısını kullanarak Gmail, iCloud, Outlook veya diğer web posta sağlayıcılarında oturum açabiliyorum, böylece e-posta erişimi kolaylaşıyor. Aslında çoğu web sitesi iyi görünüyor ve Quest 3’te beklendiği gibi çalışıyor. Örneğin, WordPress, Canva ve Pixlr gibi vazgeçilmez uygulamalarda herhangi bir sorun yok. Facebook, Instagram, X (eski adıyla Twitter) ve web tarayıcısını destekleyen diğer sosyal medya ağları da iyi çalışır.

Microsoft Word ve Google Dokümanlar’da garip bir tuhaflıkla karşılaştım. Her web uygulaması, kopyalama ve yapıştırmayı etkinleştirmek için kaldırılamaz bir uzantı yüklemenizi önerir. Quest tarayıcısı hiçbir uzantıyı desteklemez. Bu arada pano, Gmail ve Outlook’ta beklendiği gibi çalışıyor. Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2, herhangi bir web uygulamasını yönetmek için yeterli performansa sahip ancak Meta’nın birçok popüler web uygulamasının kullanımını mümkün kılmak için tarayıcı uyumluluğu konusunda hâlâ daha fazla çalışma yapması gerekiyor.

Gmail, Meta'nın Quest tarayıcısında çalışıyor ve panoyu kullanabiliyorum.
Gmail, Meta’nın Quest tarayıcısında çalışıyor ve panoyu kullanabiliyorum. DijitalTrendler

Yeni kaydırmalı klavyeyle yazmak çok daha iyi hale geldi. Tıpkı telefonum gibi çalışıyor. Bir denetleyici çizgisini veya parmağımı harflerin üzerinde gezdiriyorum ve Quest 3 hangi kelimeyi istediğimi buluyor. Ayrıca şifreleri girmek veya yazım hatalarını düzeltmek için işaret parmaklarımla tuşları gagalayabiliyorum. Daha hızlı yazmak için Bluetooth klavye ve fareyi eşleştirerek Quest 3’ümü bir bilgisayara daha çok benzetebilirim. Quest 3’ün karma gerçeklik görünümü klavyeye bakmayı kolaylaştırıyor.

Bu ilerlemelere rağmen hâlâ bilgisayarda en iyi şekilde halledilebilen bazı işler var. Bir görseli hızla düzenlemem gerektiğinde görselleri bir web uygulamasına yüklemek istemiyorum. Photoshop veya Gimp’in kolaylığını ve hızını seviyorum. Bir web tarayıcısında video düzenlemek mümkün olsa da, kaynak materyali buluta göndermek bir yüktür.

Bu, Quest 3’ün Quest Pro’nun yerine geçecek bir dizüstü bilgisayar olmadığı anlamına geliyor. Daha zorlu görevler için VR’de kalabilir ve kulaklığı bir Windows PC’ye, Mac’e ve hatta bir Linux bilgisayara bağlayabilirim.

Görev 3 (artı bir bilgisayar) işi hallediyor

Meta'nın Horizon Workrooms'u bir PC'ye veya Mac'e bağlanarak üç sanal ekran gösterir.
Meta’nın Horizon Workrooms’u bir PC’ye veya Mac’e bağlanarak üç sanal ekran gösterir. DijitalTrendler

Meta’s Quest 3, bir oyun cihazı olarak tasarlandı, ancak bazen bilgisayarınıza bağlanmanız gerekeceğini kabul ederseniz, aslında iş için kullanmak oldukça keyifli. VR’da çoklu ekran potansiyelinin ve sürükleyici çalışma hissinin tadını çıkarırken bilgisayarınızın gücünden yararlanmanın birkaç yolu vardır. Elinizdeki göreve odaklanabilmeniz için dünya kaybolur, ancak geçiş arka planına geçiş yapılarak istediğiniz zaman kullanılabilir.

