İle

NASA’nın 1 Aralık civarında başlayacak yıllık Antarktika Uzun Süreli Balon Kampanyası, Antarktika’daki McMurdo İstasyonundan üç bilimsel balonu fırlatacak. Bu balonlar, Samanyolu’nun bazı kısımlarını haritalandırmaya yönelik GUSTO misyonu da dahil olmak üzere beş görevi destekleyecek.

NASAAntarktika Uzun Süreli Balon Kampanyası, GUSTO misyonunu da içeriyor. Samanyolu ve kozmik ışın ölçümü ve teknoloji testlerine yönelik diğer görevler. Kampanya, uzun süreli yakın mesafe uçuşları için Antarktika’nın yaz koşullarından yararlanıyor.

NASA, Antarktika’daki McMurdo İstasyonu yakınındaki uzun süreli balon (LDB) Kampından fırlatılması planlanan üç bilimsel balon uçuşunu içeren yıllık Antarktika Uzun Süreli Balon Kampanyasını 1 Aralık civarında başlatıyor. NASA’nın stadyum büyüklüğündeki sıfır basınçlı balonları, uzun süreli uçuşlarda toplam beş görevi destekleyecek ve bir görev, NASA’nın 55 gün, 1 saat ve 1 saat süren ağır kaldırmalı, uzun süreli balon uçuş rekorunu kırmak için yarışacak. 34 dakika.

NASA’nın Balon Program Ofisi (BPO) başkan vekili Andrew Hamilton, “Yıllık Antarktika uzun süreli balon kampanyası, programın uzun süreli görevler için amiral gemisi etkinliğidir” dedi. “Çevre ve stratosferik rüzgar koşulları, uzaya yakın bir ortamda günlerce veya haftalarca görev uçurmak için eşsiz ve değerli bir fırsat sağlıyor. BPO ekibi bu yıl tüm görevlerimize destek sağlamaktan heyecan duyuyor.”

Bilimsel Balon Yükü Antarktika'daki McMurdo İstasyonunda Fırlatmaya Hazırlandı

Antarktika’daki McMurdo İstasyonunda fırlatılmak üzere bilimsel bir balon yükü hazırlanıyor. Kredi: NASA’nın Wallops Uçuş Tesisi

GUSTO: Kampanyanın Öne Çıkan Noktası

Bu yılki kampanyanın ana başlığı Galaktik/Ekstragalaktik ULDB Spektroskopik Terahertz Gözlemevi (GUSTO) misyon. Bu Astrofizik görevi, NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki Kaşifler Program Ofisi tarafından yönetilmektedir. Misyon, Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nın desteğiyle Arizona Üniversitesi’nden baş araştırmacı Christopher Walker tarafından yönetiliyor.

GUSTO, galaktik merkez ve yakındaki Büyük Macellan Bulutu da dahil olmak üzere Samanyolu galaksisinin büyük bir bölümünü haritalandırmak için en güney yarımküre gökleri üzerinde 55 günden fazla uçuş yapmayı hedefleyecek. GUSTO teleskopu karbon, oksijen ve nitrojen emisyon hatları için çok hassas dedektörlerle donatılmıştır. Bu emisyon çizgilerinin ölçülmesi, GUSTO ekibine, yıldızlar arasında bulunan kozmik malzeme olan yıldızlararası ortamın tüm yaşam döngüsüne dair derin bir fikir verecektir.

GUSTO’nun bilimsel gözlemleri, havada yeterli gözlem süresine, astronomik nesnelere erişime ve kutup bölgesindeki yaz mevsiminin sağladığı güneş enerjisine olanak sağlamak için Antarktika’dan gerçekleştirilecek.

Antarktika'daki NASA Bilimsel Balonu

NASA’nın bilimsel balonu Antarktika’daki McMurdo’da fırlatılmayı bekliyor. Kredi bilgileri: NASA

Antarktika LDB harekatı sırasında uçması planlanan ek görevler şunları içerir:

  • Anti-Elektron Alt Yörünge Yükü (AESOP-Lite): Delaware Üniversitesi ve California Santa Cruz Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yönetilen misyon, kozmik ışın elektronlarını ve pozitronlarını ölçecek. Bu elektron ölçümleri, yıldızlararası uzaya ulaşan ve sırasıyla 2012 ve 2018’den bu yana kozmik ışın elektronlarını ölçen Voyager I ve II ile karşılaştırılacak. AESOP-Lite uçacak 60 milyon metreküplük balonbalonun NASA’nın mevcut stratosferik envanterinden daha yüksek olan 150.000 feet’in üzerindeki irtifalara ulaşmasını sağlayacak bir test uçuşu.
  • UZUN SÜRELİ DEĞERLENDİRME GÜNEŞ ELLE FIRLATMA (LAURA): NASA’nın Columbia Bilimsel Balon Tesisi tarafından yürütülen bu mühendislik test uçuşu, elle fırlatma platformunun bilimsel kapasitesini birkaç günlük uçuştan uzun süreli uçuşlara genişletmek için güneş panelleri kullanacak. Elle fırlatılan balonlar, hacim olarak ağır kaldırma balonlarından yaklaşık 40 kat daha küçüktür ve bilim ve balon aletlerine güç sağlamak için kullanılan pillerin miktarı ve ağırlığı nedeniyle havada kalma süreleri sınırlıdır.
  • Anihala (Antarktika Infrasound El Fırlatma): İsveç Uzay Fiziği Enstitüsü ile Sandia Ulusal Laboratuvarı arasındaki ortak bir görev olan AESOP-Lite lansmanındaki bu sırt üstü yük, insan tarafından üretilen sesin büyük ölçüde bulunmadığı bir kıtadaki stratosferdeki doğal arka plan sesini ölçmeyi amaçlıyor.

Sıfır basınçlı balonlar, gazın kaçmasına izin veren ve balonun içindeki basıncın artmasını önleyen açık kanallara sahiptir. Gaz genleşmesi, balonun Dünya yüzeyinin üzerinde yükselmesi sırasında ısınırken veya yükselen Güneş’ten kaynaklanan sıcaklık artışları nedeniyle meydana gelir. Genellikle gündüzden geceye geçişte oluşan gaz kaybından dolayı uçuş süreleri daha kısa olan bu balonlar, balonun sürekli güneş ışığı altında kaldığı kutup bölgelerinde ancak yazın sürekli gündüz saatlerinde uzun süreli görevlerde uçabilmektedir.

NASA’nın Virginia’daki Wallops Uçuş Tesisi, ajansın bilimsel balon uçuş programını, dünya çapındaki fırlatma alanlarından her yıl 10 ila 15 uçuşla yönetiyor. NASA’nın Teksas’taki Columbia Bilimsel Balon Tesisi’ni (CSBF) işleten Peraton, NASA’nın bilimsel balon programı için görev planlama, mühendislik hizmetleri ve saha operasyonları sağlıyor. CSBF ekibi, yaklaşık 40 yıllık operasyonlar boyunca 1.700’den fazla bilimsel balonu fırlattı. NASA’nın balonları Aerostar tarafından üretilmektedir. NASA Bilimsel Balon Programı, NASA Genel Merkezi Bilim Misyonu Direktörlüğü Astrofizik Bölümü tarafından finanse edilmektedir.uzay-2