Apple, yeni AB yasaları nedeniyle tanıdık ürünlerinin çoğunu değiştirmek zorunda kalıyor. Zaten iPhone’da USB-C var, önümüzdeki yıl Apple sadece App Store’dan yazılım yüklemeyi mümkün kılmayacak, şimdi de şirketin RCS standardını da benimseyeceği aktarılıyor.RCS (Zengin İletişim Hizmetleri) uzun süredir Android’deki mesajlaşma standardıydı, ancak Apple’ın iOS’ta bunu desteklemeye niyeti yoktu. Şimdi ise 9to5mac’e göre şirket bunu yapacağını açıkça belirtti.

Gelecek yılın sonuna doğru, şu anda GSM Birliği tarafından yayınlanan bir standart olan Evrensel RCS Profili için destek ekleyeceğiz. RCS Evrensel Profilinin SMS veya MMS’den daha iyi uyumluluk sağlayacağına inanıyoruz. RCS, Apple kullanıcıları için en iyi ve en güvenli mesajlaşma seçeneği olmaya devam edecek olan iMessage ile birlikte çalışacak.

Elbette mevzuat baskısı olmasaydı Apple böyle bir adım atmazdı. En azından tam anlamıyla bir yıl önce bunu doğrudan ifade ettiği için. Hatırlayalım, etkinliklerden birinde gazetecilerden biri annesinin kendisine gönderdiği videoları izleyemediğinden şikayet ettiğinde Apple CEO’su Tim Cook olabildiğince basit bir şekilde cevap vermişti:

Annene bir iPhone al.

RCS’nin iPhone’a gelmesiyle birlikte iMessage uygulamasının da kalıcı olacağını belirtmekte fayda var. iOS’un temellerinden biri olmaya devam edecek ve RCS, standart SMS ve MMS’in yerini alacak ve aynı zamanda iOS ile Android arasındaki uyumluluğu bu açıdan geliştirecek. Ayrıca gördüğümüz gibi Apple, iMessage’ın daha iyi olduğu gerçeğine odaklanmaya devam ediyor.genel-22