Körfez İşbirliği Konseyi’nin (GCC) dijital altyapısı baş döndürücü bir hızla genişlemeye devam ederken, hiper ölçekli veri merkezleri (ve birçoğu) başarısının anahtarı olacak.

Ancak geleneksel olarak Basra Körfezi ülkeleri, gizli verileri egemen toprakların dışına koymaktan çekiniyordu; bu, kültürel ve düzenleyici kaygılardan kaynaklanan bir tercihti.

Bulut Kültürü

Kültür açısından, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkeler tarihsel olarak devlet bilgilerine ve devlet organlarına karşı tamamen korumacı olmasa da ihtiyatlı tutumlar benimsemişlerdir. Şunu da belirtmek gerekir ki, devletin hâlâ bölgedeki işletme ortamının büyük bir kısmını desteklediğini belirtmekte fayda var.

Ancak pandemiden bu yana, hükümet yetkilileri ve iş dünyasının önde gelenleri arasında genel bulut depolamaya ilişkin tutumlar gevşemeye başladı. Teknoloji danışmanı IDC’nin bulut uzmanı Manish Ranjan’a göre, “bu üç yıllık zorunlu çevrimiçi ticaret, Körfez’in dijitalleşme yolunu hızlandırdı ve işletmeleri genel bulutun gücüyle (esnekliği, ölçeklenebilirliği ve güvenliğiyle) tanıştırdı.”

İş dünyası liderleri, bölgedeki kişisel veri bolluğu ve gizlilik yasaları nedeniyle verilerin saklanması konusunda da ihtiyatlı davranıyor. Ancak katmanlı, ortak yerleşim ve hiper ölçek dahil yerel bulut seçeneklerinin pazara sunulmasıyla birlikte bu zihniyet de değişiyor.

Toplu Göç

Bugün Körfez endüstrisinin büyük bir kısmı buluta taşınıyor. Yeni teknolojilerin (özellikle yapay zeka (AI), Nesnelerin İnterneti (IoT), 5G ve siber güvenlik) kitlesel ölçekte bölgesel olarak benimsenmesi bunu gerektiriyor. Özellikle bölgenin hızla dijitalleşen bankacılık ve ulaştırma sektörleri, modern müşteri hizmetleri çözümlerine yönelik güçlü bir talep görüyor.

Böylelikle Orta Doğu genel bulut pazarının değerinin 2027 yılına kadar 9,9 milyar dolara ulaşması ve bu dönemde %20,7’lik bir Bileşik Büyüme Oranı ile büyümesi bekleniyor. Blue Weave Danışmanlık.

Bölgenin küresel hiper ölçekli veri merkezlerine maruz kalması nispeten yeni ama giderek artıyor. Küçük ada ülkesi Bahreyn, bu iddiayı perçinleyen ilk Körfez ülkesi oldu. AWS ile anlaşma 2019’da güçlü hükümet desteğiyle desteklendi. BAE o zamandan beri Microsoft Azure, AWS, Oracle ve Çin’in Alibaba’sıyla anlaşmalar imzaladı.

Suudi Arabistan ilk Google Cloud merkezini açtı Kasım ortasında, krallığın Oracle, SAP ve Saudi Telecom Company ile Alibaba arasında ortak olarak barındırılan bir veri merkezinden oluşan veri merkezi serisine eklendi. Katar aynı zamanda Microsoft ve Google’ın küresel bulut merkezlerine ev sahipliği yaparak bulut tutkusunu ve istekliliğini de gösterdi.

IDC’den Ranjan, krallığın yüzlerce mega projesinin desteğiyle büyüdüğünü söylediği Suudi pazarı konusunda özellikle heyecanlı.

Bölgesel Yerleşimler

Ancak birçok bölgesel kuruluş, genel bulutun artan iş avantajlarının farkında olsa da veri gizliliği, genel güvenlik ve mevzuat uyumluluğu açısından potansiyel güvenlik açıklarından endişe duymaya devam ediyor.

Bu bölgesel duyarlılık göz önünde bulundurularak, işletmelerin verileri bölgede tutarken küresel hiper ölçek avantajlarından yararlanmasına olanak tanıyan çözümlerin tanıtılması, bölgenin genel bulut pazarının büyümesi açısından kritik öneme sahip olmuştur.

Abu Dabi’nin Core42’si gibi bağımsız veri merkezleri giderek daha fazla, ekip oluşturuyoruz Kısıtlı offshore veri paylaşımını sürdürmek için AWS gibi küresel hiper ölçekleyicilerle birlikte çalışırken, aynı zamanda küresel genel bulut yenilikçilerinin sağladığı üstün çeviklik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik avantajlarından da yararlanın.
Yerel tabanlı bulut veri hizmeti ortaklarından oluşan büyüyen bir topluluk: Kar Tanesi BAE ve yakın zamanda başlatılan Genesys Cloud CX BAE, BAE ve GCC’de mevzuata uygunluk ve veri yerleşimi yükümlülükleriyle karşı karşıya olan yerel işletmelerin, iletişim merkezlerini buluta taşırken hassas müşteri verilerini bölgede tutmalarına olanak tanıyor. Bölgenin ortak yerleşim veya ortaklık yoluyla genel buluta yönelik giderek artan tercihi, ilgili siber güvenlik hizmetlerine yönelik büyüyen bir pazarı canlandırıyor.

Birçok küresel güvenlik oyuncusu halihazırda BAE’de bölgesel ofisler veya dağıtım anlaşmaları aracılığıyla faaliyet gösteriyor olsa da yerel oyuncular da pazara yöneliyor. Bunun yakın zamandaki bir örneği, 17 Kasım’da bulut güvenliğinin duyurusunu yapan Dubai Su ve Elektrik’in (DEWA) dijital kolu Moro Hub’dır. Fransız savunma firması Thales ile ortaklık.

Bölgesel şirketler, ortak barındırılan veya başka bir şekilde genel buluta doğru ilerlemeye devam ettikçe, bulut güvenlik şirketlerinin fırsatları oldukça büyük ve büyüyor.siber-1