Gökbilimciler, Büyük Macellan Bulutu’nda oluşan yüksek kütleli bir yıldızın etrafında dönen bir disk keşfettiler ve bu, bu türden en uzak gözlemi işaret ediyor. ALMA gözlemevi kullanılarak gerçekleştirilen ve Nature dergisinde ayrıntıları verilen bu keşif, farklı galaksilerdeki yıldız oluşum sürecindeki temel farklılıkları ortaya koyuyor ve Samanyolu’muzla karşılaştırıldığında Büyük Macellan Bulutu’ndaki daha düşük toz ve metal içeriğine dikkat çekiyor. Kredi: ESO/L. Calçada

Gökbilimciler tarafından yapılan çığır açan bir keşif, Büyük Macellan Bulutu’ndaki yüksek kütleli bir yıldızın etrafında dönen bir diski ortaya çıkarıyor ve farklı galaktik ortamlarda yıldız oluşumuna yeni bakış açıları sunuyor.

Uluslararası bir gökbilimci ekibi, dünyamızın dışında oluşan yüksek kütleli bir yıldızın etrafında dönen bir disk yapısının ilk tespitini bildirdi. Samanyolu başka bir galakside.

Disk, Büyük Macellan Bulutu adı verilen komşu bir cüce galakside bulunan, N180 adlı bir yıldız doğumevinde bulunan genç, büyük bir yıldızı çevreliyor.

Dünya’dan 163.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bu disk, büyük bir yıldızın etrafında doğrudan tespit edilen en uzak disktir.

Disk ve Jet Young Star Sistemi HH 1177

Bu sanatçının izlenimi, komşu galaksimiz olan Büyük Macellan Bulutu’nda bulunan HH 1177 sistemini göstermektedir. Merkezde parlayan genç ve devasa yıldız nesnesi, tozlu bir diskten madde toplarken aynı zamanda güçlü jetlerle maddeyi dışarı atıyor. Kredi bilgileri: ESO/M. Kornmesser

ALMA ile Çığır Açan Gözlemler

Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisini Kullanma (ALMA) Şili’de, Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO) bir ortak olduğundan, araştırmacılar, Büyük Macellan Bulutu’ndaki genç bir yıldız nesnesinin etrafındaki gazdaki hareketleri, yıldızların büyümesini içeri düşen malzeme yoluyla besleyen türdeki Keplerian birikim diskiyle tutarlı olarak gözlemlediler.

Durham Üniversitesi liderliğindeki ve Birleşik Krallık Astronomi Teknoloji Merkezi’ndeki gökbilimcilerin de dahil olduğu ekibin bulguları dergide yayınlandı. Doğa.

Madde büyüyen bir yıldıza doğru çekildiğinden doğrudan onun üzerine düşemez; bunun yerine yıldızın etrafında dönen bir disk şeklinde düzleşir. Merkeze yaklaştıkça disk daha hızlı dönüyor ve hızdaki bu fark, gökbilimcilere bir birikim diskinin mevcut olduğunu gösteren net bir kanıt.

Disk ve Jet Young Star Sistemi HH 1177 MUSE ve ALMA

ESO’nun Çok Büyük Teleskobu (VLT) ve ESO’nun ortak olduğu Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi’nin (ALMA) birleşik yetenekleri sayesinde, başka bir galaksideki genç ve büyük kütleli bir yıldızın etrafında bir disk gözlemlendi. Soldaki VLT üzerindeki Çoklu Birim Spektroskopik Gezgini’nden (MUSE) yapılan gözlemler, HH 1177 olarak adlandırılan bu sistemin ilk kez gözlemlendiği LHA 120-N 180B ana bulutunu göstermektedir. Ortadaki görüntü ona eşlik eden jetleri gösteriyor. Jetin üst kısmı hafifçe bize doğru yönlendirilmiş olduğundan maviye kaymıştır; alttaki bizden uzaklaşıyor ve dolayısıyla kırmızıya kayıyor. Sağdaki ALMA’dan yapılan gözlemler, yıldızın etrafında dönen diski, benzer şekilde kenarların bize doğru ve bizden uzaklaştığını ortaya çıkardı. Katkıda bulunanlar: ESO/ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/A. McLeod ve ark.

