Yoğun bir Ekim ve cansızlıktan sonra Call of Duty: Modern Savaş III 10 Kasım’da piyasaya sürüldüğünde, oyunlar açısından bu olağanüstü yılın nihayet tamamlandığını ve yeni çıkanlara daha az dikkat etmenin gerekli olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Bu ay pek çok olağanüstü oyunun düştüğü göz önüne alındığında, bu duygu yanlış yönlendirilmiş olacaktır. League of Legends ve Mario gibi dev serilere bağlı yeni oyunlardan daha deneysel bağımsız oyunlara ve yeni fikri mülkiyete kadar pek çok harika oyun bu ay radarın altından geçti.

Özellikle Kasım 2023’te çıkan en iyi video oyunları arasında aşağıdaki yedi oyun önümüze çıktı. Yıl bitmeden onlara bir şans verin; Bunlardan birinin yılın kişisel oyunu listenize son dakikada güzel bir ekleme yaptığını görebilirsiniz.

Nunu’nun Şarkısı: Bir League of Legends Hikayesi

Riot Forge

Riot Forge, bu yıl League of Legends evreninde geçen üç bağımsız seviye oyun yayınladı ve Nunu’nun Şarkısı: Bir League of Legends Hikayesi bunların en iyisidir. Sırasıyla genç bir çocuk ve onun yeti arkadaşı olan Nunu ve Willump’u konu alan anlatı odaklı bir 3D platform oyunudur. Bu ikili en popüler olmasa da efsaneler Ligi Çoğu oyuncunun şampiyon seçimi olan bu oyun, karakterlerin duygusal geçmişinden ve geçmişinden faydalanıyor. kırağı geliştirici Tequila Works’ün güçlü yönleri.

“Tequila Works, duygusal etki yaratmak için kamerayı belirli oyun bölümlerinde dikkatlice çerçevelemek veya hikaye için duygusal olarak gerekli olmadığı sürece set parçaları arasında çok az ölü hava olmasını sağlamak gibi, anlatıyı zenginleştirebilecek ince tasarım seçimlerinde ustalaştı” diye açıkladım. oyuna ilişkin dört yıldızlı incelemem. “Bu, Nunu’nun tek başına oynaması ile Nunu’nun Willump’a binmesi arasında oynanışın dinamik bir şekilde akmasıyla birlikte, Nunu’nun Şarkısı Beni kendi dünyasına daha da çeken doğal bir macera gibi hissediyorum.”

Rağmen Nunu’nun Şarkısı sadece altı saat içinde yenilebiliyor; bu deneyimin neredeyse her dakikası, yeni bir oyun mücadelesi türü veya oyuncuların dikkatini çekecek büyüleyici bir anlatı ritmi sunarak eğlendirici. Günümüzde bağımsız bir oyunun tam olarak ne olduğu konusunda pek çok tartışma var, ancak Riot Games tarafından desteklenen bu oyun, en azından bağımsız oyunların sıklıkla sahip olduğu ruhu yakalıyor. Nunu’nun Şarkısı: Bir League of Legends Hikayesi şu anda PC ve Nintendo Switch için mevcut.

Süper Mario RPG

Super Mario RPG'deki Prenses Şeftali.
Nintendo’nun

SNES versiyonu Süper Mario RPG zaten bir klasikti, bu yüzden Nintendo Switch için yapılan bir yeniden yapımın da çok iyi olması sürpriz değil. Bu oyun, orijinalin pürüzlü kenarlarını düzelterek onu daha ulaşılabilir ve kolay hale getiriyor. Bu ilginç görünümlü oyun, ArtePiazza ve Nintendo’nun sunduğu görsel revizyon sayesinde her zamankinden daha renkli ve canlı. Her ne kadar bu parlaklık bazıları için orijinalin çekiciliğini ortadan kaldırsa da, RPG klasiğinin özü bu yeniden yapımda hala korunuyor.

Süper Mario RPG 1996’nın kült klasiğinin çok daha dost canlısı bir versiyonu, sanki genç nesli onları çok fazla korkutmadan daha kolay bir şekilde tanıştırmak istiyormuş gibi,” Giovanni Colantonio’nun üç buçuk yıldızlı incelemesi Süper Mario RPG devletler. “Görseller daha parlak, zamanlamaya dayalı dövüş daha kusursuz ve en zor zorluk ayarı bile havadar bir oyun. Modern bir çocuk oyununa dönüştürülmüş tuhaf bir kült klasik ama bu süreçte orijinalin kişiliğinin bir kısmı kaybolmuş.”

Bunun gibi basit yeniden yapımlar, eski tarz deneyimleri korurken aynı zamanda bunları yeni nesle daha ulaşılabilir bir şekilde tanıtarak sektör için net bir fayda sağlıyor. İnşallah önümüzdeki yıl Paper Mario: Bin Yıllık Kapı remake, bu yenilenen RPG’nin kalite seviyesini karşılıyor veya aşıyor. Süper Mario RPG Nintendo Switch’e özel olarak mevcuttur.

