Üretken yapay zeka heyecanı henüz sona ermedi.

Konuşma konusu olan mesele, Pika LaboratuvarlarıAltyazılardan ve hareketsiz görüntülerden video düzenlemek ve oluşturmak için yapay zeka destekli bir platform oluşturan startup, bugün Homebrew, Conviction Capital, SV Angel, Ben’s Bites ve Lightspeed Venture Partners liderliğindeki fon turunda 55 milyon dolar topladığını duyurdu. Quora kurucusu Adam D’Angelo, eski GitHub CEO’su Nat Friedman ve Giphy kurucu ortağı Alex Chung gibi önemli melek yatırımcılar arasında yer alıyor.

Yeni dilim, Pika’nın gizlilikten çıkmasından sadece altı ay sonra geliyor ve Pika’nın “Pika 1.0” olarak adlandırdığı, çeşitli stillerdeki videoları düzenleyebilen üretken bir yapay zeka modeli sunan yeni bir videografi araçları paketinin erken erişim lansmanıyla aynı zamana denk geliyor. “3D animasyon”, “anime” ve “sinematik” gibi.

Pika Laboratuvarları

Resim Kredisi: Pika Laboratuvarları

Pika şöyle yazıyor: “Video eğlencenin kalbinde yer alıyor, ancak bugüne kadar yüksek kaliteli videolar oluşturma süreci hâlâ karmaşık ve yoğun kaynak gerektiriyor.” Blog yazısı bu sabah internet sitesinde yayınlandı. “Altı ay önce Pika’yı başlattığımızda, teknolojinin sınırlarını zorlamak ve gelecekteki video yapımının zahmetsiz ve herkes için erişilebilir bir arayüzünü tasarlamak istedik. O zamandan bu yana, Pika topluluğunu haftada milyonlarca video üreten yarım milyon kullanıcıya ulaştırdığımız için gurur duyuyoruz.”

Pika, her ikisi de eski doktora derecesine sahip olan Demi Guo ve Chenlin Meng tarafından ortaklaşa kuruldu. Stanford’un Yapay Zeka Laboratuvarı öğrencileri. Stanford’da eğitim görmeden önce Guo, Meta’nın yapay zeka araştırma bölümünde mühendis olarak çalışırken Meng, üretken yapay zekayla ilgili olanlar da dahil olmak üzere bir dizi yapay zeka araştırma makalesinin ortak yazarlığını yaptı.

Pika Laboratuvarları

Resim Kredisi: Pika Laboratuvarları

Pika, Runway ve Stability AI gibi üretken AI video araçları ve modelleriyle rekabet ediyor. Ancak Pika 1.0 ile Pika, çeşitli farklılaştırıcı özelliklerle oyununu geliştirmeyi hedefliyor.

Örneğin Pika 1.0, mevcut videoların uzunluğunu artırabilen veya bunları “canlı aksiyon”dan “animasyonlu”ya kadar farklı stillere dönüştürebilen veya bir videonun tuvalini veya en boy oranını genişletebilen bir araçla birlikte gelir. Başka bir modül, birinin kıyafetini değiştirmek veya hatta başka bir karakter eklemek gibi, yapay zekayı kullanarak video içeriğini düzenliyor.

Pika 1.0 yaygın olarak kullanıma sunulduğunda bu yetenekleri test etmemiz gerekecek. Ancak değeri ne olursa olsun, aynı zamanda Stabilite Yapay Zekası yatırımcısı olan Lightspeed – Google ve Meta gibi teknoloji devleri video için üretken yapay zeka araçları üzerinde çalıştıklarını bildirmesine rağmen platforma güveniyor.

Pika Laboratuvarları

Resim Kredisi: Pika Laboratuvarları

“Tıpkı diğer yeni yapay zeka ürünlerinin metin ve görseller için yaptığı gibi, profesyonel kalitede video oluşturma da üretken yapay zeka tarafından demokratikleştirilecek. Lightspeed’den Michael Mignano bir basın açıklamasında Pika’nın bu dönüşüme öncülük edeceğine inanıyoruz” dedi. “Yaratıcılığa olan erken tutkuya dayanan böylesine etkileyici bir teknik temel göz önüne alındığında, Pika ekibinin kaderinde hepimizin hikayelerini görsel olarak paylaşma biçimimizi değiştirmek var gibi görünüyor. Lightspeed olarak, herkesin yaratıcı vizyonunu video aracılığıyla hayata geçirmesine izin verme misyonunu desteklemekten daha heyecanlı olamazdık ve diğer harika yatırımcılarla birlikte yapay zekanın ön saflarında yatırım yapmaktan heyecan duyuyoruz.”

Pika Labs bugüne kadar, Friedman liderliğindeki Nisan ayındaki 5 dolarlık tur da dahil olmak üzere yaklaşık 61 milyon dolar topladı.

Pika’nın hızlı büyümesi, Midjourney ve DALL-E 3 gibi araçlardan ChatGPT’ye kadar her türden üretken yapay zekaya yönelik sürekli ve güçlü talebin bir yansımasıdır.

yakın zamanda raporIDC, üretken yapay zeka yatırımlarının bu yıl 16 milyar dolardan 2027’de 143 milyar dolara çıkacağını öngördü. Üretken yapay zeka, 2023’te toplam yapay zeka harcamalarının yalnızca %9’unu oluştururken, firma bu rakamın beş yıl içinde %28’e çıkmasını bekliyor. .

Harcama haklı olabilir. Yakın zamanda anket Her ne kadar yalnızca Birleşik Krallık’taki kullanıcılara odaklanmış olsa da, Z kuşağının üretken yapay zekayı benimsediğini ve 13-17 yaşlarındaki beş gençten dördünün (%79) ChatGPT ve Snapchat’in My AI’si de dahil olmak üzere üretken yapay zeka araçlarını, uygulamalarını ve hizmetlerini kullandığını bildirdi.

Öte yandan Z kuşağının mutlaka ödeme üretken yapay zeka için. Harcayacak en büyük kasaya sahip olan kurumsal müşteriler ise teknolojinin bazı türlerini uygulamaya koyarken engellerle karşılaşıyor.

O’Reilly’nin kuruluştaki 2023 üretken yapay zekası rapor Yapay zekayı benimseyen birçok kurumsal kişinin (%26) hala üretken yapay zekayı deneme aşamasında olduğunu ve beklenmedik sonuçlar, güvenlik, güvenlik, adalet, önyargı ve mahremiyet dahil olmak üzere teknolojiyi çevreleyen mevcut ve gelecekteki potansiyel zorluklar konusunda derin endişe duyduğunu ortaya koyuyor. Rapor, iş kullanım örneklerini bulmanın zorluğu ve yasal sorunlarla ilgili endişelerin (yapay zeka tarafından oluşturulan çıktının telif hakkına kimin sahip olduğu gibi) üretken yapay zekayı geride tuttuğunu, kötü tasarlanmış ve kötü uygulanmış yapay zeka çözümleri gibi ima ettiğini de belirtiyor.genel-24