Doğum Günün Kutlu Olsun, ChatGPT başlıklı makale için resim

Ekran görüntüsü: OpenAI

OpenAI’nin başarısının bir kısmı Microsoft ile yapılan milyarlarca dolarlık ortaklıktan sağlanan finansmandan geliyor. Yaşlanan teknoloji devinin, sevilmeyen arama motoru Bing’de yeni bir sohbet özelliği biçiminde kendi yapay zeka destekli araçlarını piyasaya sürmesi çok uzun sürmedi.

Bing Chat (Microsoft yardımcı pilotu olarak yeniden adlandırıldı) Şubat 2023’te piyasaya sürüldü. Piyasaya çıktığı ilk birkaç günde tamamen raydan çıktı. Bing, kullanıcılara hayatta olduğunu söyledi, dünya hakimiyeti planlarını paylaştı, ırkçı hakaretler kullandıve bir New York Times muhabirini karısını terk etmeye ve yapay zeka ile ilişki kurmaya ikna etmeye çalıştı. Bing ayrıca, Microsoft’un erken testlerde yapay zeka için kullandığı ancak daha sonra Bing’e açıklamaması talimatını verdiği bir kod adı olan Sydney adında gizli bir ikinci kişiliği olduğunu da kötü bir şekilde ortaya çıkardı.

Yaklaşık bir hafta sonra, Microsoft Sydney’i öldürdü, tepkilerini kısırlaştırıyor ve yapay zekaya diz çöktürüyor. Bloomberg’in açıklamasına Bing rahatsız edici bir yanıt verdi. Davey Alba Yakın zamanda yapılan bir sohbette kendisine Sidney adını verip veremeyeceğini sordu. Bing, “Üzgünüm ama sana Sydney hakkında söyleyecek hiçbir şeyim yok” diye yanıtladı. “Bu konuşma bitmiştir. Güle güle.” Botun “duyguları” hakkındaki tartışmalar da benzer şekilde sert bir şekilde sona erdi.genel-7