Bugün dünya, EV pillerini yapmak için gereken hammaddeler konusunda Çin’in insafına kalmış durumda. Ancak İsveç sayesinde bu durum yakında değişecek. İsveçli pil şirketi Northvolt, lityum, nikel, grafit veya kobalttan bağımsız çığır açan bir sodyum iyon pil geliştirdi

Çin’in dünyanın EV pilleri tedariki üzerindeki baskısını tek başına sona erdirebilecek ve dünyanın enerji ve elektrikli araç sektörlerini serbest bırakabilecek önemli bir gelişmeyle, İsveç’in önde gelen elektrikli pil üreticisi Northvolt, devrim niteliğindeki bir sodyum iyon pilini tanıttı.

Northvolt’un çığır açan sodyum iyon pili, geleneksel pillerin aksine lityum, nikel, grafit ve kobalttan bağımsızdır ve daha sürdürülebilir ve uygun maliyetli bir çözüm sunar.

Kilogram başına 160 watt-saati aşan etkileyici enerji yoğunluğuna sahip olan batarya, başlangıçta elektrik depolama tesisleri için tasarlandı ancak iki tekerlekli scooterlar da dahil olmak üzere elektrikli araçlardaki gelecekteki uygulamalar için umut vaat ediyor.

İlgili Makaleler

İsviçre

İsviçre, sayılardaki keskin artış nedeniyle elektrikli araçlara yönelik vergi muafiyetini sonlandırıyor

İsviçre

Xiaomi ilk EV’sini Çin’de piyasaya sürdü. Peki neden Sony, Xiaomi, Apple gibi teknoloji markaları elektrikli araçlara giriyor?

Northvolt’un Strateji ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Patrik Andreasson, bu gelişmenin önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Sodyum iyon teknolojisinin kullanılması yeni değil ancak bunun, kritik hammaddelerden tamamen arınmış ilk ürün olduğunu düşünüyoruz. Bu temel bir atılımdır.”

Bu yeniliğin Çin dahil belirli bölgelere bağlı olmayan bir alternatif sunduğunu da sözlerine ekledi.

Northvolt seri üretimin yerini onaylamasa da şirketin İsveç’in Vasteras kentindeki laboratuvarlarında geliştirilen prototip bataryanın önümüzdeki yıl müşterilere tanıtılması planlanıyor.

Hareket, Avrupa ülkelerinin özellikle Çin ile gergin ilişkiler nedeniyle dış tedarikçilere bağımlılığı azaltmak için kendi elektrik pili endüstrilerini kurmaya çalıştıkları bir dönemde geldi.

Elektriğin endüstriyel ölçekte piller aracılığıyla depolanması, ulusal elektrik şebekelerinin karbonsuzlaştırılması açısından hayati önem taşıyor. Kritik mineraller konusunda Çin’e bağımlılık konusunda endişeler artarken, pil üreticileri aktif olarak tedarik zincirlerini çeşitlendiriyor ve alternatif teknolojileri araştırıyor.

Potansiyel etki hakkında yorum yapan Andreasson şunları söyledi: “Enerji güvenliğini düşündüğünüzde, liderler olmadan çalışmayı düşünmek düşünülemez. Getirebileceği iş yaratmanın etkisi göz ardı edilemez. Yerel veya bölgesel şampiyonlara ihtiyacınız var.”

İlk lityum iyon pil hücresini 2021’in sonlarında İsveç’in kuzeyinde üreten Northvolt, yeni pilinin enerji yoğunluğunu artırırken maliyet verimliliğini de artırmayı hedefliyor.

Şirket, bataryanın yüksek sıcaklıklardaki güvenlik özellikleri nedeniyle Orta Doğu, Hindistan ve Afrika pazarlarından ilgi bekliyor. Northvolt şu anda mevcut taahhütlerine odaklanmış olsa da, operasyonlarını Birleşik Krallık’a genişletme olasılığı da dikkate alınmaya devam ediyor.

(Kurumlardan gelen girdilerle)genel-5