Gerçek hayatta asla test etmek istemeyeceğiniz bir iPhone özelliği, geçen yıl iPhone 14 serisiyle piyasaya sürülen Çarpma Tespiti özelliğidir. Çarpışma Algılama şu şekilde çalışır: iPhone 14 ve iPhone 15 serisi, Apple Watch Series 8 veya üzeri, ikinci nesil Apple Watch SE ve Apple Watch Ultra veya üzeri. Saatler watchOS 9 veya üzerini çalıştırıyor olmalıdır. Bu özellik, önden darbeler, yandan darbeler, arkadan çarpışmalar ve devrilmeler dahil olmak üzere ciddi araba kazalarını tespit etmek için tasarlanmıştır.
Daha geçen gün, ilgili kişilere iPhone’un çökme tespit özelliğinin gerçek hayatta çalıştığını görme şansı veren bir olay meydana geldi. Ayrıntılar şunlardı: Reddit’te yayınlandı BMW E92 sahibi, sağa dönüş yaparak BMW E90 sürücüsünün önüne çıkmasını sağladı.
Araçtaki yolcu şunları yazdı: ayrı Reddit hesabı, “Yolcu olarak ilk araba kazamı yaşadım ve doktorlar sadece birkaç kırıkla kurtulduğumuza şaşırdılar. Yapamadığım bir durumdayken 911’i arayıp durumu bana bildirdiğiniz için Apple SOS özelliğine teşekkür ederim. Durumun acil temas kişileri.” Ayrıca bu makalenin başlığı altında görebileceğiniz Crash Detection devreye girdiğinde iPhone’unda ne olduğunu gösteren bir ekran görüntüsü de yayınladı.

Yolcu ayrıca bu özelliğin, her iki ebeveyni gibi Android telefon kullanan acil durumda iletişime geçilecek kişiler için bile harika çalıştığını belirtti. Her ikisine de kaza bilgisi verildi. Çarpışma Tespiti, gerekirse acil durumda iletişime geçilecek kişileri bir olay hakkında uyarmak ve onlara olayın meydana geldiği yeri bildirmek için SMS kullanacak ve aynı zamanda acil durum hizmetlerine de kazayı bildirecek.

Bir darbe algılandığında iPhone veya Apple Watch’unuz bir uyarı sesi verecek ve okuyacağına dair bir uyarı görüntüleyecektir. Yanınızda yalnızca iPhone varsa, ekranda acil arama kaydırıcısı görünür ve acil servislere telefon üzerinden arama yapılabilir. Yanınızda yalnızca Apple Watch varsa cihaz bileğinize dokunacak, alarm çalacak ve acil durum kaydırıcısını görüntüleyecektir. Hem iPhone’unuz hem de hücresel bağlantı özellikli bir Apple Watch’unuz varsa kaydırıcı yalnızca saatin üzerinde görünür ve acil servislere çağrı bağlandığında saat üzerinden oynatılır.

Süreci tekrar gözden geçirelim. Uyarı çaldıktan sonra acil servisleri arayabilir veya uyarıyı kapatabilirsiniz. 20 saniye içinde yanıt vermezseniz acil durum hizmetleri aranır ve acil durumda iletişime geçilecek kişileriniz ciddi bir kaza geçirdiğiniz konusunda uyarılır. Aldıkları mesaj konumunuzu içerir. Tıbbi Kimliğinizi ayarladıysanız, acil durum müdahale ekipleriyle önemli sağlık bilgilerini paylaşmanıza olanak tanıyan bir Tıbbi Kimlik kaydırıcısı ekranda görünecektir.

Pixel kullanıcılarının Pixel 3’ten beri bildiği gibi böyle bir özelliğe sahip olmak güzel. Daha da iyisi, bu özelliğin var olduğunu ancak onu hiç kullanmak zorunda kalmadığınızı bilmek.telefon-1