2018 yılında, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ilgi çekici ve biraz da cesaret kırıcı bir kozmik fenomeni doğruladı: Güneş sistemimizin halkalı devi Satürn, ikonik halkalarını sürekli olarak kaybediyor.

Gezegenin müthiş çekim kuvveti, buz parçacıklarını bu muhteşem halkalardan şaşırtıcı bir hızla çekiyor; bu, olimpik bir yüzme havuzunu sadece yarım saatte doldurmaya yetecek kadar. Satürn’ün halkalarının tamamen yok olması çok uzun zaman alacak olsa da, Dünya’dan kolayca görülebilecekleri günler sayılı.

Doğanın en çılgın optik illüzyonlarından biri
Satürn’ün büyüleyici halkaları ilk kez 1610 yılında Galileo tarafından, adını Roma tarım tanrısından alan mütevazı 20x teleskopunu gezegene yönelttiğinde gözlemlendi. Bugün, temel yıldız gözlem ekipmanıyla donanmış herhangi bir amatör gökbilimci, milyarlarca küçük buz ve kaya parçalarından oluşan bu büyüleyici halkaları bir anlığına görebilmek için bakışlarını Satürn’e çevirebilir.

İlgili Makaleler

Tüm

NASA ve ISRO arasındaki hayranlık uyandıran ortak görev NISAR hakkında bilmeniz gereken her şey

Tüm

NASA’da neden cinsellik yetenekten üstün geliyor?

Ancak göksel bir hizalanma yaklaşıyor. 2025 gibi erken bir tarihte Satürn, gezegenimize göre tam kenarda konumlanacak ve halkalarını Dünya perspektifinden görünmez hale getirecek. Bunun yarattığı zorluğu kavramak için, yere paralel tutulan ancak yüzlerce metre uzağa göz hizasında yerleştirilen bir kağıt parçası hayal edin; gerçekten anlaşılması zor bir manzara. 2025’te Satürn’ü tespit etmek de aynı derecede zor bir görev olacak.

Yüzüğün Dönüşü
Ama endişelenmeyin; Bu göksel gösteri en azından kozmik açıdan kısa ömürlü olacak. Halkalı komşumuz Satürn’ün Güneş etrafındaki dönüşünü tamamlaması yaklaşık 29,4 Dünya yılını alır.

Bu süre zarfında, kademeli eğimi halkalarının karşı tarafını açığa çıkaracak ve 2023’te görünürlükleri zirveye çıkacak. Bu eğilme hareketi aynı zamanda gezegenin uydularını daha net görmemizi sağlayacak.

Yüzükler Gerçekten Ne Zaman Ortadan Kaybolacak?
Şimdi akıllarda kalan soru hâlâ ortada: Satürn’ün halkaları ne zaman tamamen yok olacak? NASA bilim adamlarına göre halkaların geçmişin kalıntısı haline gelmesine 100 milyon yıldan az bir süre kaldı.

Bu çok geniş bir zaman çizelgesi gibi görünse de, göksel bir emektar olan Satürn’ün yaklaşık dört milyar yaşında olduğunu hatırlamakta fayda var. Bilimsel fikir birliği, halkaların ilk etapta 100 milyon yıldan daha yaşlı olma ihtimalinin düşük olduğunu öne sürüyor ve bu da onları güneş sistemimizdeki bu devasa varlığın etrafında geçici bir fenomen olarak işaret ediyor.genel-5