Video konferans şirketi Zoom, San Jose, California’daki yıllık Zoomtopia konferansında bugün, aralarında Zoom Docs adı verilen yapay zeka destekli belge uygulaması ve şirketin yakın zamanda piyasaya sürülen AI Companion’ın sunduğu genişletilmiş yetenek listesi de dahil olmak üzere bir dizi yeni ürün ve yeteneği duyurdu. işletmelere hibrit çalışma için daha eksiksiz bir işbirliği ve iletişim platformu sunmayı amaçlıyor.

Zoom Docs, standart belge özelliklerinin yanı sıra, Zoom platformu ve üçüncü taraf uygulamalarıyla entegre olan proje izleme ve wiki oluşturma özellikleri de sunar. Kullanıcılar, meslektaşlarını tartışmalara dahil etmek için etiketleyerek, bağlamı açıklamak için yorumlar ve başlıklar ekleyerek, görevler atayarak ve belgeleri paylaşarak belgeler üzerinde işbirliği yapabilecek. Düzenler, tablolar ve görüntü blokları gibi öğelerle özelleştirilebilir ve yapay zeka destekli işlevsellik, kullanıcıların içerik özetlerini görüntülemesine ve ilgili bilgiler için belgelerde arama yapmasına olanak tanır.

Zoom, Zoom Docs’un Zoom’un yakın zamanda duyurduğu AI Companion ile birleştirildiğini söylüyor. üretken yapay zeka dijital asistan fikir sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Kullanıcılar örneğin düzenleme konusunda yardım isteyebilir veya belge içeriğinin tonunu değiştirebilir, beyin fırtınası yapabilir ve içeriği özetleyebilir veya sorgulayabilir. AI Companion ayrıca bilgilerin Zoom genelinde paylaşılma şeklini kolaylaştırmak için Zoom Toplantıları ve Ekip Sohbeti üzerinden de bilgi alabilir.

“Açık konuşayım, bu sizin ortalama belgenizden çok daha fazlası. Zoom’da UCaaS ürün pazarlamasının küresel lideri Theresa Larkin, “Bu gerçekten de temelinde yapay zeka bulunan, sıfırdan inşa edilmiş yeni nesil bir işbirliği yöntemi” dedi. Zoom Docs’un 2024’te genel kullanıma sunulması planlanıyor.

IDC Research’ün işbirliği ve topluluklardan sorumlu başkan yardımcısı Wayne Kurtzman, duyurunun Zoom’un ürün yelpazesini genişletmek için ölçülü adımlar attığını gösterdiğini söyledi.

“Bu, yaşadığımız teknoloji değişikliklerinin erken bir aşaması olduğundan, bu aynı zamanda Zoom’un yolculuğunun da erken bir aşamasıdır ve gelecek için umut vericidir” dedi.

Zoom yapay zeka tartışmalarını hafifletmeye çalışıyor

Zoom ayrıca Zoom AI Companion’ın sunduğu yetenekleri genişleteceğini de duyurdu.

Zoomtopia’dan bir hafta önce basın ve analistler için düzenlenen bir basın toplantısında, Zoom’un AI geliştirici ekosistemi ve endüstri ürün pazarlama ekiplerine liderlik eden Randel Maestre, Zoom’un AI eğitimi için kullanıcı verilerini kullanıp kullanmadığı konusunda karşılaştığı son tartışmalardan bazılarını ele almaya çalıştı.

Maestre, “Zoom’un yapay zekasını veya herhangi bir üçüncü taraf yapay zeka modelini eğitmek için herhangi bir müşteri ses, video, sohbet, ekran paylaşımı eklentisi veya anket sonuçları, beyaz tahtalar veya tepkiler gibi diğer iletişim benzeri içerikleri kullanmıyoruz” dedi.

Zoom’un, toplantı sahiplerine ve katılımcılara kontroller sunmanın yanı sıra, varsayılan olarak kapalı olan AI özelliklerinin etkinleştirilmesi için yönetici ve hesap sahibi kontrolleri sağladığını belirtti.

