Elektrikli bisiklet üreten Hintli bir girişim olan EMotorad, Çin’in pazar hakimiyetini bozmayı ve küresel pazarlardaki varlığını genişletmeyi amaçladığı B Serisi turunda 20 milyon dolar topladı.

Üç yaşındaki girişim, Singapurlu Panthera Growth Partners’ın son tura liderlik etmesi ve Alteria Capital, xto10x Technologies ve girişimin mevcut yatırımcısı Green Frontier Capital’in katılımıyla toplam 22,5 milyon dolardan fazla fon topladı. Ek olarak, yeni finansman turunda 2,5 milyon dolarlık bir borç da yer alıyor.

İnsanlar fosil yakıtlara olan bağımlılıklarını azaltmaya, yollardaki trafik sıkışıklığını hafifletmeye ve günlük yolculukları boyunca zorlu fiziksel aktivite gerektirmeyen alternatif ulaşım seçenekleri bulmaya çalıştıkça, Çin ve Hindistan dışındaki pazarlarda da e-bisikletlere olan talep artıyor. 2021 yılında Dünya Bankası tahmin (PDF) 2023 yılına kadar dünya çapındaki şehirlerde 300 milyon kadar e-bisikletin dolaşacağını söylüyor. Ancak dünya çapında artan talebe rağmen e-bisiklet tedariki büyük ölçüde Çinli üreticilere dayanıyor. EMotorad üretim operasyonlarını Hindistan’da kurarak bu eğilimi tersine çevirmeye çalışıyor.

“Dünyanın neredeyse %99’u e-bisikletleri Çin’den temin ediyor ve biz de bunu değiştirmek istiyoruz. Uluslararası alanda 40 milyar dolarlık bir endüstri. EMorad’ın kurucu ortağı ve CEO’su Kunal Gupta bir röportajda şöyle konuştu: “Ve biz de bu konuda bir adım atmaya çalışıyoruz.”

Gupta, mobilite sektöründe biraz zaman geçirdikten ve ilk yıllarını iki tekerlekli motosiklet kiralama alanında geçirdikten sonra 2020 yılında Rajib Gangopadhyay, Aditya Oza ve Sumedh Battewar ile birlikte startup’ı kurdu. Pune merkezli girişim, yolculuğuna Hindistan pazarında başladı ve 2021’de varlığını küresel pazarlara genişletti. Başlangıç, e-bisikletlerini beyaz etiketleme ve kendi markalı modellerini satma yoluyla 18’den fazla ülkeye ihraç ediyor. EMotorad’ın ABD, Avrupa, Avustralya, Japonya ve bazı Orta Doğu pazarları da dahil olmak üzere beş ülkede marka varlığı bulunmaktadır.

EMotorad’ın şu anda 14 e-bisiklet modelinden oluşan bir portföyü var; bunların 7 ila 8’i Hindistan’da ve geri kalanı küresel pazarlarda mevcut. Serinin fiyatı ABD’de 600 ila 1.200 dolar, Avrupa’da ise 600 ila 1.500 euro arasında değişiyor.

Gupta, TechCrunch’a kalite, teknoloji ve satış sonrası hizmetin EMotorad bisikletlerinin USP’lerinden bazıları olduğunu söyledi.

“Fiyatlandırmanız konusunda her zaman rekabet edemezsiniz. Ancak ürünün kalitesinde önemli bir artış var” dedi kurucu ortak. “Piller ve motorlar, bir yazılım teknolojisi katmanıyla akıllı hale getirilemezdi çünkü elbette dış kaynak kapasitesindeydi.”

Startup’ın Bengaluru’da özel teknolojinin geliştirilmesine yardımcı olan 50 üyeli bir teknoloji merkezi olduğunu ekledi.

EMorad, kullanıcı şikayetlerinin alınmasından sonraki 48 saat içinde herhangi bir sorunu çözmeyi vaat ediyor. Bisikletlerde, motor veya akü bileşenlerinde herhangi bir sorun olduğunu belirten bir hata kodu gösteren bir ekran bulunur. Bu, kullanıcıların sorunları hızlı bir şekilde tanımlamasına ve hızlı çözüm için üreticiye bildirmesine yardımcı olur.

Startup, pilleri, motorları ve diğer bileşenleri Pune’daki yılda 90.000’e kadar bisiklet üretebilen tesisinde monte ediyor. Şirket, piller ve motorlardan ekranlar ve şarj cihazlarına kadar tüm ana bileşenleri yerel olarak geliştirmek için “şirket içi akıllı aktarma organı” ile önümüzdeki üç ay içinde hazır olacağı tahmin edilen 150.000 metrekarelik yeni bir tesis inşa ediyor. Gupta, tesisin yıllık 400.000 adet üretim kapasitesine sahip olacağını söyledi.

Startup, kendi tesisine ek olarak, yerel talebi karşılamak için Hindistan genelinde birden fazla ortakla çalışıyor. Dünyanın en büyük iki tekerlekli araç pazarı olan ülkede şu anda önemli bir e-bisiklet işe gidiş-geliş tabanı bulunmasa da, EMotorad bunun toparlandığına inanıyor.

“Hindistan’ın elektrikli bisikletlerdeki hareketliliği son derece artıyor. Gupta, “Orada çok olumlu bir artış var” dedi.

Ülke çapında 200 mağazada varlığını sürdüren EMotorad, önümüzdeki 18 ay içinde mağaza sayısını 800’e çıkarmayı hedefliyor.

Geçen yıl, girişim dünya çapında 40.000 adet sattı ve bunların 10.000’i yalnızca Hindistan’da satıldı. Genel olarak bugüne kadarki satışları 80.000 adet olup, yaklaşık 36 milyon dolar gelir elde etmektedir.

Gupta, “Bu yıl yurt içi işlerimizde geçen yıla göre neredeyse %400’lük önemli bir artış gördük” dedi.

Girişim, geçen yıl Hindistan’dan yaklaşık 2 milyon dolar gelir elde ettiğini ve bu yıl yaklaşık 7,8 milyon dolara ulaşmayı hedeflediğini söyledi.

Küresel çapta EMotorad, ABD, Avrupa ve Avustralya’daki varlığını güçlendirerek Rad Power, Lectric ve Cowboy gibi firmalara karşı rekabet etmeyi amaçlıyor. Küresel satışlarını 2025 mali yılına kadar 100.000’e çıkarmayı hedefliyor.

“Pazarın, birden fazla oyuncunun sığabileceği kadar son derece büyük olduğuna inanıyoruz… Neyse ki bizim lehimize olan şey, geçen yıla kadar var olan tüm Çin markalarının, bunların getirdiği tüm yasal sonuçlardan dolayı iflas etmesi. Gupta, “Başta Avrupa ve ABD olmak üzere uluslararası işletmelerden şirketler” dedi.

Dünya çapında toplam 160 çalışana sahip olan startup, ABD’de dağıtım odaklı bir işletmeye sahip ve ürünlerini distribütörler aracılığıyla satıyor. Benzer şekilde Avustralya, Japonya ve BAE, EMotorad’ın franchise pazarlarıdır. Bununla birlikte, İspanya’da bulunan depolama ve küçük bir montaj tesisi de dahil olmak üzere Avrupa’da kendi varlığı bulunmaktadır. Yeni bağış toplamayı kullanarak Avrupa’daki tüketici işini genişletmeyi planlıyor.genel-24