Baş Araştırmacıdan Görüşler

Durham Üniversitesi Galaksi Dışı Astronomi Merkezi’nden araştırmanın baş yazarı Dr. Anna McLeod şunları söyledi: “ALMA verilerinde dönen bir yapıya dair kanıtları ilk gördüğümde, ilk galaksi dışı birikim diskini tespit ettiğimize inanamadım; özel bir andı.

“Disklerin galaksimizdeki yıldızların ve gezegenlerin oluşumunda hayati öneme sahip olduğunu biliyoruz ve burada, ilk kez, başka bir galakside bunun doğrudan kanıtını görüyoruz.

“Astronomik tesisler söz konusu olduğunda hızlı bir teknolojik ilerleme çağındayız.

“Bu kadar inanılmaz mesafelerde ve farklı bir galakside yıldızların nasıl oluştuğunu inceleyebilmek çok heyecan verici.”

HH 1177 Genç Yıldız Sistemi MUSE Gözlemleri

Bu mozaik, merkezinde, Samanyolu’na komşu bir galaksi olan Büyük Macellan Bulutu’ndaki genç yıldız sistemi HH 1177’nin gerçek görüntüsünü göstermektedir. Görüntü, ESO’nun Çok Büyük Teleskobu (VLT) üzerindeki Çoklu Birim Spektroskopik Kaşif (MUSE) ile elde edildi ve yıldızdan fırlatılan jetleri gösteriyor. Araştırmacılar daha sonra genç yıldızı çevreleyen bir diske dair kanıt bulmak için ESO’nun da ortak olduğu Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisini (ALMA) kullandılar. Sağ panelde hem jetleri hem de diski gösteren bir sanatçının sistem izlenimi gösterilmektedir. Kredi: ESO/A. McLeod ve diğerleri/M. Kornmesser

Keşfin Özellikleri ve Etkileri

Burada gözlemlenene benzer büyük yıldızlar, Güneşimiz gibi düşük kütleli yıldızlara göre çok daha hızlı oluşuyor ve çok daha kısa ömürlü oluyor.

Galaksimizde, bu büyük kütleli yıldızları gözlemlemek son derece zordur ve etraflarında bir disk oluşurken oluştukları tozlu malzeme nedeniyle çoğu zaman görüş alanı kapatılır.

Samanyolu’ndaki benzer yıldız çevresi disklerin aksine, bu sistem, muhtemelen çevresindeki ortamın daha az toz ve metal içeriği nedeniyle optik olarak görülebilmektedir. Bu, gökbilimcilere genellikle gaz ve toz perdelerinin ardında gizlenen birikim dinamiklerine bir göz atma olanağı sağlıyor.

Diskin analizi, merkezdeki yıldızdan daha uzak mesafelerde içeri doğru düşen malzemeye geçiş yapan bir iç Keplerian bölgesini akla getiriyor. Yıldızın Güneşimizin kütlesinin yaklaşık 15 katı olduğu tahmin ediliyor.

Samanyolu diskleri pek çok tanıdık özelliği taşırken, bazı ilgi çekici farklılıklar da ortaya çıkıyor.

LMC’ye özgü düşük metal içeriği, diski parçalanmaya karşı daha dayanıklı hale getiriyor gibi görünüyor.

Bu ekstragalaktik yıldız çevresi diskin başarılı bir şekilde tespit edilmesi, ALMA ve yaklaşmakta olan Yeni Nesil Çok Büyük Dizi (ngVLA) ile buna benzer daha fazla sistem bulma ihtimalini artırıyor.

Farklı galaktik ortamlarda yıldız ve disk oluşumunu incelemek, yıldızların kökenlerine dair anlayışımızı tamamlamamıza yardımcı olacaktır.

Bu keşif hakkında daha fazla bilgi için bkz. Gökbilimciler Başka Bir Galakside Gezegen Oluşturan Diski Keşfediyor.


ALMA’yı kullanan gökbilimciler ilk kez kendi galaksimizin dışında genç bir yıldızın etrafında bir disk buldular. Bu video keşfi özetlemektedir. Kredi bilgileri: ESO

Referans: Anna F. McLeod, Pamela D. Klaassen, Megan Reiter, Jonathan Henshaw, Rolf Kuiper ve Adam Ginsburg, 29 Kasım 2023, “Optik olarak ortaya çıkan devasa bir genç yıldızı besleyen olası bir Keplerian diski”, Doğa.
DOI: 10.1038/s41586-023-06790-2uzay-2