Roscosmos Progress 84 kargo gemisi, Uluslararası Uzay İstasyonunun Poisk modülüne kenetlenmiş halde görülüyor. Kredi bilgileri: NASA

NASA canlı başlatma ve kenetlenme kapsamını sağlayacak Roskosmos Progress 86 kargo uzay aracı, gemideki Expedition 70 mürettebatı için yaklaşık üç ton yiyecek, yakıt ve malzeme taşıyor Uluslararası Uzay istasyonu (ISS).

Pilotsuz uzay aracının sabah 4.25’te fırlatılması planlanıyor Avustralya, Brezilya ve Kuzey Amerika ülkelerinin kullandığı saat uygulaması 1 Aralık Cuma günü (Baykonur saatiyle 14:25), Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden bir Soyuz roketiyle.

NASA kapsamı, NASA+ yayın hizmetinde sabah saat 4’te başlayacak. ya da NASA uygulaması. Yayın ayrıca NASA Televizyonu’nda da canlı yayınlanacak. Youtubeve ajansın İnternet sitesi. Nasıl yapılacağını öğrenin NASA TV’yi yayınla Sosyal medya da dahil olmak üzere çeşitli platformlar aracılığıyla.

Progress uzay aracı, istasyona iki günlük, 34 yörüngelik bir yolculuğa yerleştirilecek ve bu yolculuk, 3 Aralık Pazar günü sabah saat 6:14’te Poisk modülüne otomatik kenetlenmeye yol açacak. Randevu ve kenetlenme kapsamı saat 5’te başlayacak: Sabah 30’da NASA Televizyonu ve ajansın web sitesinde.

Uzay aracı yaklaşık altı ay boyunca yörüngedeki laboratuvarda kalacak, ardından mürettebat tarafından yüklenen çöpleri atmak üzere Dünya atmosferine yıkıcı ama güvenli bir yeniden giriş için kenetlenmeden ayrılacak.

İlerleme 72 İkmal Gemisi

Rusya’nın Progress 72 ikmal gemisi, Expedition 59 mürettebatı için 3,7 ton yiyecek, yakıt ve malzeme taşıyan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Pirs yanaşma bölmesine yaklaşırken görülüyor. Kredi bilgileri: NASA

İlerleme Kargo Uzay Aracı

Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ve şu anda Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos tarafından işletilen Progress kargo uzay aracı, devam eden uzay araştırmaları ve desteğinin önemli bir bileşenidir. Öncelikle ikmal görevleri için tasarlanan bu araç, uzay istasyonlarına gerekli malzemeleri sağlayan otomatik, pilotsuz bir uzay aracıdır. Buna, Uluslararası Uzay İstasyonundaki (ISS) mürettebat için gerekli yiyecek, yakıt, ekipman ve diğer malzemeler de dahildir.

Progress uzay aracı, Kazakistan’daki Baykonur Kozmodromu gibi yerlerden Soyuz roketlerinin üzerinden fırlatılıyor. Yer kontrolü ve gerekirse ISS mürettebatı tarafından denetlenen bir süreç olan ISS’ye otomatik olarak kenetlenme yeteneğine sahiptirler. Her uzay aracının kargo kapasitesi, birkaç ton malzeme taşımasına olanak tanır.

Kargo boşaltıldıktan ve uzay aracı ISS’den gelen atık malzemelerle yeniden doldurulduktan sonra, araç kenetlenmeden ayrılır ve sonunda Dünya atmosferine yeniden girer. Yeniden giriş tipik olarak uzay aracının yanarak gemideki atıkları güvenli bir şekilde ortadan kaldırdığı kontrollü, yıkıcı bir süreçtir.

Yıllar geçtikçe Progress uzay aracı, uzay istasyonlarının işleyişinin ve yerleşiminin sürdürülmesinde, çeşitli görevler için düzenli ve güvenilir destek sağlanmasında ve uzay ekiplerinin refahının ve üretkenliğinin sağlanmasında kritik öneme sahip oldu.

İstasyon Fotoğrafı SpaceX Crew Dragon

Bu mozaik, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu, 8 Kasım 2021’de Harmony modülünün uzaya bakan limanından ayrılmasının ardından yörüngedeki laboratuvarın etrafında yaptığı uçuş sırasında SpaceX Crew Dragon Endeavor’dan çekilmiş bir fotoğrafı gösteriyor. Kredi: NASA

Uluslararası Uzay istasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), modern uzay araştırmalarının ve uluslararası işbirliğinin bir harikasıdır. 1998’den bu yana Dünya’nın yörüngesinde dönen bu laboratuvar, astrobiyoloji, astronomi, meteoroloji, fizik ve diğer alanlarda bilimsel araştırmaların yürütüldüğü bir mikro yerçekimi ve uzay ortamı araştırma laboratuvarı olarak hizmet vermektedir. ISS, Amerika Birleşik Devletleri (NASA), Rusya (Roscosmos), Avrupa (ESA), Japonya’dan uzay ajanslarını içeren ortak bir projedir (JAXA) ve Kanada (CSA).

Bir futbol sahası büyüklüğündeki ISS’de yaşam alanları, laboratuvarlar ve enerji sağlayacak güneş panelleri bulunuyor. Dünya’dan yaklaşık 420 kilometre (260 mil) yüksekte ortalama bir yükseklikte seyahat eder ve gezegenin etrafında her 90 dakikada bir saatte yaklaşık 28.000 kilometre (17.500 mil) hızla döner. Bu eşsiz görüş noktası yalnızca ileri düzey bilimsel araştırmalara olanak sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda Dünya’nın nefes kesen manzaralarını da sunuyor.

Çeşitli ülkelerden astronotlar ve kozmonotlar ISS’de yaşıyor ve çalışıyor, Dünya’daki yaşama ve gelecekteki uzay araştırmalarına fayda sağlayacak deneyler yürütüyorlar. ISS aynı zamanda Ay’a yapılacak uzun süreli görevler için gerekli olan uzay aracı sistemlerini ve ekipmanlarını test etmek için de çok önemlidir. Mars.

İstasyonun uluslararası ortaklıkları ve yirmi yılı aşkın süredir devam eden yerleşimi, insanlı uzay uçuşunda önemli bir başarıyı temsil ediyor ve evrendeki yerimizi keşfetme ve anlama konusunda birleşik bir çabayı simgeliyor.uzay-2