Özet

  • Yeni oyuncu role sorunsuz bir şekilde uyum sağladığında, değişikliği göze çarpmadan ve filme katkıda bulunduğunda, yeniden şekillendirme başarılı olabilir.

  • Seslendirme, makyaj ve protezler gibi teknikler, özellikle karakterin daha önce çok fazla yayın yapmamış olması durumunda, yeniden düzenlemenin iyi sonuç vermesine yardımcı olabilir.

  • Zamanlama çakışmaları ve karakterin yaşını eşleştirme ihtiyacı, yeniden düzenlemenin yaygın nedenleridir, ancak ustaca yapıldığında izleyiciler tarafından fark edilmeyebilir.

GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Bir oyuncunun yeniden rol alması tüm prodüksiyonu aksatabilir, ancak bazen değişiklik işe yarar ve yeni oyuncu rolün içinde kaybolur. Yeniden rol yapma kararı birçok nedenden dolayı gerçekleşebilir, ancak yeni aktörün işi her zaman aynıdır; değişikliği mümkün olduğunca göze çarpmayan hale getirmek. Yeniden biçimlendirmenin çok açık olması izleme deneyimini sarsıcı hale getirebilir ve gereksiz kafa karışıklığı yaratabilir. bu da filmin senaryosundan uzaklaşıyor. Yeniden biçimlendirme en çok fark edilmediğinde başarılı olur.

Role uyum sağlamak, ses çalışması veya makyaj ve protez yoluyla işe yarayabilir ve karakterin daha önce çok fazla yayın yapmamış olması faydalıdır. Karakterle daha önceki bir filmde kısaca dalga geçilmiş olabilir ama rol büyüdüğünde yapımcılar farklı bir yöne gitmeye karar verdiler. Franchise devam ederken planlama önemli bir sorun haline gelebilir. İlk film için bir oyuncu mevcut olabilir ancak devam filmleri çekildiğinde çatışmalar yaşanacaktır. Ne olursa olsun, yeniden düzenlemenin iyi çalışmasını ve filme katkıda bulunmasını sağlayacak pek çok teknik vardır.

İlgili: Gerçekten İşe Yarayan 15 Film Yeniden Yapımı

13 George McFly: Crispin Glover ve Jeffery Weissman

Geleceğe Dönüş Bölüm II (1989)

Orjinalinde Geleceğe Dönüş (1985), Crispin Glover, Marty’nin babası George’u canlandırıyor. Yeniden yapım için geri dönmesi istendiğinde, mali nedenlerden dolayı reddedildi. Daha sonra rol, role uyum sağlayarak mükemmel bir iş çıkaran Jeffery Weissman’a geçti. Bunun bir kısmı George’un devam filminde çok daha yaşlı olmasından kaynaklanıyordu, bu nedenle hem Weissman’ı yaşlandırmak hem de Glover’a benzemesini sağlamak için protezler kullanıldı. Jennifer’ın rolü de iki film arasında yeniden şekillendirildi, ancak George’un değişimi çok daha incelikliydi.

12 Thanos: Damion Poitier ve Josh Brolin

Galaksinin Koruyucuları (2014)

Josh Brolin, Avengers serisinin baş düşmanını oynayan kötü adam Thanos rolünde güçlü bir oyuncu. Ancak bu rolü üstlenen ilk oyuncu o değildi. Brolin ilk kez Thanos olarak karşımıza çıkıyor galaksinin gardiyanlarıancak Thanos’un ilk kez sahneye çıkışı filmin son kredi sahnesinde oldu. Yenilmezler (2012). Burada Damion Poitier, Thanos’u canlandırıyor ve kameraya, yaratacağı yıkımı ima eden şeytani bir gülümseme veriyor. Bu kadar kısa bir süre boyunca rolü canlandırdıktan sonra, Brolin’le yeniden yapılanmanın fark edilmeyeceğini varsaymak doğruydu.

11 John Ambrose: Jordan Burtchett ve Jordan Fisher

Tüm Erkeklere: PS Seni Hala Seviyorum (2020)

To All The Boys'ta Jordan Fisher ve Jordan Burtchett'in Bölünmüş Ekranı

John Ambrose’un serinin ilk filminde yapacak pek bir şeyi yok. Daha Önce Sevdiğim Tüm Erkeklere (2018), ancak sonunda rolde Jordan Burtchett ile kısa bir süre yer alıyor. John Ambrose daha büyük bir rol üstlendiğinde Tüm Erkeklere: Not: Seni Hala Seviyorum, onun yerine Jordan Fisher getirildi. Orijinal filmde Burtchett’i tespit etmek zor olduğundan, kadroya alınan tek kişinin Fisher olduğunu varsaymak kolay. Lara Jean (Lana Condor) ile olan mükemmel kimyası da onun filmlere uyum sağlamasına yardımcı oldu.

