NASA’nın Perseverance gezgini, 30 Ağustos’ta Jezero Krateri’nde “Thorofare Sırtı” adı verilen bir konum boyunca doğudan batıya yaklaşık 19 km hızla hareket eden bu Marslı toz şeytanını yakaladı. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Altı tekerlekli jeolog, hortumu Jezero Krateri’nin atmosferik keşfinin bir parçası olarak fark etti.

Marslı bir toz şeytanının alt kısmı, Mars’ın batı kenarı boyunca hareket ederken yakalandı. Mars‘ Jezero Krateri NASAPerseverance gezgini, görevin 899. Mars günü veya sol olan 30 Ağustos 2023’te. 20 kat hızlandırılan video, gezicinin Navcam’larından biri tarafından dört saniye arayla çekilen 21 kareden oluşuyor.

Dünya’nın kasırgalarından çok daha zayıf ve genellikle daha küçük olan toz şeytanları, tozu Mars çevresinde hareket ettiren ve yeniden dağıtan mekanizmalardan biridir. Bilim insanları Mars atmosferini daha iyi anlamak ve hava durumu modellerini geliştirmek için bunları inceliyor.

Mars Kasırgası Thorofare'i Alır

NASA’nın Perseverance gezgini, 30 Ağustos’ta “Thorofare Sırtı” boyunca doğudan batıya yaklaşık 19 km/saat hızla hareket eden bu Marslı toz şeytanını yakaladı. 20 kat hızlandırılan video, dört saniyede çekilen 21 kareden oluşuyor ayrı. Maksimum ayrıntıyı gösterecek şekilde geliştirildi. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech

Görev bilim adamları, görüntülerden elde edilen verileri kullanarak, bu özel toz şeytanının yaklaşık 2,5 mil (4 kilometre) uzakta, “Thorofare Ridge” lakaplı bir konumda olduğunu ve doğudan batıya yaklaşık 12 mil (saatte 19 km) hızla hareket ettiğini belirlediler. Genişliğinin yaklaşık 200 fit (60 metre) olduğunu hesapladılar. Dönen girdabın yalnızca 387 feet (118 metre) alt kısmı kamera çerçevesinde görülse de, bilim adamları aynı zamanda tam yüksekliğini de tahmin edebildiler.

Boulder, Colorado’daki Uzay Bilimleri Enstitüsü’nden gezegen bilimcisi ve araştırma ekibinin bir üyesi olan Mark Lemmon, “Toz şeytanının tepesini görmüyoruz, ancak fırlattığı gölge bize onun yüksekliği hakkında iyi bir fikir veriyor” dedi. Azim bilim ekibi. “Çoğu dikey sütunlardır. Eğer bu toz şeytanı bu şekilde yapılandırılmış olsaydı, gölgesi onun yaklaşık 1,2 mil (2 kilometre) yüksekliğe sahip olduğunu gösterirdi.”

Mars Kasırgası NASA Perseverance Rover

NASA’nın Perseverance gezgini, 30 Ağustos’ta “Thorofare Sırtı” boyunca doğudan batıya yaklaşık 19 km/saat hızla hareket eden bu Marslı toz şeytanını yakaladı. Bu daha geniş bir görüntü, sabit bir çerçeve. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech

Dünya’da da görülen toz şeytanları, yükselen sıcak hava hücreleri, alçalan daha soğuk hava sütunlarıyla karıştığında oluşur. Mars versiyonları Dünya’da bulunanlardan çok daha büyük olacak şekilde büyüyebilir. İlkbahar ve yaz aylarında en belirgin olmalarına rağmen (Perseverance’ın bulunduğu Mars’ın kuzey yarımküresi şu anda yaz aylarındadır), bilim adamları bunların belirli bir yerde ne zaman ortaya çıkacaklarını tahmin edemiyorlar. Bu yüzden Perseverance ve NASA’daki arkadaşı Mars gezgini Curiosity, Dünya’ya gönderilen veri miktarını azaltmak için siyah beyaz görüntüler çekerek onlar için her yönü düzenli olarak izliyor.

Misyon Hakkında Daha Fazla Bilgi

Perseverance’ın Mars’taki misyonunun temel hedeflerinden biri, antik mikrobiyal yaşamın izlerini araştırmak da dahil olmak üzere astrobiyolojidir. Gezici, gezegenin jeolojisini ve geçmiş iklimini karakterize edecek, Kızıl Gezegenin insan tarafından keşfedilmesine yol açacak ve Mars kayalarını ve regolitlerini (kırık kaya ve toz) toplayıp saklayan ilk görev olacak.

Daha sonraki NASA görevlerinde, Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bu mühürlü örnekleri yüzeyden toplamak ve derinlemesine analiz için Dünya’ya geri göndermek üzere Kızıl Gezegene uzay aracı gönderilecek.

Mars 2020 Perseverance misyonu, NASA’nın Ay’dan Mars’a keşif yaklaşımının bir parçası olup, Mars’ın insan tarafından keşfedilmesine hazırlanmaya yardımcı olacak Ay’a Artemis misyonlarını da içermektedir.

Perseverance gezgininin yönetimi ve işletimi, NASA adına Pasadena, California’daki California Teknoloji Enstitüsü (Caltech) tarafından denetlenen JPL’nin kapsamına girmektedir.uzay-2