Geçtiğimiz haftanın başlarında İsrail’in Arrow 2 füze sistemi, yörünge altı bir balistik füzeyi başarıyla yakaladı ve imha etti. şüpheli Yemen’den fırlatılacak. Bu dikkate değer bir teknolojik başarıdır ancak potansiyel olarak ciddi hukuki ve jeopolitik sonuçları da vardır.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Arrow 2 füzesavar sistemi Haaretz’i kullanarak İran yapımı bir balistik füzeyi düşürdü. rapor edildi. Olay, 31 Ekim Salı günü, Yemen güçlerinin muhtemelen Kızıldeniz kıyısındaki bir İsrail şehri olan Eilat’ı hedef almasıyla meydana geldi. Telgraf iddialar Füze, deniz seviyesinden 62 mil (100 kilometre) yükseklikte, geniş çapta uzayın sınırı olarak kabul edilen Kármán hattının üzerinde durduruldu ve imha edildi.

Harvard-Smithsonian gökbilimcisi Jonathan McDowell’e göre, Kármán’ın üzerinde füzeyle füzeyle müdahalenin daha önceki birçok örneği yaşandı. Bununla birlikte, uzay fırlatmaları uzmanı McDowell, Gizmodo’ya yaptığı açıklamada, daha önceki tüm vakaların, aynı tarafça test amacıyla fırlatılan füzeleri hedef alan önleyicileri içerdiğini, ancak bunun uzaydaki bir düşmandan gelen bir füzeyi başarılı bir şekilde önleyen bir füzenin ilk vakası olduğunu açıkladı. e-posta.

Balistik füze savunma sistemleri genellikle Dünya atmosferindeki tehditlerle mücadele eder. Uydu karşıtı testler, ABD, Rusya, Çin ve Hindistan tarafından gerçekleştirilenler gibi daha yüksek irtifa yeteneklerini gösterse de, bunlar uçuş sırasında bir füzeyi engellemekten farklıydı.

İlgili makale: Enkaz Bulutu Uzay İstasyonunu Tehdit Ederken Astronotlar Sığınmak Zorunda Kaldı

“Şu anda doğrulamak için yeterli bilgi yok” [this] Avrupa Uzay Politikası Enstitüsü’nün kıdemli araştırma görevlisi Tomas Hrozensky, Gizmodo’ya bir e-postayla açıkladı. Bununla birlikte, orta menzilli balistik füzeler 62 milin çok üzerindeki yüksekliklerde uçabilir ve “Ok sistemi, yüksek irtifadan önleme doğası nedeniyle fiili bir karşı uzay yeteneği olarak kabul edilir” diye ekledi.

Yemen’deki Husi isyancıları sorumluluk üstlendi saldırı için. Husi güçleri 2015’ten bu yana İran tarafından sağlanan füzeler ve insansız hava araçları yaygın olarak kullanılıyor Arap koalisyonuyla devam eden çatışmaları var. İsrail, Filistinli militan grubun 7 Ekim’de Gazze’den sınır ötesi baskınlar başlatmasının ardından Hamas’a savaş ilan etti. Filistin yanlısı bir tepkiye yol açıyor Husi isyancılarından.

Haaretz, imha edilen füzenin, İran’ın Şahab ​​3 füzesinin geliştirilmiş bir versiyonu olan Kadar olduğunu bildirdi ve olayın, tahminen 994 mil (1.600 kilometre) ile Husiler tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen en uzak menzilli saldırıyı temsil ettiğini ancak kesin fırlatma olduğunu söylüyor. nokta henüz bilinmiyor. The Telegraph’a göre olay muhtemelen “uzayda gerçekleşen ilk savaş” raporlar.

