Üç kez girişimci ve risk sermayedarı olan Amar Varma, bir startup’ta özsermaye hisselerinin yönetimiyle baş etme zorluğunu ilk elden deneyimledi. Kendisi, elektronik tablolar ve hatta hizmet olarak yazılım araçları gibi mevcut birçok çözümün, kurucuların yönetim ve muhasebe işlerinin büyük bir kısmını manuel olarak halletmesini gerektirdiğine ve çoğunlukla ofis arkası süreçlerini kolaylaştırmak yerine karmaşık hale getirdiğine inanıyor. .

Böylece Varma başlatıldı On Anahtar Laboratuvar, platformlar arasında şirket sermayesi hisselerini yönetme yükünü azaltmaya çalışmak için yapay zekadan yararlanan bir platform. Varma, Ten Key Labs’ın birkaç tıklamayla onaylar ve şablonlar oluşturabildiğini ve olağanüstü eylemler için hatırlatıcılar yayınlayabildiğini iddia ediyor.

Varma, TechCrunch’a şunları söyledi: “Bir kurucunun gerçekten neye ihtiyacı olduğuna dair anlayışımı kullanma ve bunu yapay zekadaki en son yeniliklerle birleştirme fırsatı buldum; böylece kuruculara zaman kazandırarak ve zihinsel yüklerini hafifleterek şirketlerini kurmaya odaklanmalarını sağlayan bir araç sağladım.” bir e-posta röportajında.

Kurucular, Ten Key Labs’ı kullanarak girişimlerinin sermaye tablosunu (her yatırımcının işletmedeki öz sermaye payını gösteren tablo) takip edip düzenleyebilir ve işe alım ve finansman ihtiyaçlarını modellemek için tahmin araçlarını kullanabilir. Ayrıca özsermaye düzenleyebilir, çalışanlar, çalışanlar, yatırımcılar ve yönetim kurulu üyeleri gibi çeşitli paydaşları yönetebilir ve iş akışlarını tek bir yerden onaylayabilirler.

Ten Key Labs yapay zeka kullanımında liberal değil. Ancak Varma, bunu mantıklı olduğu yerde, yani şirketle ilgili görevler için bir “yardımcı pilot” olarak uyguladığını söylüyor. Örneğin platform, bir şirketin yönetim kurulu tarafından onaylanan bir teklif mektubundaki hisse senedi opsiyonlarını otomatik olarak dönüştürebilir; bu da, finansman ve çıkışlar söz konusu olduğunda avukatlar için maliyetli bir “temizlik” süresi kaynağı olma eğilimindedir.

Varma, “Sorun şu ki, kurucular ve operatörler genellikle tahsis denklemindeki özsermaye maliyetini tam olarak anlamıyorlar” dedi. “Özsermaye yönetimi konusunda tamamen şeffaf ve işbirliğine dayalı bir platforma sahip olmak sayesinde, çeşitli paydaşlar işbirliği yapabiliyor ve kararlarının etkisini anlayabiliyor.”

Artık Ten Key Labs’ın özsermaye yönetimi yazılımı pazarında pek çok rekabeti var; bunlardan birkaçı Shareworks, Carta ve AngelList gibi yerleşik şirketler. Ancak Varma bunun birkaç açıdan farklılaştığını savunuyor.

Öncelikle Ten Key Labs otomasyonu ve dış paydaşlarla işbirliğini vurguluyor. Bunun ötesinde platform, emisyon üst sınır tablolarındaki hata olasılığını azaltmak için yerleşik korumalara sahiptir.

Varma, “Bazen şu anda net olmasa da, özsermaye tahsisindeki hatalar maliyetlidir” dedi. “Ve bir işletmenin ‘sahiplerinin’ kim olduğunu bilmek için düzenleyiciler tarafından giderek daha fazla inceleme yapılıyor.”

Adil olmak gerekirse, emisyon üst sınır tablolarına yönelik korumalar ve otomasyon yeni kavramlar değil. Ve – beni şüpheci biri olarak tanımla – ama Ten Key Labs’ın teknolojisinin pratikte ne kadar iyi çalıştığını merak ediyorum. Piyasadaki en sağlam özsermaye yönetimi çözümlerinden biri olan Carta bile sanık (bir rakip tarafından da olsa) hataların ortaya çıkması.

Ten Key Labs için bu ilk günler; şirket, ücretli ürünü için kısa süre önce halka açık bir bekleme listesi başlattı. Ancak Varma, her yıl dünya çapında faaliyete geçen milyonlarca startup’ın ve Eniac Ventures, Craft Ventures, Sierra Ventures ve birkaç melek gibi destekçilerden gelen 10,5 milyon dolarlık fonun göz önüne alındığında, Ten Key Labs’ın bir başarı elde etme fırsatı olduğunu düşünüyor.

Varma, “Şirket sermayesini yönetmenin önemini ve karmaşıklığını anlıyoruz” diye devam etti. “Geçtiğimiz yıl, Mantle platformunun ürün kullanım örneklerini, kullanıcı kişiliklerini ve değer teklifini mükemmelleştirmek için önemli tasarım ortaklarıyla birlikte çalışıyoruz. Artık genişlemeye hazırız.”

Şu ana kadar topladığı parayla Varma henüz on kişilik ekibini genişletmeyi planlamıyor. Ancak startup, hızlandırıcı, kuluçka merkezi, hukuk ve VC firma alanlarında müşteri kazanmaya odaklanarak Ten Key Labs’ın pazarlama çabalarını önemli ölçüde büyütmeyi hedefliyor.

genel-24