İlgili: Tüm Erkeklere 3: John Ambrose Neden Her Zaman ve Sonsuza Kadar Değil

10 Victoria: Rachelle Lefevre ve Bryce Dallas Howard

Tutulma (2010)

Alacakaranlık'ta Rachel Lefevre ve Bryce Dallas Howard'ın Bölünmüş Ekranı

İçinde Alacakaranlık (2008) Rachelle Lefevre, Bella’yı kaçıran ve Edward’a düşman olan kötü şöhretli Victoria’yı canlandırıyor. Bu filmde büyük bir rol oynamasına rağmen devam filminde daha az karşımıza çıkıyor. Yeni Ay (2009) ve serinin arka planında kayboluyor. Bu şu anlama geliyordu: Bryce Dallas Howard üçüncü filmde devraldı TutulmaDaha öne çıkan bir kadro üyesi olarak o kadar da farklı değildi. Ayrıca arsanın konusu Alacakaranlık filmler her şeyden önce Edward ve Bella’nın aşk hikayesiyani diğer karakterler en önemlileri değil.

9 İmparator Palpatine: Marjorie Eaton ve Ian McDiarmid

Jedi’ın Dönüşü (1983)

Star-Wars'ta Marjorie Eaton ve Ian McDiamid'in Bölünmüş Ekranı

Korkunç İmparator Palpatine rolünü üstlenen ilk aktörün Marjorie Eaton adında bir kadın olduğu az bilinen bir gerçek. Sesine Clive Revill’in seslendirmesi yapıldı ve rol ona verildi. Karakter artık İmparator Palpatine rolünde birçok performans sergileyen Ian McDiarmid ile eş anlamlıdır. McDiarmid ilk olarak İmparator olarak ortaya çıktı Jedi’ın dönüşüçünkü bu rolde yapacak daha çok işi vardı ve filmin çoğunda onu oynuyordu. Yıldız Savaşları filmler. Rolün bu kadar öne çıkması ve harika bir performans sergilemesi onun sayesinde oldu.

8 Kitty Pryde: Sumela Kay, Katie Stuart ve Elliot Page

X-Men: Son Direniş (2006)

X-Men'de Sumela Kay ve Elliot Page'in Bölünmüş Ekranı

İçinde X Men Kitty Pryde’ın filmlere kadar yapacak pek bir şeyi yoktu. Elliot Page karakteri üstlendiama Kitty bundan önce de vardı. Gözden kaçması kolay küçük sahnelerde hem Sumela Kay hem de Katie Stuart tarafından canlandırıldı. Sayfa Kitty oldu X-Men Son Direniş, sonraki filmlerde önemli bir oyuncu haline gelerek birden fazla kez günü kurtardı. Karakterler X Men karakterin yaşına uygun olması için birçok kez yeniden düzenlendi, ancak Kitty Pryde’ın yeniden yapılanması gözden kaçırılması en kolay olanıdır.

7 Lavanta Kahverengisi: Kathleen Cauley, Jennifer Smith ve Jessie Cave

Harry Potter ve Melez Prens (2009)

Jessie Cave, en unutulmaz Lavanta Kahvesi çünkü onu canlandırıyor. Harry Potter ve Melez Prens, Ron’un aşkı olduğunda. Bundan önce hem Kathleen Cauley, Harry Potter ve Sırlar Odasıve Jennifer Smith, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, karakterin daha genç, konuşmayan versiyonlarını canlandırdı. Hogwarts’taki öğrencilerin kadrosu filmlerin seyri boyunca sık sık değişti. Çocuk oyuncular büyüdükçe planlama daha karmaşık hale geldi ve farklı karakterler daha önemli rollere yükseldi. Gözden kaçması kolay olsa bile Lavender’ın beyaz bir oyuncu olarak yeniden canlandırılması, bunu fark edenler için tartışmalıydı.

