ABD Adalet Bakanlığı’ndan 4 milyar dolar talep edildi Binance göre, dünyanın en büyük kripto para borsası hakkında yıllardır süren bir soruşturmayı sona erdirmek Bloomberg. Binance’in kurucu ortağı ve CEO’su Changpeng Zhao’yu (aka CZ) ABD’de cezai suçlamalara maruz bırakabilecek müzakerelerin devam ettiği bildiriliyor.

Bloomberg, “tartışmalara aşina olan kişilerin” Adalet Bakanlığı’nın Binance’e karşı devam eden bir soruşturmada kara para aklama, banka dolandırıcılığı ve yaptırım ihlalleri iddiasında bulunduğunu söylediğini aktarıyor. Anlaşma, Binance’in ABD’de faaliyet göstermeye devam etmesine ve piyasalar ve kripto sahipleri için büyük bir olumsuzluktan kaçınmasına olanak tanıyacak ve aynı zamanda Binance’e anlamlı bir darbe indirecek. Şartlar üzerinde anlaşmaya varılırsa bu, kripto tarihindeki en büyük yerleşimlerden biri olacak.

Binance ve Adalet Bakanlığı, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Adalet Bakanlığı, kısa bir süre sonra kripto borsalarının düzenlenmesinde büyük bir kazanım daha elde etmeyi umuyor Sam Bankman-Fried’ın mahkum edilmesi Bu ay FTX’te dolandırıcılık ve komplo suçlamaları yaşandı. Bu anlaşma, eğer üzerinde anlaşmaya varılırsa, başka bir kurucuyu, Zhau’yu sıcak koltuğa yerleştirecek, ancak teorik olarak bir başka başarısız kripto borsasının piyasanın aksamasını önleyecek.

SBF’den farklı olarak Zhao şu anda Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşıyor ve burada suçluların iadesi anlaşması bulunmuyor, dolayısıyla yalnızca Amerika topraklarına veya ABD ile anlaşması olan birçok ülkeden birine dönmesi halinde cezai suçlamalarla karşı karşıya kalacak. Bununla birlikte, BAE anlaşma imzaladı 2022’de ABD ile siber suçlar konusunda işbirliği yapmayı planlıyor ancak bunun burada geçerli olup olmayacağı belli değil.

Bloomberg’e göre:

Başka bir kişi, Binance’in ertelenmiş bir kovuşturma anlaşması için baskı yapmak da dahil olmak üzere herhangi bir çözümde maruziyetini en aza indirmeye çalıştığını söyledi.

Binance ve Adalet Bakanlığı ertelenmiş kovuşturma anlaşması üzerinde anlaşmaya varırsa Adalet Bakanlığı şirkete karşı suç duyurusunda bulunacaktır. ABD, şirket genellikle ciddi bir ceza ödemeyi ve yaptığı yanlışı özetleyen ayrıntılı bir gerçekler beyanını kabul etmeyi de içeren öngörülen koşulları yerine getirdiği sürece soruşturma başlatmayacaktır. Şirketin uyumluluğunu izlemek için bir süreç oluşturulacaktır.

Binance’in sahip olduğu ABD düzenlemelerine şiddetle karşı çıktı, geçen ay ABD’li düzenleyicilerin açtığı bir davayı “kışkırtıcı” olarak nitelendirdi. Changpeng Zhao’nun kripto borsası bir mahkeme dosyasında şunu vurguladı: “ABD yasaları yurt içinde geçerlidir ancak dünyayı kontrol etmez. Kongre, CFTC’yi dünyanın türev polisi yapmadı.”

Bitcoin’in fiyatı Pazartesi günü, olası Binance anlaşması haberiyle birlikte 37.000 doların üzerinde seyrediyor. Ancak fiyat, bu hafta sonu seçilen ve yeni “anarko-kapitalist” Arjantin Başkanı Javier Milei tarafından da artırıldı. Bitcoin için güçlü tercih ve merkez bankalarına güvensizlik.genel-7