Amazon Web Services (AWS), geçen baharda ürün portföyüne şu ürünün geldiğini duyurdu:Amazon Ana Kayası. Amazon Bedrock, işletmelerin üretken yapay zeka uygulamaları oluşturmasına ve geliştirmesine yönelik bir platformdur. AWS re:Invent konferansının 2013 baskısı, bulut ve üretken yapay zeka hakkında şüphesiz önemli duyurularla yarın açılırken, burada AWS aracı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bedrock, üretken yapay zeka araçlarının dağıtımını ve ölçeklendirilmesini basitleştirmek için müşterilere birden fazla temel modele (FM) erişim sağlar. İşletmeler bu FM’leri ve diğer hizmetleri kullanarak içerik oluşturma, veri analizi ve daha fazlası gibi görevler için üretken yapay zeka uygulamaları oluşturabilir.

Amazon Bedrock İşletmelerin Üretken Yapay Zeka Araçlarını Kullanmasına Yardımcı Olabilecek 4 Yol


güncellenmiş slayt1. Yapay zekanın demokratikleştirilmesi: startuplardan işletmelere

AWS, Nisan 2023’te Amazon Bedrock’un piyasaya sürüldüğünü duyurdu ve işletmeler şimdiden bu çözümü benimsiyor. Platform Coda, Hurone AI ve Nexxiot gibi startupların yanı sıra Adidas, GoDaddy, Salesforce ve Lonely Planet gibi büyük şirketler tarafından da kullanılıyor.

Ve bu birkaç aşamadan geçer. Appian’ın baş strateji sorumlusu Malcolm Ross, “OpenAI’yi ilk olarak platformumuzda sunduk” dedi ve şöyle devam etti: “Ancak bu zorluklar yaratıyor çünkü OpenAI’nin veri güvenliği uyumluluğu çok düşük.”

Appian’ın strateji başkanı Malcolm Ross, “Dolayısıyla OpenAI’den Bedrock’a geçme sürecindeyiz” dedi. Bedrock’u Appian güvenlik duvarının arkasında uygulama ve mimariye entegre edeceğiz. “Böylece verilerin asla hiçbir zaman saklanmamasını sağlayabiliriz. çevremizi terk ediyor.”

2. Kârlılık: Zamandan tasarruf = paradan tasarruf

Eski atasözü “vakit nakittir”, üretken yapay zeka alanında bundan daha doğru olamazdı.

Büyük Dil Modeli’nin (LLM) oluşturulması, eğitilmesi ve dağıtılması haftalar veya aylar sürebilir ve uygun şekilde eğitilmiş uzmanlar, veri toplama ve depolama ile yüksek performanslı donanım gerektirir. Bedrock, işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayan modelleri seçebileceği ve bunları verileriyle iyileştirebileceği, yapay zeka modelleri için tek durak noktası olarak işlev görüyor.

Amazon Bedrock’u kullanan müşterilerin sunucularını yönetme konusunda endişelenmelerine gerek yok. Sunucusuz mimarisi, işletmelerin yalnızca kullandıkları kadar ödeme yaptıkları ve altyapıyı yönetmek zorunda olmadıkları anlamına gelir.

AWS, Amazon Bedrock hizmetlerinin daha fazla kişi ve işletmenin bunları kullanmasına olanak sağlamak için uygun fiyatlı olmaya devam ettiğini söylüyor. Farklı seçenekler sunar: isteğe bağlı, sağlanan akış ve model özelleştirme.

3. Yapay zeka kişiselleştirmesini (ve güvenliğini) kolaylaştırın

AWS ayrıca Meta’dan Llama 2 yetenekleri de sunar ve Amazon Titan (temel modeller)aynı zamanda Bedrock’taki AI21 Labs, Anthropic, Cohere, Stability AI ve Amazon’dan modeller.

Bu modellerin çeşitliliği, müşterilere daha fazla özelleştirme fırsatı sağlar; çünkü her model, belirli görevleri yerine getirmede üstün olabilir ve diğerlerinde daha az etkili olabilir. Bu aynı zamanda platformu, düşük bütçeler veya uzmanlık eksikliği nedeniyle sınırlı olmayan işletmeler için de daha erişilebilir hale getiriyor.

Veri güvenliği tarafında, Amazon Web Services Veri ve Makine Öğrenimi Başkan Yardımcısı Swaminathan Sivasubramanian, Amazon Bedrock’un HIPAA’ya uygun ve GDPR uyumlu olmasını sağlıyor.

Bu, örneğin tıp alanındaki müşterilerin, sağlık hizmetleri asistanı olarak çalışmak, tıbbi kayıtları anlamak ve sınıflandırmak veya bir hastanın verilerini analiz etmek ve önleyici tedbirleri etkinleştirmek için komplikasyon riskini tahmin etmek için üretken yapay zeka uygulamaları oluşturabileceği anlamına gelir.

Swaminathan Sivasubaramanian, “Güvenlik ve gizlilik sayesinde Amazon Bedrock müşterileri verilerinin korunacağından emin olabilirler” diye garanti veriyor. “Müşteri verilerinin hiçbiri orijinal temel FM’leri oluşturmak için kullanılmıyor. Tüm veriler beklemede ve aktarım sırasında şifreleniyor. Ayrıca diğer AWS hizmetleriyle aynı AWS erişim denetimlerine güvenebilirsiniz.”

4. Şirketlerin pazara çıkış süresini hızlandırın

Amazon Bedrock gibi önceden eğitilmiş temel modeller sağlayan üretken yapay zeka araçlarının hedefi, yapay zeka destekli bir sistemi başlatmanın zaman alıcı yönlerinin çoğunu ortadan kaldırır. Bu, ince ayar veya hızlı mühendislik yoluyla kişiselleştirmeye odaklanmaya olanak tanır ve üretken bir yapay zeka aracının bir fikirden pazara hazır bir ürüne geçmesi için gereken süreyi önemli ölçüde hızlandırabilir.

Örneğin bir çevrimiçi mağaza, alışveriş yapanlara kişiselleştirilmiş öneriler sunarak arama işlevselliğini geliştirmek için Bedrock ile oluşturulan yapay zeka araçlarını entegre edebilir. Ayrıca bir banka bunu risk yönetimi için ve veri gizliliğinden ödün vermeden kullanabilir.

Amazon Ana Kayasında daha ileri gitmek için


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15