Genişleyen Zoom AI Yardımcısı

Geçen ay piyasaya sürülen Zoom AI Companion, şu anda kullanıcıların önemli noktalar ve akıllı bölümler aracılığıyla toplantı kayıtlarını hızlı bir şekilde izlemesine, özetleri ve sonraki adımları incelemesine ve bir çağrı sona erdiğinde paylaşılabilecek otomatik toplantı özetleri sunmasına olanak tanıyor. Kullanıcılar ayrıca, toplantı akışını kesintiye uğratmadan, toplantı içi AI Companion yan paneli aracılığıyla soru göndererek, devam eden görüşmeler sırasında kaçırılan içeriği yakalayabilir.

Zoom Team Chat’te AI Companion, Ekip Sohbeti dizisinin bağlamına göre mesajların taslağını hazırlayabilir, tonu ve uzunluğu değiştirebilir, cümleleri ve yanıtları tamamlamaya yardımcı olacak öneriler sunabilir ve Zoom Mail’de AI tarafından oluşturulan taslak e-posta önerileri sunabilir.

AI Companion’ın sunduğu yetenekleri daha da geliştirmek için Zoom, kullanıcıların dijital beyaz tahta üzerinde fikir üretmesine ve düşüncelerini kategoriler halinde düzenlemesine olanak tanıyarak ekiplerin daha hızlı çalışmasına yardımcı olan yeni bir Beyaz Tahta özelliğini kullanıma sundu. Yakında Zoom müşterileri, beyaz tahta içeriğinden görüntüler oluşturmak ve şablonları doldurmak için yapay zekayı kullanabilecek. Zoom AI Companion tarafından desteklenen Toplantı ve Takım Sohbeti özetleme teklifleri de yakında belirli Zoom Yüksek Öğrenim veya Sağlık Hizmeti abonelik planlarına sahip müşterilerin kullanımına sunulacak.

Zoom, en son güncellemeleri sağlamak için toplantılardan, sohbetlerden, beyaz tahtalardan, e-postalardan, belgelerden ve kullanıcıların izniyle üçüncü taraf uygulamalardan bilgi yüzeye çıkarma yeteneği ile AI Companion yeteneklerini genişletmeye devam edeceğini söyledi.

Kullanıcılar ayrıca, tartışmadaki önemli noktaları yakalamak için bir toplantı sırasında AI Companion’a gerçek zamanlı sorular sorabilecek, bir çağrı sırasında dile getirilen bir sorunla ilgili bir destek bildirimi oluşturup dosyalayabilecek ve sunum becerileri ve koçluk hakkında gerçek zamanlı geri bildirim alabilecek. Zoom Toplantılarında konuşma becerileri üzerine.

Ek özetleme yetenekleri, eylem öğelerini ve önemli paydaşları tanımlama ve Ekip Sohbetinde sonraki adımları ortaya çıkarma yeteneğini içerecektir; Zoom Notes’a toplantı özetleri ekleyin; karmaşık Ekip Sohbeti konuşmalarını parçalara ayırıp özetleyin ve akıllı yanıtlar önerin; Zoom Phone ile SMS dizilerini ve çağrıları özetleyin.

Son olarak Zoom AI Companion, kullanıcıların Zoom Events’te sohbet oluşturmasına da yardımcı olacak, öneriler sunacak ve sanal lobide tartışmaları kolaylaştıracak.

Maestre, “Uygun Zoom kullanıcı hesaplarına ücretli hizmet atanmış müşterilerimiz için AI Companion’ı hiçbir ek ücret ödemeden tüm Zoom platformumuza dahil ettik” dedi. “Bu arada bu, şu anda kullanıcı başına aylık 30 ABD doları veya daha fazla maliyete sahip olan diğer benzer yapay zeka tekliflerine benzemiyor. Yapay zeka tamamlayıcıyı hiçbir ek ücret ödemeden dahil etmenin, bunun benimsenmeyi ve kullanımı gerçekten artıracağını düşünüyoruz.”

Kurtzman, Zoom tarafından yapılan duyuruların şirketin akıllı iletişim ve işbirliği platformu olma yönünün bir parçası olduğunu söyledi.

“İşbirliği ürünleri genellikle eklemeli ürünlerdir, işletmeler iş ihtiyaçlarını karşılamak için birden fazla uygulama kullanırlar” dedi ve bunun Zoom gibi satıcılara ve boyutu ne olursa olsun tüm müşterilerine değer katma kapısını açık bıraktığını ekledi.

Telif Hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-12