PS5, VRR’yi (Değişken Yenileme Hızı) destekler, ancak pek çok kişi bu özelliğin gerçekte ne anlama geldiğini veya ne işe yaradığını anlamıyor. Bu özelliği AÇIK hale getirmenin faydalarını anlamanıza yardımcı olmak için bu kısa ve bilgilendirici teknik kılavuzu oluşturmamızın nedeni budur.

VRR, FreeSync, AdaptiveSync veya G-Sync kullanarak CPU kare hızını monitörün kare yenileme hızıyla eşleştirerek kararsız FPS’ye sahip oyunlarda ekran yırtılmalarını en aza indirmeye yardımcı olan bir özelliktir. PS5’in kullanabilmesi için VRR destekli bir monitöre ve HDMI 2.1 kablosuna ihtiyacınız var.

Özelliğe ayrıntılı bir göz atalım ve özelliğin PlayStation 5’te çalışması için gereken tüm gereksinimleri tartışalım.

PS5’te VRR’yi kullanma

Ayarlardaki VRR seçeneği

Yukarıda belirtildiği gibi, VRR anlamına gelir Vdeğişken Rtaze Rve değişken kare hızlarına sahip oyunlarda ekran yırtılmasını azaltmayı amaçlayan bir özelliktir. Ekran yırtılması, oyununuzun kare hızı ile TV’nin kare yenileme hızının senkronize olmamasından kaynaklanır.

VRR, ekranın ve CPU’nun kare hızlarının eşleştirilmesine olanak tanır. Böylece görüntüdeki tutarsız pürüzlü kenarlar kaldırılır. Spiderman 2 gibi pek çok yeni oyun, konsolun iyi görüntü kalitesini korurken daha yüksek kare hızlarına ulaşmasını sağlayan uygun VRR desteğiyle çıkıyor.

Konsol ayrıca desteklenmeyen oyunlar için VRR’yi açmanıza da olanak tanır. Ancak her oyun için harika olmayabilir çünkü onu doğru şekilde kullanamayacaklardır.

VRR’yi açmak için:

  • PS5’lere gidin Ayarlar.
  • Aşağıya doğru ilerleyin Ekran ve Video.
  • Ayarlamak VRR Otomatik’e (Monitörünüz destekliyorsa)
  • Ayrıca şunları da değiştirebilirsiniz: Apple Desteklenmeyen Oyunlara VRR’nin eski/desteklenmeyen oyunlar için belirli bir kapasitede uygulanmasını istiyorsanız bu seçeneği kullanın.

VRR’yi kullanmak için, ihtiyacın olacak bu özelliği destekleyen bir monitör ve BİR HDMI 2.1 kablosu. (PS5 ile birlikte gelen gayet iyi çalışacaktır). Uygun bir monitörünüz varsa VRR’yi açık tutmanızı öneririz. Daha az pürüzlü kenarlarla FPS oyunlarını PS5’te çok daha akıcı hale getirecek.


Bu, PS5’teki VRR özelliğinin temellerini açıklamalıdır. Otomatik olarak ayarlı tutmalısınız. Kontrol cihazınızın pil zamanlamasını iyileştirmek ve daha fazlası gibi daha eğlenceli şeyler öğrenmek istiyorsanız WIG’i ziyaret etmeye devam edin!oyun-5