Meta ayrıca Horizon Workrooms’u ücretsiz bir uzak masaüstü uygulaması olarak sunuyor. Bu uygulamayı kullanırsam, Quest 3 aracılığıyla bilgisayarı uzaktan kullanmaya tamamen kararlıyım. Üç büyük sanal ekranın avantajı cazip geliyor, ancak zaten iki yığılmış fiziksel monitöre sahip bir Geminos ekranım olduğundan, Horizon Workrooms’u nadiren kullanıyorum. . Meta’nın uygulaması da biraz kısıtlayıcıdır ve ekranları sınırlı bir boyutta yan yana yapılandırmada sabitler.

Daha fazla ekran alanı veya monitör düzeni üzerinde daha fazla kontrol istediğimde üçüncü taraf Immersed uygulamasını seçiyorum. Beş adede kadar sanal bilgisayar ekranını taşıyabilir, eğebilir, eğebilir ve yeniden boyutlandırabilirim. Immers ayrıca çoğu Linux bilgisayarını da destekler.

Quest VR gözlükleri için Immersed uygulaması beş adede kadar sanal bilgisayar ekranı gösterir.
Quest VR gözlükleri için Immersed uygulaması beş adede kadar sanal bilgisayar ekranı gösterir. DijitalTrendler

Quest 3’te bağımsız modda çalışmaktan memnunsanız ancak ara sıra daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız Remote Display uygulamasını kullanabilirsiniz. Windows PC’lere ve Mac bilgisayarlara uzaktan erişim için yüklenecek bir yardımcı uygulama var. Remote Display’i başlattığımda, iki Meta tarayıcı penceresinin yanında iki bilgisayar ekranımdan birini gösteren bir pencere açılıyor. Bir tıklamayla diğer fiziksel monitörün görünümünü görmek için kolayca geçiş yapabilirim.

Ellerim veya denetleyicilerim Quest 3 pencerelerini kontrol ederken, bilgisayarla etkileşimde bulunmak için hâlâ bilgisayarımın klavyesini, faresini veya izleme dörtgenini kullanmam gerekiyor. Bu iki dünyayı harmanlamayı şaşırtıcı derecede tatmin edici buldum. Ancak otomatik veri aktarımı yoktur. Cihazlardaki dosyalara erişmek için buluta kaydetmem gerekiyor.

Quest 3 çalışmaya hazır mı?

Quest 3’ün çalışmaya hazır olup olmadığı sorusuna dönecek olursak cevap evet. Sorulması gereken daha önemli bir soru şu: Sen VR’da çalışmaya hazırsanız ve Quest 3’ün bu amaç için en iyi cihaz olup olmadığına bakın.

Şahsen ben hala Quest Pro’yu daha rahat buluyorum. Yukarıda bahsettiğim tüm yazılım iyileştirmeleri, durdurulan Quest 1 hariç tüm Quest serisine geldi.

Quest 3, ince baskıda fark yaratacak daha keskin grafikler sunar. Öte yandan, üç dev ekrana bakarken ince baskılara ihtiyacım yok, bu nedenle Quest Pro ekranları yeterince keskin.

Daha büyük bir endişe, kulaklığın ne kadar süre rahat kalacağıdır. Birkaç saat sonra, ince bir kafa bandıyla bile 1 kiloluk ağırlık fark edilir hale gelir. Gerçekte, VR gözlükleri tüm gün çalışmak için hala çok ağır.

Apple’ın yakında çıkacak olan Vision Pro’su, göz başına 4K ekrana sahip ve bu uzamsal bilgisayar, mevcut nesil tüketici VR kulaklıklarının kötü görünmesine neden olacak. Performans bir MacBook ile karşılaştırılabilir olmalıdır. Bununla birlikte, ilk testçiler kulaklığın en az bir pound ağırlığında olduğunu öne sürüyor, bu nedenle Apple’ın uzamsal bilgisayarı bile tıpkı Quest 3 gibi iş gününün büyük bir bölümünü şarj istasyonunda geçirecek.

Quest 3 çalışmaya hazır, ancak henüz dizüstü bilgisayarınızdan kurtulmayın.
genel-19