Güney Kaliforniya’da bir aile, yaşlı babalarının ardından uyarıda bulundu Çevrimiçi bir dolandırıcılığın kurbanı oldu ve 20.000 dolar kaybetti. Buna göre ABC783 yaşındaki kurban, ilk olarak Nisan ayında InstaFix US LLC’den 900 dolara bir siber koruma paketi satın almıştı. Altı ay sonra, aynı şirketten olduğunu iddia eden birinden bir telefon aldı ve kendisine bu paketin şirketin iflas ettiğini ve kendisine para iadesi yapılması gerektiğini söyledi.

Arayan kişiye güvenen kurban, sağlanan kod aracılığıyla bilgisayarına ve Bank of America hesaplarına erişmelerine izin verdi. Bu, kurbanın haberi olmadan, dolandırıcılara uzak masaüstü erişimi yoluyla bilgisayarının kontrolünü sağladı. Onlar 200$ tutarında bir test transferi başlattı ama sonra Yanlışlıkla 20.000 dolar gönderdiği iddia edildi.

Dolandırıcılar, parayı bizzat alması için kurbanın evine birini gönderdi.

Panik içinde, mağdur iddia edilen fazla parayı iade etmeye hevesliydi. Ancak dolandırıcılar, kurbanın haberi olmadan yalnızca kendi hesapları arasında para aktarmıştı. Dolandırıcılar, kurbana parayı iki küçük meblağ halinde farklı banka şubelerinden çekmesi konusunda rehberlik etti. Bir adam parayı almak için kurbanın evine geldi.

Mağdurun eşi şüphelenerek olaya müdahale etmeye çalıştı ve cep telefonuyla olayın fotoğraflarını çekti. Ne yazık ki mağdur, kendisinin olmayan parayı iade ettiğine ikna olmuştu ve bunun kendi parası olduğunun farkında değildi.

InstaFix US, yalnızca kredi kartı veya şirket adına çek gibi meşru yöntemlerle ödeme kabul ettiklerini öne sürerek dolandırıcılıkla herhangi bir ilgisi olduğunu reddetti. Mağdurun bildirdiği dolandırıcılık faaliyeti hakkında hiçbir bilgilerinin olmadığını iddia ettiler.

Orange County Şerif Departmanı olayı bir suç olarak araştırırken, Bank of America müşterilerini, çağrılar veya duygularla oynayan ve acil eylem için baskı yapan mesajlar gibi yaygın dolandırıcılık tehlike işaretlerine karşı dikkatli olmaya çağırdı. Olaya rağmen mağdur, sonraki haftalarda da aynı numaralardan çağrı almaya devam etti ve akıllıca bir şekilde görmezden gelmeyi seçti. Bu olay, özellikle savunmasız bireyleri hedef alırken çevrimiçi dolandırıcılıkların tehlikelerini net bir şekilde hatırlatıyor.

Dosyalandı Genel. Siber Güvenlik ve Dolandırıcılık hakkında daha fazlasını okuyun.genel-1