HTC’nin

HTC Vive yakın zamanda Vive XR Elite ve Vive Focus 3 gibi bağımsız VR kulaklıklar için özel olarak tasarlanmış yeni bir sanal gerçeklik takip cihazını duyurdu. Bu teknoloji devinin VR bölümü aynı zamanda çoğu PC VR kulaklık için gerekli olan baz istasyonları ve hareket izleme donanımlarını da üretiyor.

VR’da başınızın hareketi başlıktaki sensörler tarafından algılanırken, el konumunuz da kontrolörler tarafından yakalanır. Eksik olan vücut takibi. Bu, oyunun veya uygulamanın ayaklarınızın ve kalçalarınızın nerede olduğunu kesin olarak bilmesinin mümkün olmadığı anlamına gelir. Bu yüzden takipçilere ihtiyaç var.

HTC uzun yıllardan beri izleyici ve baz istasyonları üretmektedir. En iyi VR kulaklıklarda bile tam vücut takibi yoktur. HTC Vive’ın izleme sistemi, VR başlık kullanıcılarının avatarları canlandırmasına yardımcı oluyor ve oyun geliştiricilere düşük maliyetli bir hareket izleme çözümü sunuyor. Ancak hepsi bir arada kulaklıklar baz istasyonlarını kullanmaz. Bu da vücut takibini zorlaştırıyor.

Baş ve el hareketine dayalı makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak bacak konumunu tahmin etmenin yolları vardır. Meta, Quest avatarlarının bacaklarını böyle serinletiyor. Ancak her zaman doğru çalışmıyor.

TrackStraps özelliğine sahip HTC VIIe Ultimate Tracker giyen bir kişinin alt vücut görüntüsü.
HTC’nin

Artık HTC’nin yeni bir çözümü var. Vive Ultimate Tracker’lar, baz istasyonlarına ihtiyaç duymadan hareketi yakalayan, taşınabilir, kablosuz, hepsi bir arada cihazlardır. VR oyuncuları aynı anda birden beşe kadar kullanabilir ve neredeyse her yerde vücut takibine olanak tanır.

HTC, bu kendi kendini izleyen izleyicilerin yedi saate kadar dayandığını ve birlikte verilen kablosuz donanım kilidinden 10 metreye kadar uzakta çalıştığını söylüyor. Muhtemelen bilgisayarınızdan 33 metre uzakta durmayacaksınız ancak bu aralık, spor antrenmanı için hareketi izlerken yardımcı olabilir.

HTC VIIe Ultimate Tracker TrackStrap'ler spor antrenmanlarında kullanılıyor.
HTC’nin

Vive Ultimate takip cihazları, kameralarda olduğu gibi standart 1/4 inçlik bir montaj parçası içerir. Ayrıca bu bağımsız takip cihazlarını TrackStraps’a yerleştirerek bileklere ve ayak bileklerine takabilirsiniz.

Yeni izleyiciler gelecekte SteamVR ve OpenXR VR başlıklarıyla uyumlu olacak. HTC Vive ayrıca VRChat’in XR Elite’e geleceğini ve Vive Ultimate Tracker’ın avatarınızı canlandırabileceğini duyurdu. HTC, bağımsız modda Meta Quest ve Pico kulaklıklarla uyumluluğu doğrulayamadı.

Vücut takibi ucuz değildir. Üç Vive Ultimate Tracker, bir kablosuz donanım kilidi, üç TrackStrap (bel ve ayak bilekleri için) ve bir Dash Dance indirme anahtarından oluşan paketin fiyatı 599 dolardır. HTC Vive XR Elite sahiplerine 100$ indirim veriliyor. Bu teklif 2023’ün sonuna kadar geçerlidir.

Ayrıca Vive Ultimate Tracker’ları her biri 199 $ karşılığında ayrı olarak satın alabilirsiniz. İzleyicileri ayrı olarak satın alırken kablosuz donanım kilidi dahil değildir. Daha fazla ayrıntıyı bulabilir ve Vive Ultimate takip cihazlarını sipariş edebilirsiniz. HTC’nin Vive web sitesi.
genel-19