Geliyorlar. Bu konuda çok az şüphe var. Ancak bunun ne zaman olacağı, ulus devletlerin bireysel veya kolektif olarak oluşturacağı yapay zeka kurallarına bağlı olacak. Ai Gen’in, tabiri caizse ChatGpt gibi chatbot’ların canlandırdığı oyuncaklardan bahsedelim. Dolayısıyla artık sadece internete bağlı değil, çocuklarla doğal dille iletişim kurabilen yeni nesil nesneler ortaya çıkıyor. Bu onların konuştuğu, dinlediği ve öğrendiği anlamına gelir.

Ne yapabileceklerini anlamaya çalışalım: Örneğin akıllı oyuncaklar çocuk için kişiselleştirilmiş hikayeler oluşturabilir, oyunlar icat edebilir, programlamayı öğretebilir ve daha fazlasını yapabilir. Çocukların becerilerini geliştirmek için STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) anahtarı üzerinde çalışabilirler. Ama aynı zamanda oyun tarzımızı örnek olarak öğrenip inceleyerek geleneksel oyunların yeni formatlarını yeniden icat etmek. Hareketlerimize uyum sağlayan ve tepki veren, ifade edilen hayal kırıklığımıza dayanarak mücadeleyi kaybetmeye veya seviyeyi yükseltmeye karar veren bir masa oyunu hayal edin. Yıllardır yapay zekaya dayalı mücadele dengeleme araçlarını mükemmelleştiren video oyunları için de yeni bir şeyden bahsediyoruz. Bu yeni “oyuncakların” değeri kolayca ölçülebilir değil çünkü AI geninden entegrasyonun gerçek maliyetlerini bilmiyoruz. Ancak finansın buna inandığını ve bu konuda bahse girmeye hazır olduğunu biliyoruz. Contrive Datum Insight tarafından ölçülen küresel Yapay Zeka Oyuncak pazarının değeri şu an ile 2030 arasında üç katına çıkarak 12 milyar dolardan 35,7 milyar dolara çıkabilir.

Ancak bu sektörde bir şeylerin ters gitme riski çok yüksek. Özellikle mahremiyet ve çocukların psikolojik gelişimi üzerindeki potansiyel etkisi konusunda.

Bir öncül: Ai Oyuncakları, tüyleri ürpertse bile kötü değildir. Tıpkı internete bağlanan oyuncakların öncelikli olarak tehlikeli olmaması gibi. Sorun, bu cihazların şeffaflığının eksik olması, örneğin verilere ne olduğunun, bu verileri kimin ve hangi amaçla tuttuğunun bilinmemesi durumunda ortaya çıkıyor. Bu oyuncakların onlarla oynayanlardan neler öğrendiğinden bahsedelim. Çocuklardan açık olmak gerekirse.

Etkileşimli Cayla bebeği vakasını birileri hatırlayacaktır, daha doğrusu hatırlamayacaktır. 2017 yılındayız. Minik sarışın, kot ceket ve pembe etek. Telekomünikasyon Kurumu casusluk suçlamasıyla uygulamayı yasakladı. Artık onu satmanın mümkün olmaması değil, elde tutulması bile mümkün değil. Onu kim satın aldıysa onu yok etmek zorunda kalacak.genel-18