Özet

  • Marvel Studios, daha geniş MCU sürekliliğine pek fazla ihtiyaç duymayan karakter odaklı hikayeler için yeni bir banner olan Marvel Spotlight’ı tanıttı.
  • Marvel Spotlight’ı oluşturma ve Echo’yu bunun altında yayınlama kararı, sarkan Marvel zaman çizelgesini ve bazı perde arkası endişelerini gidermek için cesur bir hamle.
  • Marvel Spotlight, daha geniş MCU ile daha az bağlantıya sahip, ayakları yere basan, sokak düzeyindeki hikayelerin keşfedilmesine olanak tanıyarak mevcut aşama yaklaşımına bir alternatif sunuyor.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Makyajı Marvel Sinematik Evreni Hawkeye spin-off’unun piyasaya sürülmesiyle dramatik bir şekilde değişecek, Eko2024’ün başlarında Marvel’ın genişleyen serisini tehdit eden ciddi bir sorunu ele alıyor. Başlangıçta Stan Lee’nin fikri olan Marvel Comics’in 50 yıllık stratejisini kopyalayan Marvel Studios, MCU’da yeni bir katman oluşturdu: “Marvel Spotlight” başlığı altında.

Haberler: Marvel Studios, daha geniş MCU sürekliliğine odaklanmadan daha karakter odaklı hikayelere odaklanmak için Marvel Spotlight adlı yeni bir MCU banner’ını ortaya koyuyor [via Marvel.com]

Marvel Spotlight’ı tanıtma ve kullanma kararı Eko algı sorunu göz önüne alındığında, strateji kapsamındaki ilk sürüm cesur bir hamle olsa da önemli faydalar sağlıyor. Marvel zaman çizelgesi, MCU’nun yumuşak bir şekilde yeniden başlatılacağına dair söylentilerin gelmesiyle birlikte kendi sürekliliğinin ağırlığı altında zaten zayıflıyor. Yenilmezler: Gizli Savaşlar Kamera arkasında yaşanan kayda değer kargaşa ve MCU TV şovlarının yaklaşımını değiştirmeye yönelik geniş çaplı hamlelerle birleştiğinde bu, seri için onarıcı bir dönemin ilk adımı olabilir.

İlgili: Marvel 4. ve 5. Aşamada BTS Kaosunun 15 İşareti


Marvel Spot Işığı Nedir? Yeni MCU Stratejisi Açıklandı

Marvel’ın yeni Marvel Spotlight banner’ının tanıtımıyla ilgili yaptığı açıklamaya göre amaç, Marvel Comics’in 1971 “deneme” kategorisine dayanan belirli karakter odaklı sürümlerin bağlantısını kesmek. Yayın Başkanı Brad Winderbaum amacın tam olarak ne olduğunu açıkladı:

“Marvel Spotlight bize daha ayakları yere basan, karakter odaklı hikayeleri ekrana getirmemiz için bir platform sağlıyor ve Echo örneğinde, daha büyük MCU sürekliliği yerine sokak düzeyindeki risklere odaklanıyor. Çizgi roman hayranlarının Ghost Rider Spotlight çizgi romanının tadını çıkarmak için Avengers veya Fantastik Dörtlü’yü okumasına gerek olmadığı gibi, izleyicilerimizin de Maya’nın hikayesinde neler olduğunu anlaması için diğer Marvel serilerini izlemesine gerek yok.”

Stan Lee, yeni bir serinin başlatılmasıyla ilgili geleneksel pazarlama yatırımı olmadan, yeni karakterleri ve hikayeleri tanıtma yönündeki yoğun çabanın bir parçası olarak 1971’de Marvel Spotlight’ı tanıttı. “Deneme” oyunları aynı zamanda Marvel’ın markasını bu oyunların başarıya ulaşamamasının olumsuz etkilerinden de korudu. Werewolf by Night, Ghost Rider ve Spider Woman gibi büyük Marvel karakterleri bu seride yer alırken, Nick Fury, The Warriors Three ve Namor gibi karakterlerin hepsi önemli sayılarda yer aldı.

Neden Marvel Spotlight MCU’nun En İyi Yeni Fikri?

Hata yapmayın, Marvel Studios, MCU için ciddi bir soruna bakıyor ve aynı sonucu göz önünde bulundurarak mevcut bir fikirden (her ne kadar eski, çizgi romanlardan emekli olsa da) yararlanan bir çözüm sunuyor. MCU’nun yayınlara yönelik övülen Phase yaklaşımı ve daha sonra daha geniş hikayeleri daha fazla kategorize etmek için Sagas’ın piyasaya sürülmesi nedeniyle ara bağlantı, Marvel’ın en tanınabilir markası haline geldi. Aynı zamanda stüdyonun boynunda asılı olan bir albatros.

