Şirketin kabul ettiği üzere, 2024 Mercedes GLC 300’ün camları sürüş esnasında dışarı fırlayabiliyor. Doğru, Amerika Birleşik Devletleri’nde toplam yedi kopyanın, pencereleri uygunsuz bir şekilde emniyete alınmış olabileceği için geri çağrıldığı doğru.

Mercedes, potansiyel sorunun farkına ilk kez Eylül ayında üretimde bir sorun fark ettiğinde ulaştı. Şirketin Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne sunduğu belgelerde, bir hat çalışanının “bir pencerenin beklenmedik malzeme özelliklerine sahip olduğunu” keşfettiği belirtildi.Mercedes, araçlarına cam yapıştırmak için kullandığı yapıştırıcıyı test etti ve tedarikçisi EFTEC AG’nin bir grup yapıştırıcıyı yanlış etiketlediğini keşfetti. Bir hata sonucu az miktarda GLC 300’de kullanılan yapıştırıcı beklendiği gibi performans göstermedi.

Bu nedenle Mercedes, etkilenen araçlarda ön, arka ve sabit yan camların düşmeyeceğini garanti edemez. Bu sorun, takip eden diğer yol kullanıcıları için kaza riskini ciddi şekilde artırabilir.

Ancak tek sorun bu değil. Mercedes, ön camın GLC 300’e yanlış şekilde takılmasının çarpışma sırasında aracın güvenliğini de etkileyebileceğini söylüyor. Bunun nedeni, ön hava yastıklarının dışarı fırlaması durumunda ön cam tarafından düzgün bir şekilde desteklenmemesi ve yaralanma riskinin artmasıdır.genel-22