IDF tarafından işletilen ve balistik füzeleri engellemek için özel olarak tasarlanan Arrow 2 sistemi, yüksek irtifalardaki ve -şimdi kanıtlandığı gibi- uzaydaki hedeflere ateş etme yeteneğiyle diğer füze savunma sistemlerinden ayrılıyor. Husiler tarafından fırlatılana benzer bir balistik füze, bir veya daha fazla savaş başlığını önceden belirlenmiş bir alana göndermek için tipik olarak yörünge altı bir yörünge izler. Bu teknolojinin kökeni, savaşta kullanılan ilk balistik füze olan, Naziler tarafından geliştirilen V-2 roketine kadar uzanıyor.

İsrail’in Ok sisteminin tarihi geçmişi 1991 Körfez Savaşı’na kadar uzanıyor İsrail şehirleri, ABD tarafından sağlanan Patriot önleyici füzeleri geride bırakan Irak Scud füzelerinin tehdidiyle karşı karşıya kaldığında. Bu, IDF’nin, ulus için etkili bir füze savunma sistemi oluşturmayı amaçlayan Homa (“Tahkimat”) Örgütünü kurmasına yol açtı. Haaretz’e göre İsrail daha önce Arrow sistemini 2017 yılında konuşlandırmıştı ve Arrow 2 ile başıboş bir Suriye S-200 füzesini önleyerek potansiyel sivil kayıplarını önlemişti. Geçen hafta yaşanan olay, sistemin “bir balistik füzeye yönelik ilk operasyonel müdahalesine” işaret ediyor. binaen Savunmayı Kırmak için.

Resmi olarak bilinen adıyla Dış Uzay Anlaşması (OST) Ay ve Diğer Gök Cisimleri Dahil Olmak Üzere, Dış Uzayın Keşfi ve Kullanımında Devletlerin Faaliyetlerini Düzenleyen İlkeler Hakkında Antlaşma, nükleer silahların veya diğer kitle imha silahlarının Dünya çevresindeki yörüngeye, gök cisimlerine yerleştirilmesini veya bunların uzaya yerleştirilmesini yasaklar. Konvansiyonel silahları açıkça yasaklamadığı gibi, uzaydaki füzelerin durdurulmasına da değinmiyor. Buna göre, geleneksel bir balistik füzenin Arrow sistemi tarafından imha edilmesi -Kármán hattının üzerinde gerçekleşse bile- OST’yi ihlal ediyor gibi görünmüyor. McDowell da aynı fikirde: “Bildiğim kadarıyla bu herhangi bir anlaşmayı gerçekten ihlal etmiyor.”

Daha da önemlisi, OST’nin dikkate alınması gereken 3. Maddesi de var; bu madde, anlaşmaya taraf olanların, 51. Maddesinde meşruiyet hakkını öngören “Birleşmiş Milletler Şartı da dahil olmak üzere uluslararası hukuka uygun olarak” hareket edeceklerini belirtiyor. -savunma.

Balistik füze büyük olasılıkla Dünya yörüngesine yaklaşmadı, dolayısıyla yukarıda bahsedilen uydu karşıtı testlerin aksine, bu olay muhtemelen herhangi bir tehlikeli yörünge enkazı yaratmadı. Hrozensky, aslında “uzay güvenliğine ilişkin çıkarımlar öncelikle müdahalenin yüksekliğine bağlı olacaktır” dedi. “Özellikle yüksek irtifalarda (örn. ICBM’lerin ulaştığı) müdahalelerin meydana gelmesi ve artması, uzay ortamının güvenliği ve sürdürülebilirliği üzerinde kesinlikle olumsuz ve endişe verici etkilere sahip olacaktır” diye açıkladı.

Bu olay sadece İsrail’in savunma teknolojisindeki ilerlemeyi göstermekle kalmıyor, aynı zamanda stratejik askeri mülahazalarda yeni bir paradigma oluşturuyor. Dünyanın dört bir yanındaki uluslar, potansiyel olarak uluslararası güvenlik ve silah kontrolü söylemini etkileyebilecek bu gelişmenin ışığında saldırı ve savunma yeteneklerini yeniden değerlendirmek zorunda kalabilir.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin X (eski adıyla Twitter) ve Gizmodo’nun özel Uzay uçuşu sayfası.genel-7