Amerikan Arcadia

Trevor, Amerika Arcadia'daki INAC genel merkezine girer.
Küt diye

PC’ye özel birkaç harika oyun bu ay radarın altından geçti; ilki Amerikan Arcadia. Tarafından geliştirilmiş Denizin Çağrısı geliştirici Out of the Blue, bu da işin bir parçası olan başka bir yaratıcı bulmaca oyunu Araftarzı 2D platform oyunu ve parçası Denizin Çağrısıtarzı birinci şahıs oyunu. Oynanış tarzlarının bu benzersiz kombinasyonu her şeyi taze tutarken, anlatımı medyaya ve onu kontrol etmek için perde arkasında çalışan güçlere olan takıntımıza hicivli darbeler indiriyor.

Amerikan Arcadia kapitalizme, Disney’e ve realite TV’ye sert darbeler indiren keskin bir distopik hicivdir. arasında oynanabilir bir geçiş hayal edin Truman Şov Ve Firarihepsi 1970’lerin retro-gelecek tarzında giyinmiş,” Colantionio’nun dört yıldızlı incelemesi Amerikan Arcadia devletler. “Out of the Blue, sinematik kovalamaca sahnelerinin ve hacker hareketlerinin heyecanını renkli 2.5D’de taklit eden akıllı oynanışla bu önermeyi sunuyor. Bu, insanlık dışı kurumsal dünyadan kurtulmayı dileyen sıradan insanlar için küçük bir miting çığlığı.”

En iyi bağımsız oyunların çoğu gibi, Amerikan Arcadia yalnızca video oyunlarında mümkün olabileceğini hissettiren yıkıcı ve çarpıcı bir deneyim sunuyor. Bu oyun, piyasaya sürülmesinden sonra pek ilgi çekmese de aynı zamanda yılın en iyi anlatımlarından birini de içeriyor. Amerikan Arcadia PC için şu anda mevcut.

Assassin’s Creed Nexus

Ezio, Assassin's Creed Nexus VR'de tatar yayı ile bir korumaya gizlice yaklaşıyor.
Ubisoft

Ubisoft’un bu ay gelmiş geçmiş en iyi VR oyunlarından birini düşürdüğünü söylesem bana inanır mısın? Evet, öyle oldu. Son zamanlardaki Assassin’s Creed oyunları pek ilgi uyandırmakta zorlanırken, Assassin’s Creed Nexus‘ popüler seriyi ele almak, serinin en büyük gücüne sahip olan bir VR aksiyon oyunu yaratmak için şişkinliğin çoğunu ortadan kaldırıyor: oyuncuları tarihi bir suikastçı fantezisine sürüklüyor.

Colantonio şunları yazdı: “Bu, popüler IP’lerinden birine dayanan başka bir sanal ‘deneyim’ değil, daha ziyade konsoldaki muadilinden bekleyebileceğiniz hemen hemen her şeyi içeren, tam kapsamlı bir Assassin’s Creed oyunu.” Assassin’s Creed Nexus. “Sinsice dolaşma, parkur, kilit açma, yankesicilik, ölüme meydan okuyan sıçramalar ve hatta tarihi mekanların küçük ölçekli rekreasyonlarında gizlenmiş çok sayıda koleksiyon parçası var. Eksik olan tek şey açık dünya bolluğu ve bu da tartışmasız en iyi özelliği.”

Sanal gerçeklik oyunları henüz bir zamanlar beklendiği gibi oyun endüstrisini değiştiren deneyimler olamıyor ve birçoğu aynı ritim oyunu veya nişancı formatını takip ediyor. Neyse ki buna benzer bir oyun Assassin’s Creed Nexus ara sıra bize VR’yi özel kılan şeyin ne olduğunu hatırlatıyor. Assassin’s Creed Nexus Meta Quest 2, 3 ve Pro için şu anda mevcut.

Liddlenaut

Loddlenaut'ta temizlemek için pisliğin üzerinden geçiyorum
Gizli Mod

Bu ayın gözden kaçırılan bir bağımsız filmi daha Liddlenaut Moon Lagoon ve Gizli Mod’dan. Tamamen yabancı bir gezegendeki çöpleri ve su altındaki pisliği temizlemekle ilgili bir lo-fi oyunu. Bu şaşırtıcı derecede sakinleştirici ve meditatif bir deneyimdir ve konu çevreye duyarlı olmak olduğunda insanların nasıl bir fark yaratabileceği mesajını da olumlu bir şekilde güçlendirir.

