Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin dünyanın en iyi küresel arama motoru olarak kalmak için milyarlarca dolar ödeme kararını onayladı. ABD anti-tröst davası The Wall Street Journal’ın bir raporuna göre Pazartesi günü. Pichai, kullanıcılara “kesintisiz ve kolay” bir deneyim sunmaya çalıştığını iddia etti. Apple ve diğer teknoloji şirketlerine fahiş ücretler ödemek.

ABD Adalet Bakanlığı Google’ın pazar üzerinde tekel oluşturacak yapı taşlarını oluşturduğunu savunuyor ancak Pichai, şirketin rakiplerinden daha iyi olduğu için baskın arama motoru olduğunu söyleyerek buna katılmıyor.

The Journal’ın haberine göre Pichai, sorgulama sırasında “Tarayıcıların insanların internette gezinme ve kullanma konusunda kritik öneme sahip olduğunu erkenden fark ettik” dedi. “Kullanıcının deneyimini daha iyi hale getirirseniz, web’i daha çok kullanacakları, web’i kullanmaktan daha çok keyif alacakları ve Google’da da daha fazla arama yapacakları ilk başlarda çok açık bir şekilde ortaya çıktı.”

Pichai, Google’ın telefon şirketlerine ve üreticilere yaptığı ödemelerin, yalnızca Google’ın birincil arama motoru olmasını sağlamak değil, onları daha fazla güvenlik yükseltmesine yönlendirmek amacıyla yapıldığını ifade etti.

Dahili e-postalar 2007’de Pichai ve meslektaşları arasında yapılan çapraz sorgu sırasında paylaşılan bilgiler, Google’ın Apple’ın varsayılan arama motoru olma konusundaki ısrarını ortaya koyuyor. Pichai, tek arama motoru olmaktan endişe duyduğunu ve Yahoo’nun yedek sürümünü istediğini söyledi.

Google, Apple’a 18 milyar dolar ödedi 2021’de Mac’lerinde, iPhone’larında ve iPad’lerinde varsayılan arama motoru olarak kalacak ve teknoloji şirketlerine toplam 26 milyar dolar ödedi Mahkeme belgelerine göre yalnızca 2021’de. Pichai’nin açıklamaları, Google’ın kıdemli başkan yardımcısı ve arama başkanı Prabhakar Raghavan’ı yansıtıyor gibi görünüyor; o da ödemenin Google’ın en iyi arama motoru olarak kalmasının nedeni olmadığını, bunun nedeninin kalitesi ve üstün erişilebilirliği olduğunu iddia etti.

Diğer teknoloji şirketi CEO’ları ifade vermeye çağrıldı ve Microsoft CEO’su Satya Nadella, Google’ın %90’lık pazar payını görünürlüğünü ve kârlılığını artırmak için kullanabileceği ve şirketin pazardaki tekelini güçlendirebileceği için “kısır döngüye” hapsolduğunu söyledi. Günlük bildirdi.

Adalet Bakanlığı avukatı Kenneth Dintzer, geçen ay yapılan bir duruşmada anti-tröst davası öncesinde hakime “Google, insanların onları değiştirmeyeceğini bilerek temerrütlere milyarlarca dolar yatırım yapıyor” dedi. CNBC. “Varsayılan ayrıcalık satın alıyorlar çünkü varsayılanlar çok önemli.”

Anti-tröst davası muhtemelen en azından 2024’ün başına kadar sonuca varamayacak. Google’ın antitröst yasalarını ihlal ettiğine hükmedildiönlemlere karar vermek için başka bir duruşma onun yerini alabilir. Google’ın pazar gücüne hakim olun.genel-7