Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan alınan bu fotoğrafta, Hazar Denizi yakınındaki Batı Kazakistan’ın 261 mil yukarısında yörüngede dönerken, bir kutup ışığı, yıldızlı bir gökyüzünün altındaki Dünya’nın hava parıltısıyla kesişiyor. Kredi bilgileri: NASA

Uluslararası Uzay istasyonu Expedition 70 mürettebatı, istasyonun en uzun süre hizmet veren mürettebatının 371 günle geçen hafta ayrılmasının ardından ilk haftasına birlikte başlıyor. Yedi yörünge ileri karakolu sakini Pazartesi günü insan araştırmaları ve uzay fiziğinin yanı sıra uzay giysisi çalışması ve yaşam desteği bakımı ile başladı.

Araştırma ve Yenilikler

NASA Uçuş Mühendisi Jasmin Moghbeli güne Eko Columbus laboratuvar modülündeki ultrason sistemi Vasküler Yaşlanma çalışmak. Doktorların, bir mürettebat üyesinin uzayda yaşarken arterlerinde meydana gelen yaşlanmaya benzer hızlandırılmış semptomları anlamalarına yardımcı olmak için yer personelinin desteğiyle boynunu, bacağını ve kalbini taradı. Moghbeli ayrıca Kibo laboratuvar modülünün dışına uzay boşluğuna yerleştirilecek bir aydınlatma sistemi kurarken istasyon donanımı üzerinde de çalıştı.

NASA Uçuş Mühendisi Loral O’Hara’nın gözlerini incelerken göz kontrolleri de programda yer alıyordu. JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) astronotu Satoshi Furukawa, standart tıbbi görüntüleme ekipmanı kullanıyor. Doktorlar, uzayda iyi bir optik sağlık sağlamak için ağırlıksızlığın retinayı, gözün şeklini, görmeyi ve diğer özellikleri nasıl etkilediğini araştırıyorlar.

Resmi Sefer 70 Mürettebat Portresi

Expedition 70 mürettebatının resmi portresinde (soldan üst sıra) Roscosmos kozmonotları Nikolai Chub, Konstantin Borisov ve Oleg Kononenko; JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) astronotu Satoshi Furukawa; ve NASA astronotu Loral O’Hara. Ön sırada ise ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu ve Expedition 70 Komutanı Andreas Mogensen ile NASA astronotu Jasmin Moghbeli yer alıyor. Kredi bilgileri: NASA

Bakım ve Hazırlıklar

O’Hara ayrıca ESA Komutanı Andreas Mogensen’e de katıldı (Avrupa Uzay Ajansı) Quest hava kilidindeki uzay giysilerine bakım yapıyorum. İkili, O’Hara işi tamamlamadan ve elbisenin su depolarını yeniden doldurmadan ve soğutma ve havalandırma elbiselerini yeniden doldurmadan önce elbiselerin içindeki soğutma döngülerini sırayla temizledi. Furukawa, astronotların yaklaşan uzay yürüyüşlerine destek olmak amacıyla hazırlanmalarına yardımcı olmak için yakında kullanacağı prosedürleri inceledi.

Uzay Fiziği ve Diğer Görevler

Kıdemli kozmonot Oleg Kononenko, beşinci uzay istasyonu görevinde bir video kamera kurdu. plazma Columbus laboratuvarında fizik deneyi. Uzay fiziği çalışması, iyonize gaz, nötr gaz ve mikron boyutlu parçacıklardan oluşan düşük sıcaklıktaki gaz karışımlarını gözlemler veya plazma kristallerive mikro yerçekimi araştırma yöntemlerini ve uzay aracı tasarımlarını geliştirebilir.

Roskosmos Kozmonot Konstantin Borisov, kalp aktivitesini ve kan basıncını ölçen 24 saatlik bir seans için kendisine sensörler bağlayarak sabahına başladı. Daha sonra Nauka bilim modülündeki akü kablolarını fotoğrafladı ve ardından yörünge tesisatı görevlerine geçti. Kozmonot Nikolai Chub, kabloları radyo dedektörlü bir optik teleskopa bağladı, pil sıcaklıklarını ve Zvezda servis modülündeki bağlantıları kontrol etti ve son olarak Rassvet modülünün havalandırma sistemini temizledi.uzay-2