Telegram, Android kullanıcılarının Hamas kanallarına erişimini kısıtladı. CNBC Çarşamba, iki haftadan az bir süre sonra CEO Pavel Durov açık tutmayı savundu. İle mesajlaşma uygulaması Aylık 700 milyon aktif kullanıcı Hamas’ın ve askeri kanadı hamas_com ile El Kassam tugaylarının resmi kanalının Android cihazlarda engellendiği bildirildi.

Durov, 13 Ekim’de Telegram’da Hamas’ın Telegram’ı sivilleri füze saldırısı öncesinde bölgeyi terk etmeleri konusunda uyarmak için kullandığını söyleyerek bu kanalların neden açık tutulmalıdır Telegram’ın yalnızca kullanıcı bir kanala abone olduğunda bilgi gösteren yapısı nedeniyle, diğer algoritmik uygulamalardan farklı olarak propagandayı güçlendirmeyen benzersiz bir bilgi kaynağı olarak.

Durov, Telegram gönderisinde “Duygusal dürtülere göre hareket etmek her zaman caziptir” dedi. “Ancak bu tür karmaşık durumlar, sosyal platformlar arasındaki farkların da dikkate alınması gereken kapsamlı bir değerlendirmeyi gerektiriyor. Bu nedenle Telegram kanallarının propagandayı önemli ölçüde artırmak için kullanılması pek mümkün değil. Bunun yerine araştırmacılar, gazeteciler ve teyitçiler için benzersiz bir ilk elden bilgi kaynağı görevi görüyorlar.”

Meta, Tiktok Ay başında İsrail ve Gazze’deki çatışmaların ışığında içerik denetleme politikalarını revize ettiler, ancak CEO’nun açıklaması Telegram’ı aykırı bir değer haline getirdi. Ancak Android kullanıcılarına yönelik yeni politika, Durov’un önceki tutumuyla doğrudan çelişiyor.

Engellenen kanallardan birine erişmeye çalışırken CNBC’ye göre “Maalesef bu kanal Google Play Store’dan indirilen Telegram uygulamalarında görüntülenemiyor” yazan bir açılır pencere beliriyor.

Telegram’ın IOS’ta aynı kanalları engelleyip engellemediği belli değil. Açılır pencere özellikle Google Play’de indirilen uygulamalara işaret ederek blokların Android kullanıcıları için yerel olduğunu ima ediyor.

Telegram, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Google, İsrail Savunma Kuvvetleri ile işbirliği yaptı. canlı trafik güncellemelerini devre dışı bırak Yerel toplulukları korumak için Google Haritalar ve Waze’de. Şirket CEO’su Sundar Pichai, 10 Ekim’de İsrail’de yaşanan terör saldırılarının kurbanlarıyla ilgili endişelerini dile getirdi. X’te bir yazı Google’ın “ürünlerimiz aracılığıyla insanlara güvenilir, doğru bilgiler sağlamak için çalıştığını” söyledi.

genel-7