Her şey Avengers düzeyindeki olaylara ve geçişlere odaklanmışken, yeni karakterler tek bir beklentiyle tanıtılıyor: sonunda büyük resimde nasıl rol oynayacakları. Moon Knight gibi birbirinden uzaklaştırılmış karakterler bile Avengers üyeliği sorunuyla ve MCU’nun X-Men filmi gibi yaklaşan çıkışlarla karşı karşıyadır. Fantastik Dörtlü aynı muameleden kaçamaz. Mevcut modelde her şey amansız bir yapıyla ilgilidir: başarıyı takip eden başarı, burada referans noktası her seferinde daha yükseğe konur.

MCU sürekliliği stüdyonun boynunda asılı duran bir albatros gibidir.

Marvel Spotlight’ın sonunda sunabildiği, kendi şartlarına göre gelişmek için yeni karakterleri alandan soyan ara bağlantı sorununun ötesinde, bir de ev ödevi sorunu var. 32 Marvel filmi ve 9 farklı diziyle ve MCU’nun tüm yayınlarının bir şekilde gelecek için vazgeçilmez olacağı fikriyle. Zaten MCU, Disney+ ve YouTube’daki özetleri başlangıç ​​olarak kullanıyor ve hayranlar, gelecek Marvel sürümleri için diğer hangi yayınları izleyecekleri konusunda gelişmiş uyarılara ihtiyaç duyuyor. Takip etmek sürdürülebilir değil. Marvel Spotlight ile MCU, hayranlara aşamalı yaklaşıma bir alternatif sunuyor ve bu akıllıca.

Marvel Spotlight MCU İçin Ne İfade Ediyor?

Ghost Rider, Avengers Endgame'deki bir portaldan geliyor

Olumlu yönleri açısından Marvel Spotlight yaklaşımı MCU’ya önemli olanaklar getiriyor:

  • Echo gibi daha az “ana hat” şov ve film, ağır yük ve daha geniş MCU sürekliliğinin dikkat dağıtıcı etkisi olmadan var olabilir
  • Şu anda çıkmaz sokak gibi görünen yan ürünler (çünkü Multiverse Efsanesi ile bağlantılı değiller) piyasaya sürülebilir: Luke Cage, Ghost Rider, Wonder Man, Scarlet Scarab ve hatta Ironheart, Wakanda ve Blade gibiler hepsinin arkasında daha büyük bir mantık var
  • Marvel Spotlight, daha ucuz projeler ve yeni gelen karakterler için bir deneme alanı olabilir
  • Tamamı Avengers besleyici projesi olmayan, karakter odaklı hikayeler
  • Doğrusal olmayan zaman çizelgeleri artık Multiverse Saga anlatımından bağımsız olarak keşfedilebilir

Şu anda Multiverse Saga’nın tek bir tutarlı hikaye olarak hiçbir anlamı yok, bu şemsiye altında kataloglanan her Aşama 4, 5 ve 6 sürümünün önerdiği gibi. Bu yayınların çok az bir kısmı aslında merkezi çoklu evren hikâyesini ilerletiyor ve geri kalan her şey tesadüfen ikincil hale geliyor. Ana hikayeyi ilerletmeyen yayınları bilinçli olarak yeniden markalamak, anlatı iğnesini hareket ettirme sorumluluğunu ortadan kaldırır ve onları varlıklarını haklı çıkarma ihtiyacından kurtarır.

Elbette Marvel Spotlight’ın göz ardı edilemeyecek olumsuz çağrışımları da var. Eğer Spotlight orijinal çizgi roman yaklaşımı modelini takip ederse, dahil edilen her kitaba daha az pazarlama bütçesi verilecek ve hayran odaklı heyecan çağında bu zor bir ihtimal. Aynı zamanda Marvel Studios, belki de farkında olmadan, bazılarının “sadece deneme” olduğu konusunda bilinçli bir kabulün olduğu bir yayın hiyerarşisi yaratıyor. Potansiyel izleyicilerin farklı düşünmesini sağlamak zorlu bir iştir, özellikle de platformu çoğu zaman kaliteyle ilgili her türlü soruyu geçersiz kılan MCU Disney+ programlarının izleyici sayısının düşük olduğu düşünüldüğünde.

Ancak iyi haber şu ki Marvel Spotlight bir değişiklik ve MCU’nun yeni bir hayata ihtiyacı var. Bir film için orijinal Yenilmezler’i geri getirme, MCU’yu yumuşak bir şekilde yeniden başlatma veya “daha az ilgi çekici” projelere daha az odaklanma gibi konuşmalar bir şeydir, aksiyon başka bir şeydir. Ve burada düşünülecek çok şey varken, eğer Marvel Sinematik Evreni Marvel Spotlight kurulumunun avantajlarından faydalanabilecek herkes faydalanmalı.

Önemli Çıkış Tarihlerisinema-1