Alman AI start-up’ı Aleph Alpha, yedi yeni yatırımcının yanı sıra önceki turlardaki mevcut yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyumdan 500 milyon dolarlık bir B Serisi finansman turu topladı.

2019’da kurulan Aleph Alpha’nın finansmanı, Microsoft destekli OpenAI’nin (11,3 milyar dolar) yanında gölgede kalabilir, ancak girişim, müşterilerinin yapay zekanın işletmelerine uygulanması konusunda ‘tam egemenliğe’ sahip olduğu gerçeğini harika bir şekilde kullanıyor. Dolayısıyla, Aleph Alpha’yı Open AI gibi diğer temel modellerle karşılaştırmak cazip gelse de, yüksek lisans eğitimlerini dahili olarak dağıtmak için büyük şirketlerle çalışan Fransız Mistral (112 milyon dolarlık fon) gibi startuplara çok daha yakın.

Konsorsiyum, İnovasyon Parkı Yapay Zekası (Ipai) tarafından yönetiliyor. Tur, Schwarz Group (Lidl süpermarket zincirinin sahipleri) ve Bosch Ventures tarafından ortaklaşa yönetildi. Diğer yeni yatırımcılar arasında Berlin merkezli Christ&Company Consulting, Hewlett Packard Enterprise ve SAP’nin yanı sıra BurdaPrincipal Investments yer alıyor. Mevcut kurumsal yatırımcılar da katıldı.

Almanya’nın güneybatısındaki Heilbronn şehrinde bulunan ve Lidl’ın kurucusu Dieter Schwarz tarafından kurulan bir vakıf tarafından ortaklaşa kurulan bir yapay zeka merkezi olan Ipai, Baden-Württemberg eyaleti tarafından finanse ediliyor ve Avrupa’nın en büyüğü olma iddiasını sürdürüyor Yapay zeka kümesi.

Temmuz ayında SAP, yapay zeka girişimleri Anthropic ve Cohere’deki diğer iki yatırımın yanı sıra Aleph Alpha’ya da yatırım yaptı.

Başlangıç, Kasım 2020’de LEA Partners, 468 Capital ve Cavalry Ventures’ın 5,3 milyon Euro’luk başlangıç ​​turunun ardından Earlybird VC, Lakestar ve UVC Partners’ın ortak liderliğindeki A Serisi fondan 2021 yılında 27 milyon dolar topladı.

Yaklaşık 70 çalışanı bulunan Aleph Alpha, AB tarafından düzenlenen veri koruma, güvenlik gibi alanlarda uzmanlaşıyor ve sıklıkla devlet kurumları, kolluk kuvvetleri ve sağlık hizmetleriyle çalışıyor.

Aleph Alpha’nın CEO’su ve kurucusu Jonas Andrulis yaptığı açıklamada, şirketin “altyapı, bulut uyumluluğu, şirket içi destek ve hibrit kurulumlarda müşteriler için bağımsızlığı ve esnekliği korurken tekliflerini genişletmeye devam edeceğini” söyledi.genel-24