Bu hikaye ilk olarak tarafından yayınlandı. öğütülmüş. Grist’s’e kaydolun haftalık bülten burada.

Çim bakımı ekipmanları (yaprak üfleme makineleri, çim biçme makineleri ve benzerleri) çoğu insanın iklim öncelikleri listesinin başında yer almıyor. Ancak yeni bir rapor, çim bakımının toplamda ABD hava kirliliğinin ana kaynağı olduğunu belgeliyor.

Çevre Koruma Ajansı’nın 2020 Ulusal Emisyon Envanterindeki mevcut en son verileri kullanan rapor, ekipmanın 68.000 tondan fazla duman oluşturan nitröz oksit saldığını ortaya çıkardı; bu miktar, kabaca 30 milyon arabadan kaynaklanan kirliliğe eşdeğerdir. Çim ekipmanları ayrıca Los Angeles şehrinin toplam emisyonundan daha fazla olan 30 milyon ton iklimi ısıtan karbondioksitin salınmasına neden oldu.

Raporun baş yazarı ve kar amacı gütmeyen bir çevre kuruluşu olan Colorado PIRG’de temiz hava savunucusu olan Kirsten Schatz, “Çim ve bahçe ekipmanlarındaki bu küçük motorlar söz konusu olduğunda, bu gerçekten mantığa aykırı” dedi. “Bu şey gerçekten orantısız bir şekilde çok fazla hava kirliliğine, sağlık sorunlarına neden oluyor ve orantısız bir şekilde iklim değişikliğine katkıda bulunuyor.”

“Başlıklı rapora göre, çim ekipmanları aynı zamanda formaldehit ve benzen gibi diğer hava toksik maddelerinin oluşumuna da katkıda bulunmuştur.”Çim Bakımı Elektrikli Hale Geliyor.” Ancak belki de yaydığı en endişe verici kirletici PM2.5 olarak bilinen ince parçacıklı maddedir.

PM2.5, insan saçının genişliğinden çok daha küçüktür ve kanserden üreme rahatsızlıklarına, zihinsel sağlık sorunlarından erken ölüme kadar çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Rapor, gazla çalışan çim ekipmanlarının 2020 yılında 21.800 ton PM2,5 püskürttüğünü ortaya çıkardı; bu miktar, bir yıl boyunca 234 milyon tipik arabadan kaynaklanan kirliliğe eşdeğerdir.

Bu büyük etki, gazla çalışan çim ekipmanlarının binek otomobillerden farklı motor türleriyle çalışması nedeniyle ortaya çıkıyor. Daha küçüktürler (motorların yanma döngülerindeki farklılıklara işaret eden iki ve dört zamanlı versiyonları vardır) ve genellikle daha az verimlidirler; iki zamanlı motorlar, yağlama yağı ve benzin karışımıyla çalıştıkları için özellikle sorunludur.

“[This] Gerçekten verimsiz olan motor teknolojisi, kilosuna göre arabalardan ve kamyonlardan daha fazla çevreyi kirletiyor” dedi Schatz. “Dış mekan ekipmanları oldukça şaşırtıcı miktarda kirlilik yaratıyor.”

Emisyonlar eyaletlere göre de büyük farklılıklar gösteriyor. Kaliforniya ve Florida, çim ekipmanlarından kaynaklanan karbondioksit emisyonları açısından en yüksek sırayı alırken, Florida ve Teksas PM2,5 kirliliği listesinin başında yer aldı. ABD’nin en kalabalık eyaleti olan Kaliforniya’daki çim bakımının PM2.5 kirliliği açısından daha üst sıralarda yer alması beklenebilir ancak bu sadece 29. sırada yer alıyor. Frontier Group’un kıdemli politika analisti ve rapora katkıda bulunan Tony Dutzik’e göre, daha düşük iki zamanlı motor kullanımı eyaletin karbon ve partikül emisyonları arasındaki boşluğu açıklıyor.

Kendisi, ulusal düzeyde iki zamanlı motorların çim ekipmanlarından kaynaklanan PM2,5’in yüzde 82’sinden sorumlu olduğunu, ancak Kaliforniya’da bu oranın yalnızca yüzde 41 olduğunu açıkladı. Araştırmacılar kullanım farkının neden bu kadar keskin olduğundan tam olarak emin değiller, ancak bir teoriye göre Kaliforniya’nın küçük motorları düzenleme geçmişi meyvesini veriyor.

“Kaliforniya sürekli olarak liderlik ediyor [small engine] Dutzik, “1990’ların ortasından bu yana emisyon standartlarını yükselttik” dedi. Bu liderlik devam ediyor: Eyalet çapında küçük arazi motorlarının yasaklanmasıÇim ekipmanları da dahil olmak üzere, gelecek yıl yürürlüğe girecek. Schatz, ülkenin geri kalanının Kaliforniya’nın izinden gitmesi ve şarj edilebilir pillerle çalışan elektrikli alternatifleri desteklemesi gerektiğini savunuyor.

Schatz, “Artık çok daha temiz, daha sessiz elektrikli alternatiflerimiz var” dedi. “Pil teknolojisi uzun bir yol kat etti.”

Birçok eyalet ve belediye, pille çalışan çim ekipmanlarında indirim sunuyor ve daha fazla insan geçiş yapma. Bu, emisyonların büyük bir kısmından sorumlu olan ancak elektrikli hale getirilmesi daha zor olan ticari çim bakımı sektörü için bile geçerlidir çünkü şirketler genellikle konut kullanıcılarına göre daha uzun çalışma süresine sahip daha güçlü makinelere ihtiyaç duyar.

Kelly Giard, Temiz Hava Çim Bakımı şirketini 2006 yılında, ticari işlere yönelik teknolojinin “sınırlı” olduğunu söylediği bir dönemde kurdu. Ancak bu hızla değişiyor ve şirketinin büyümesine yardımcı oldu. Bayilikleri şu anda 16 eyalette yaklaşık 10.000 müşteriye hizmet veriyor.

Giard, elektrik filosunun performansı hakkında şunları söyledi: “Bu noktada gazla kıyaslanabilir düzeyde.”

Bu makale ilk olarak şurada yayınlandı: öğütülmüş en https://grist.org/teknoloji/lawn-equipment-pollution-report/. Grist, kendisini iklim çözümleri ve adil bir gelecek hikayelerini anlatmaya adamış, kar amacı gütmeyen, bağımsız bir medya kuruluşudur. Daha fazlasını şu adreste öğrenin: Grist.orggenel-7