Meta, geçen yıl Facebook ve Instagram’daki reklamverenlerin 2020 seçimlerine hile karıştırıldığını söylemesine olanak tanıyan sessiz bir politika güncellemesi yaptı. Şirket bir şeyi açıkça ortaya koydu: Kredi kartınız olmadığı sürece Amerikan seçim sisteminin meşruiyetini sorgulamak için reklam sistemlerini kullanamazsınız; bu durumda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarlar. Bu, Silikon Vadisi’nin geri kalanına yansıyan bir değişiklik.

Yakın zamana kadar, Meta’nın politikası Yaygın seçmen dolandırıcılığı iddiasında bulunan veya “seçimin gayri meşru hale getirildiğini” iddia eden reklamları yasa dışı veya yolsuzluk olarak yasakladı. Şirket, Ağustos 2022’de ince bir değişiklik Bu büyük ölçüde fark edildi ve politikasını yalnızca “yaklaşan veya devam eden seçimleri” kapsayacak şekilde daralttı. Meta’daki isimsiz kaynaklar şunları söyledi: Wall Street Dergisi yöneticilerin önceki seçimlerle ilgili yalanlara izin verme kararını “ifade özgürlüğü mülahazalarına dayanarak” verdiklerini söyledi.

Başka bir deyişle Meta, sanki bu bariz bir sonuç değilmiş gibi “bu yüzden muhtemelen bunu tekrar yapacak” gibi bir şey söylemediğiniz sürece, “Joe Biden son seçimi çaldı” diye bağırmanıza yardımcı olacaktır.

Teknoloji sektörünün geri kalanı da benzer bir değişiklik yaptı. Haziran ayında Google’da duyuruldu geçmiş seçimlerle ilgili yanlış bilgilerin YouTube’un yanlış bilgilendirme politikasını ihlal etmediğini ve bunun “açık tartışmayı” teşvik etmeyi amaçlayan bir hareket olduğunu söyledi. Reklamverenlerin seçim sürecini baltalayacak asılsız iddialarda bulunmalarına hâlâ izin verilmiyor, ancak kullanıcılar Büyük Yalan hakkındaki içeriği izlemek ve platformdaki diğer reklamları görmek için YouTube’a geldikçe Google dolaylı olarak kazanç sağlıyor. Bir kaç ay sonra, Elon Musk yanlış bilgiyi bildirme seçeneğini devre dışı bıraktı hep birlikte eski adı Twitter olan platformda.

2020 seçimleri öncesinde büyük teknoloji platformları, yanlış bilgilendirme konusunda ne kadar endişeli oldukları konusunda büyük bir tavır sergiledi. Mark Zuckerberg sahte haberlerle ilgili konuşmalar yaparak bizi Facebook’un seçim sürecine soktu”savaş Odası.” Google mikro hedeflemeyi engelledi siyasi reklamları etkinleştirin ve daha sonra siyasi reklamları tamamen kapatın. Twitter’dan Jack Dorsey, içerik denetimi konusunda yanıldığını açıkladı ve web sitelerindeki yalanlara etiketler ekledi. Artık gösteri bitti. Silikon Vadisi, seçimleri biraz inkar etmenin sorun olmayacağına karar verdi. Neden şimdi yol boyunca birkaç dolar kazanıyoruz?

Geçtiğimiz on yılda dünya basit bir gerçeği fark etti ve ardından hızla unuttu: Google, Meta, Twitter ve teknoloji endüstrisinin geri kalanı, aynı anda yüz milyonlarca insanı manipüle etmeyi kolaylaştıran dev bir makine inşa etti. Bir süredir halk, birisinin onu demokrasiyi sona erdirmek için kullanması durumunda bu makineyi çalıştıran kişilerin sorumlu olup olmadığı konusunda aynı fikirdeydi. Yıllar süren bir PR kampanyası bu tutumu değiştirdi.

Artık giderek daha fazla insan, yanlış bilginin, dev şirketlerin her gün halkı aktif olarak kaşıkla yalanlarla beslemesinin sonucu değil, parçalanmış bir toplumun üzücü, kaçınılmaz belirtisi olduğuna inanıyor gibi görünüyor.

“Meta, Seçim Dürüstlüğü ve Güvenliği Ekiplerini kovdu ve 6 Ocak’taki şiddetli ayaklanmanın kendi platformlarında örgütlenmesine izin verdi. Artık Mark Zuckerberg ve Meta’nın Kongre’ye yalan söyleyeceğini, Amerikan halkını tehlikeye atacağını ve sürekli olarak demokrasimizin geleceğini tehdit edeceğini biliyoruz” dedi Tech Oversight Project İcra Direktör Yardımcısı Kyle Morse bir basın açıklamasında. “Kongre ve Yönetimin, Meta, TikTok, Google, X, Rumble ve diğer sosyal medya platformlarının, demokrasimizi ve sosyal dokumuzu açıkça baltalayan yabancı ve yerli aktörlere aktif olarak yardım ve yataklık yapmamasını sağlamak için hemen harekete geçmesi gerekiyor.”

“YouTube’un bu yılın başlarında duyurduğu değişiklik bizim için geçerli değil reklam politikaları“dedi Google sözcüsü Michael Aciman. “Reklamverenler, yanlış olduğu açıkça ortada olan ve seçim veya demokratik sürece katılımı veya güveni önemli ölçüde zayıflatabilecek (örneğin, resmi hükümet kayıtlarıyla çelişen 2020 ABD başkanlık seçim sonuçlarına ilişkin bilgiler) iddialarda bulunmayı yasaklayan reklam politikalarımıza uymaya devam etmelidir.”

Bir Meta sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı ancak bir noktaya işaret etti: Blog yazısı şirketin 2022’den itibaren seçim politikaları hakkında. Twitter, yorum talebine yanıt vermedi.

Bu Amerika. Anayasa yalan söyleme hakkınızı garanti altına alıyor ve sayısız insan bunu korumak için öldü. Ancak teknoloji platformlarının bu yalanlardan kar elde etmesi gerektiğini söylemiyor.

Teknoloji şirketleri platformlarında ne tür içeriklere izin verildiğine kendileri karar veriyor ifade özgürlüğü haklarını kullanıyorlar. Ağustos ayında Donald Trump yarıştı Facebook’ta 25 reklam “2016’da kazandık. 2020’de hileli bir seçim yaşadık ama görevdeki herhangi bir başkandan daha fazla oy aldık” dediği videoyla. Meta, bu reklamlar için binlerce dolar kabul etti ve bunları çoğu 65 yaşın üzerinde olan 400.000’den fazla kişiye ulaştırdı. Bunun gibi reklamların tanıtımını yapmak politik bir beyandır: bazı yalanlar o kadar kötüdür ki onları duymamalısınız, ancak bazıları da yalanlardır. Tamam, eğer bize ödeme yaparsanız bunları sizin için dağıtırız.

Düzeltme, 16:27: Bu hikayenin önceki bir versiyonu yanlışlıkla Google’ın politikasını reklamlarda yanlış bilgiye izin verecek şekilde değiştirdiğini söylüyordu. Bu politika değişikliği yalnızca platformdaki normal videolar için geçerlidir, reklamlar için geçerli değildir.genel-7