Liddlenaut gibi oyunların basit ama tatmin edici çekiciliğini sevenlere hitap edecek, hala gizli bir indie mücevheri. PowerWash Simülatörü” diye yazdım Liddlenaut lansmanından kısa bir süre sonra. “Video oyunlarıyla geçen bu kadar yoğun bir yılın ardından, şu gibi oyunları takdir etmeye başladım: Justin ve bunlar büyüleyici bir estetiğe sahip, oynaması eğlenceli ve stresi azaltmamı ve önümdeki ekrandan başka pek fazla şey düşünmememi sağlıyor. Muhtemelen adını duymamış olsanız da Liddlenautsahip olmalıdır.”

Kısa ve hoş bir deneyim, bu yüzden onu yeni çıkanlar okyanusunda gördüğüme sevindim. Ve geliştiriciler her satışın bir kısmını Balina ve Yunusları Koruma yardım kuruluşuna bağışladıkları için, onu alarak da bir iyilik yapmış olacaksınız. Liddlenaut PC için şu anda mevcut.

Nickelodeon All Star Brawl 2

Squidward, Nickelodeon All-Stars Brawl 2'de bir korsan gemisinden düşürülür.
GameMill Eğlence

Orijinal Nickelodeon All Star Kavgası eğlenceli ama kusurlu bir Super Smash Bros. oyunuydu. Bu klon, lisanslı oyun yayıncısı GameMill’in başlangıçta beklediğinden daha büyük bir fenomendi. Bu başarının ardından GameMill, Ludosity ve Fair Play Labs, sunumu geliştirirken kontrolleri ve mekanikleri sıkılaştırırken orijinali özel kılan şeyleri koruyan daha rafine bir devam filmi hazırlamak için zaman ayırdı.

“Selefi gibi, Nickelodeon All Star Brawl 2 DeAngelo Epps, Digital Trends için oyunla ilgili dört yıldızlı bir incelemede şunları yazdı: “TV kanalı tarihindeki en büyük ve en iyi olmayan karakterlerden bazılarını alıp birbirleriyle karşı karşıya getiren bir 2D platform dövüşçüsü.” “Onu başka bir zavallı Smash Bros. olarak etiketlemeyin. yine de klon; devam filmi seleflerinin hatalarını düzeltmek ve hiçbir zaman tam olarak yararlanamayacağı potansiyeli ortaya çıkarmak için daha da ileri gidiyor.

Bunun gibi büyük crossover dövüşçülerinin doğasında var olan çekicilikten henüz bahsetmedim. Başka hiçbir oyun Aang’i oyuna getirmenize izin vermez. Avatar Son Hava Bükücü ve Hugh Neutron’dan Jimmy Neutron: Dahi Çocuk Büyükanne Gertie’ye karşı Merhaba Arnold. Nickelodeon All Star Brawl 2 şu anda PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Nintendo Switch için mevcut.

Eve son tren

11 HAZİRAN AMBARGO: Last Train Home'dan tren oynanışı
THQ İskandinav

Daha gergin ve stratejik deneyimleri tercih edenler için, Eve son tren Bu kasım ayında son dakikada bomba gibi bir açıklama yapıldı. Bu, ülkeden kaçabilmek için Rusya ve Sibirya’yı trenle geçmek zorunda kalan Çek Lejyonerlerini konu alan tarihi bir gerçek zamanlı strateji ve hayatta kalma yönetimi oyunudur. Oyun sonuçta tren istasyondan istasyona giderken kaynak yönetimi ile trenin durduğu kasabalarda küçük ölçekli RTS savaşları arasında ilgi çekici bir denge kuruyor.

“Yolculuk Eve son tren oyuncuların, mümkün olduğunca çoğunun eve dönebilmesi umuduyla askerleri mikro düzeyde yönetirken, giderek azalan malzemeleri toplama hissini kişisel olarak deneyimleyebilecekleri bir video oyununda en iyi şekilde çalışacağını gösteriyor. Eve son tren. “Birkaç saatlik oyundan sonra, insanların bu hikayenin duygusal acılarını daha iyi anlamasını sağlamak için oyun oynamanın en iyi araç olduğunu gördüm. Ashborne Games ve THQ Nordic, tam da bunu yapan büyüleyici bir RTS ve hayatta kalma oyunu sundu. Eve son tren.”

Vurgulamak istediğim başka bir konu Eve son tren oyuncuların deneyimi kişiselleştirmesine olanak tanıyan çok sayıda zorluk ayarı ve geçiş düğmesidir. İnsanlar, oyunun en çok önemsedikleri yönlerine odaklanarak hayatta kalma unsurlarını daha zorlu hale getirebilir ve RTS savaşlarını kolaylaştırabilir veya tam tersini yapabilir. Bu nedenle bu, tarihsel bağlamıyla ilgilenen herkese önerebileceğim bir RTS ve kaynak yönetimi oyunudur. Eve son tren PC’de mevcuttur.
genel-19