Mark Coppock / Dijital Trendler

Intel, en iyi işlemciler listesine bir sürü yeni çip eklemek üzere ve biz de bunlardan birkaçına önceden göz atabildik. Yeni bir sızıntıya göre, gelecek Dell XPS ve Alienware dizüstü bilgisayarlar, aralarında Core Ultra 7 ve Core Ultra 9’un da bulunduğu Intel’in en yeni Meteor Lake CPU’larından bazılarını içerecek. Ancak Intel’in önceki nesil Raptor Lake işlemcileri de seride şaşırtıcı bir şekilde yer alıyor. Bu pek de iyi bir işaret değil.

Windows Raporu Yayının CES 2024 sırasında duyurulması gerektiğini öngördüğü üst düzey dizüstü bilgisayarların tümünü gösteren özel bir sızıntı yayınladı. Buna ultra ince Dell XPS 13, 14 ve 16 dizüstü bilgisayarlar da dahil ancak oyuncular için de birçok seçenek mevcut. Alienware m16 R2, x16 R2 ve m18 R2 dahil. Bu dizüstü bilgisayarların hepsinin Nvidia’nın RTX 40 serisindeki en iyi GPU’larına sahip olduğu söyleniyor.

Daha fazla dizüstü bilgisayar her zaman mükemmeldir ve Dell’in gelecek yıl için planları da başlı başına ilginçtir. Ancak dikkatimi çeken şey, bildirildiğine göre Dell’in Intel’in CPU’larını kullanmayı seçme şekliydi. 2024’te çıkacak yeni dizüstü bilgisayar serisinin tamamen Meteor Lake ile ilgili olacağını düşünebilirsiniz, ancak Dell, 14. nesil HX CPU’ya sahip olduğu söylenen en etkileyici Alienware m18 R2 dizüstü bilgisayarı için Raptor Lake serisine geri dönüyor .

Görünüşe göre aralığın geri kalanı Meteor Gölü’ne taşınmış. Hangi çiplerin hangi dizüstü bilgisayarda yer alacağını bilmiyoruz, ancak Core Ultra üst düzey bir seri, dolayısıyla büyük olasılıkla Core Ultra 9 185H veya Core Ultra 7 eşdeğerinin benzerlerini göreceğiz. Core Ultra 5 bir olasılık ama bu dizüstü bilgisayarların premium türden olması nedeniyle daha az olası görünüyor.

Gri bir arka planın önünde, masanın üzerinde üç yeni Alienware dizüstü bilgisayar.
Windows Raporu

Bu seçim ilk başta tuhaf gelebilir; serideki en güçlü dizüstü bilgisayar neden teorik olarak son nesil donanıma sahip olsun ki? Ancak bunun, yeterli güce erişim verildiğinde Raptor Lake yongasının Meteor Lake’e kıyasla daha iyi performans sunabilmesiyle ilgisi olabilir. Alienware m18 R2’nin, zamanının çoğunu fişe takılı olarak harcayan, güce aç bir canavar olacağına şüphe yok. Bu, Dell’in neden Meteor Gölü’nü atlamanın sorun olmayacağını düşündüğünü açıklıyor.

Soru şu: Intel destekli bu yeni dizüstü bilgisayarların maliyeti ne kadar olacak? Şu ana kadar bu konuda çelişkili sızıntılar gördük. Newegg’de görülen birkaç MSI dizüstü bilgisayar şaşırtıcı derecede uygun fiyatlıydı ve Arc grafikleriyle birleştirilmiş Intel Core Ultra 7 CPU’yu 1.049 $ gibi düşük bir fiyata sunuyordu. Ancak Intel çipini Nvidia grafikleriyle eşleştirmek kesinlikle fiyatı artıracaktır, bu nedenle bu Alienware dizüstü bilgisayarların oldukça pahalıya mal olması muhtemeldir. Herhangi bir şey kesinleşmeden önce Intel’den resmi bir açıklama beklememiz gerekecek.
genel-19