Discord, yazılı, sesli ve görüntülü mesajlaşma uygulamasına yeni özellikler kazandırıyor. Topluluk platformunun arkasındaki şirket, geçtiğimiz Mart ayında yapay zekaya yatırım yaptıktan sonra genç kullanıcılarının kullanıcı deneyimi, para kazanma ve güvenliği konusunda yeni iyileştirme alanları sunma fırsatını değerlendiriyor.

Discord’un ortaya çıkardığı ilk özellik, gönderenlere yönelik bir güvenlik uyarısıdır. Uygulama, başka bir kullanıcıdan ilk kez özel mesaj alan genç kullanıcılarına bildirim gönderilmesinin gerekip gerekmediğini tespit edecek. Herkes mesaja yanıt vermek isteyip istemediğini önceden kontrol edebilir veya göndereni tekrar göndermemek için engelleyebilir.

Başka bir araç olan Teen Safety Assist, özel mesajların yanı sıra sunucularda da mevcut olacak. Gençleri alabilecekleri hassas içeriklerden korumayı amaçlamaktadır. Bunu etkinleştirdiğinizde, özellikle fotoğraf veya video gibi medyayı içeren belirli mesajlar, genç bir izleyici kitlesini şok edebilecek bir unsur içeriyorsa bulanıklaştırılacaktır. Kullanıcının nihayet medyaya başvurabilmesi için medyaya tıklaması ve bir uyarı bildirimini doğrulaması yeterlidir.

Discord, blog yazısında kuralları çiğneyen kullanıcılara karşı mümkün olduğunca şeffaf olmaya çalıştığını belirtiyor. “ Bazı ihlaller diğerlerinden daha ciddidir ve ihlalin ciddiyetine göre uygun önlemleri alacağız. Örneğin, şiddet içeren aşırıcılığa ve çocukları cinselleştiren içeriklere karşı sıfır tolerans politikamız var ve olmaya devam edecek. » platformu belirtir.

Uzun vadede daha fazla gelir elde etmenizi sağlayacak yeni özellikler

Discord, güvenliğin yanı sıra pazarlama açısından da ek bir adım atmak istiyor. Dijital reklamcılığı göz ardı etmeyi tercih eden şirketin gelirinin tamamı şu anda Nitro aboneliklerinden elde ediliyor; formüle bağlı olarak ayda 2,99 euro veya 9,99 euro.

Şirket, ekonomik modelini geliştirmek için uygulamada bulunan geliştirici topluluğunu teşvik etmek istiyor. Şu anda platformda 750.000’den fazla üçüncü parti uygulama mevcut ve her ay yaklaşık 45 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor. Bazıları artık kullanıcıların yeni içeriklere erişebilmesi için bir abonelik sistemi kurabiliyor.

Bu sistem halihazırda Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcuttur ve önümüzdeki haftalarda dünyanın geri kalanına da yayılması planlanmaktadır. Şirket abonelik gelirinin %30’unu alacak, geri kalanı geliştiricilere gidecek. Aynı zamanda Discord, uygulamaya entegre edilmiş bir mağaza da açıyor ve abone olsun veya olmasın kullanıcıların hesaplarını ve avatarlarını elbette birkaç avro karşılığında sanal nesnelerle dekore etmelerine olanak tanıyor.genel-16