Avrupa Meteorolojik Uyduların Kullanımı Örgütü (EUMETSAT) tarafından

İki Metop-SG uydusu: Airbus temiz odasında önde Metop-SGB ve arkada Metop-SGA. Katkıda bulunanlar: Avrupa Meteorolojik Uyduların Kullanımı Örgütü (EUMETSAT)

10 Kasım’da gazetecilere, yakında Avrupa’daki hava durumu hizmetlerini hava tahmini için daha fazla ve daha kaliteli verilerle güçlendirecek olan çok özel iki uzay aracının yakından görünümü verildi.

Metop İkinci Nesil A1 ve B1 (Metop-SGA1 ve Metop-SGB1), EUMETSAT Polar Sistemi – İkinci Nesil (EPS-SG) sistemindeki toplam altı uydunun ilk çiftidir.

İlk iki uydu, Fransa’nın Toulouse kentindeki Airbus Savunma ve Uzay temiz odasında test ve enstrümanlarının entegrasyonundan geçiyor. 2025-2026’da yaklaşık 835 km yükseklikte alçak Dünya kutup yörüngesine fırlatılacakları tahmin ediliyor.

EUMETSAT’ın EPS-SG Program Müdürü Fran Martinez Fadrique, “Milyarlarca avroluk EPS-SG sistemi, 12 saatten 10 güne kadar ileri hava tahmini için kullanılan karmaşık bilgisayar modellemesi için ana veri kaynağı olacaktır.” dedi.

“Yeni ve gelecek nesil araçları, en azından 2040’ların ortalarına kadar Avrupa’daki hava durumu ve iklim hizmetleri için daha fazla ve daha iyi veriler sağlayacak. Araştırmalar, bunların üye devletlerimizin yatırımları üzerinden tahmini 20:1 sosyo-ekonomik getiri yaratacağını gösteriyor önemli ölçüde geliştirilmiş hava durumu tahminleri sayesinde.”

Birinci nesil Metop uydularından elde edilen veriler, 12 saat ila 10 gün öncesindeki hava tahminlerinin doğruluğuna en büyük katkıyı sağlayan tek unsur oldu. EUMETSAT’ın EPS-SG Programı Bilim Adamı Dr. Rosemary Munro, ikinci nesil Metop uydularının daha fazla ve daha yüksek çözünürlüklü veri sağlayacağını söyledi.

Munro, “Bu sistem, ilki bir yıldan kısa bir süre önce fırlatılan sabit Meteosat uydularımızın üçüncü nesliyle birlikte, Avrupa’da hava tahmini konusunda yeni bir çağ başlatacak” dedi.

“En önemlisi, bu önemli uzay altyapısının faydalarının, hayat ve geçim kaynaklarının kurtarılmasına yardımcı olacak daha doğru ve zamanlı hava tahminleri yoluyla üye devletlerimizdeki vatandaşlar tarafından hissedileceğini biliyoruz.

“Bu sistemden elde edilen veriler, hava tahminlerinin ötesinde birçok kullanım alanına sahiptir. Yangınları ve volkanik kül bulutlarını izlemekten, deniz güvenliğine yardımcı olmaktan, kuraklıkları tahmin etmeye ve ozon tabakasındaki deliği izlemeye kadar bu uydular, Dünya sistemi.

“Ayrıca Metop-SGA uyduları, hava kirliliğinin izlenmesine ve tahmin edilmesine yardımcı olacak Avrupa Birliği’nin Copernicus Sentinel-5 cihazını da taşıyacak.”

Martinez Fadrique, EPS-SG sisteminin, Avrupa’nın uydu meteorolojisinde dünya lideri olmasına yol açan yerleşik Avrupa başarı öyküsünde yeni bir bölümü temsil ettiğini söyledi.

“Bu başarı, EUMETSAT ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) arasındaki, Avrupa’nın bilimsel ve endüstriyel uzmanlığından ve Avrupa endüstrisinin kararlılığından yararlanan işbirliği modeli sayesinde mümkün oldu” dedi.

“Yeni uydulara ilişkin gereksinimler, EUMETSAT tarafından, başta 30 üye devletimizin ulusal meteorolojik ve hidrolojik hizmetleri ve Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi olmak üzere, bilim insanları ve verilerinin kullanıcıları ile istişarede bulunularak belirlenmektedir.

“ESA daha sonra bu gereksinimleri karşılayacak uzay aracını tedarik ediyor. Bu Metop-SG uyduları, Airbus Defence and Space liderliğindeki bir Avrupa endüstriyel konsorsiyumu tarafından ESA sözleşmesi kapsamında geliştirildi.

“Bu uzay araçlarını ve mevcut uydularımızı çalıştırmak ve bunların cihazları tarafından üretilen büyük miktardaki verileri almak, işlemek, yaymak ve arşivlemek için EUMETSAT, Darmstadt genel merkezindeki yüksek teknolojili görev kontrol merkezlerinde gelişmiş yer sistemleri geliştirdi.”

EPS-SG sistemi, Avrupa-Amerika Birleşik Devletleri Ortak Kutup Sisteminin bir parçasıdır. Bu düzenleme kapsamında, EUMETSAT ve Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) kutup yörüngeli uydularından alınan veriler paylaşılarak, her iki tarafa da hava tahminleri ve iklim izleme açısından faydalar sağlanıyor.

Avrupa Meteorolojik Uydulardan Yararlanma Örgütü (EUMETSAT) tarafından sağlanmıştır

Alıntı: Avrupa’nın yeni nesil uydularının (2023, 10 Kasım) yakından, yerden görünümü, 11 Kasım 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-11-close-up-on-the adresinden alınmıştır. -ground-view-avrupa-yeni-nesil.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1