6 Evelyn: Maria Bello ve Rachel Weisz

Mumya: Ejderha İmparatorunun Mezarı (2008)

Mumya'da Maria Bello ve Rachel Weisz'in Bölünmüş Ekranı

Ne zaman Maria Bello, Rachel Weisz’in yerini aldı üçüncü filmdeki Evelyn rolünde Mumya film, Mumya: Ejderha İmparatorun Mezarıpek ses getirmedi. Bunun nedeni Weisz’in Evelyn olarak geri dönmemesi değil, o dönemde çok az kişinin filmlere ayak uydurabilmesiydi. Kritik ve mali başarısızlıktan sonra Mumya Geri Dönüyor (2001), çok az kişi üçüncü filmi izledi ve Weisz geri dönmeyi reddetti. Bello karakter olarak üzerine düşeni yaptı ama bu, filmin büyük oranda dikkatlerden kaçtığı gerçeğini değiştirmedi.

5 Fandral: Josh Dallas ve Zachary Levi

Thor: Karanlık Dünya (2013)

Thor'da Josh Dallas ve Zachary Levi'nin Bölünmüş Ekranı

Zachary Levi, Fandral’ı oynayacak ilk tercihti. Thor (2011), ancak zamanlama çakışmaları nedeniyle çekimler yapılamadı. Joshua Dallas karakteri üstlendi ve ilk Fandral olarak tanındı. Ancak, Thor: Karanlık Dünya, roller tersine dönmüştü ve çatışmaları yaşayan Dallas’tı. Bu nedenle Levi geri getirildi ve Thor’un hikayesinin bir sonraki bölümünde Fandral’ı canlandırdı. Hikaye, Fandral’ın büyük bir rol oynamasına dayanmadığı ve MCU’nun başlangıçta geniş bir karakter kadrosuna sahip olduğu için, bu oyuncu seçimi değişikliğinin filmler açısından hiçbir önemi yoktu.

4 Kızıl Kafatası: Hugo Weaving ve Ross Marquand

Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018)

Marvel'da Hugo Weaving ve Ross Marquand'ın Bölünmüş Ekranı

Red Skull’un yeniden ortaya çıkışı Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı filmde beklenmedik bir Paskalya yumurtasıydı ama onu oynayan orijinal Hugo Weaving değildi. Dokuma Kızıl Kafatasıydı Kaptan Amerika: İlk İntikamcı (2011), ancak bir anlaşmazlık vardı tazminatının üzerinden filmle. Bunu önlemek için stüdyo, yerine Ross Marquand’a gitti. Makyaj ve yüz protezleri ile fiziksel fark neredeyse yok denecek kadar azdır. Ayrıca Marquand harika bir iş çıkarıyor Weaving’in sesinin tonuyla eşleşiyorve karakteri böyle duygusal bir sahnede somutlaştırmak. MCU’ya Red Skull olarak geri dönerse mükemmel olurdu.

3 Griphook: Verne Troyer ve Warwick Davis

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm I (2010)

Harry-Potter'da Verne Troyer ve Warwick Davis'in Bölünmüş Ekranı

Warwick Davis, Griphook rolünde Vern Troyer’ın yerini aldı ancak Davis her zaman karakterin arkasındaki ses oldu. İçinde Harry Potter ve Felsefe Taşı, Griphook fiziksel olarak Verne Troyer tarafından canlandırıldı. Griphook, serinin son bölümünde kritik bir rol oynuyor ve Troyer hem Griphook’u hem de Profesör Flitwick’i canlandırarak iyi iş çıkarmış olsa da film sonuçta rolü Davis’e devretmeye karar verdi. Dizi, Birleşik Krallık’tan aktörlerin daha büyük roller oynadığını ve Troyer’ın Amerikalı olduğunu korumaya çalıştı. Griphook, Harry’nin yolculuğunun başlangıcında küçük bir rol oynuyor, bu nedenle yeniden şekillendirilmesinin pek bir etkisi olmadı.

2

1 Kahin: Gloria Foster ve Mary Alice

Matris Devrimleri (2003)

Matris Devrimleri serinin üçüncü bölümüdür ancak The Oracle ilk kez Gloria Foster tarafından canlandırılmıştır. Matris (1999). Kahin üçüncü filmde yeniden düzenlendi çünkü Foster çekimler başlamadan önce vefat etmişti ve Mary Alice görevi devraldı karakterin. Oracle, içinde gizemli ve başka bir dünyaya ait bir karakterdir. Matrisve çok fazla yayın süresi yok. Durum böyle olduğundan, Foster’ın yeniden şekillendirilmesi hassas ve saygılı bir şekilde gerçekleştirildi; izleyicinin karakterin başka bir gizemini de adım adım anlayacağı biliniyordu.sinema-1