Yeni nesil uzay uçağının geliştirilmesi adına maliyetleri düşürmek amacıyla Virgin Galactic, ticari uçuşlarından gelecekte kar elde etme umuduyla bazı çalışanlarını işten çıkaracak ve masraflardan tasarruf edecek.

Richard Branson’ın özel uzay girişimi duyuruldu Salı günü, Delta sınıfı araçlarını geliştirmeye odaklanabilmesi için “şirket kaynaklarının stratejik olarak yeniden düzenlenmesi ve buna bağlı olarak iş gücünde azalma” yapılacak. Virgin Galactic kaç çalışanın işten çıkarılacağını belirtmedi.

Virgin’in CEO’su Michael Colglazier, çalışanlara yazdığı bir notta, “Sermaye piyasalarında belirsizlik arttı” dedi ve faiz oranları ile jeopolitik huzursuzluğun finansmanın önünde duran faktörler olduğunu belirtti. BNN Bloomberg.

Virgin Galactic uzay turizmi hizmetlerini geçtiğimiz yaz başlattı. ilk ticari uçuş 29 Haziran’da yola çıkıyor. O zamandan bu yana şirket, mürettebatını VSS’de yörünge altı yüksekliklere göndermek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Birlik uzay uçağı. Virgin Galactic’in altıncı ticari uçuş yakın zamanda 2 Kasım’da başlatıldıGezegen bilimci Alan Stern ve bilim iletişimcisi Kellie Gerardi’yi uzayın sınırına taşıyor.

İlgili makale: NASA Bilim Adamı Yörünge Altı Araştırmalar İçin Uzayın Sınırına Uçtu

Sık sık yapılan lansmanlara rağmen Virgin Galactic şunu itiraf etti: ticari uçuşları fazla gelir getirmeyecek. Ağustos ayındaki kazanç açıklamasında şirket, ilk ticari uçuşunun başarısının ardından 2023’ün ikinci çeyreğinde 2 milyon dolar gelir açıklamıştı ancak sonraki iki çeyreğin her biri için 1 milyon dolar gelir bekliyordu.

Gelirlerin düşük olmasının nedeni kısmen şirketin ilk 800 biletin yaklaşık dörtte üçünü 200.000 ile 250.000 dolar arasında bir fiyat etiketiyle satmasından kaynaklanıyor. Virgin Galactic daha sonra bilet fiyatlarını 450.000 dolara çıkardı.

Şirket ayrıca yeni nesil uzay uçağının daha fazla gelir getireceğini öngörüyor. Delta araçları önceki modellere göre daha sık ve daha düşük maliyetle uçacak şekilde tasarlandı, Birlik.

Colglazier notunda “Delta gemileri güçlü ekonomik motorlardır” diye yazdı. Uzay Haberleri. “Bunları hizmete sokmak için güçlü finansal pozisyonumuzu genişletmemiz ve öngörülemeyen sermaye piyasalarına olan bağımlılığımızı azaltmamız gerekiyor. Bunu başaracağız ancak bu, Delta programı dışındaki çalışmalarımızı düzene sokup azaltırken kaynaklarımızı Delta gemilerine yönlendirmemizi gerektiriyor.”

Virgin Galactic, uzay gemisi hayallerini ayakta tutmak için ekibini küçültüyor. Bu zor bir karar ama yine de uzay zordur; uzayın kenarı olsa bile.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin X ve Gizmodo’nun özel yer imlerine ekleyin Uzay uçuşu sayfası.genel-7