Southwest Araştırma Enstitüsü bilim insanları, Psyche asteroitini kızılötesi bölgede gözlemlemek için teleskoplar kullanıyor ve yaklaşan NASA uzay aracı misyonu için bağlam sağlıyor. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech/ASU

Southwest Araştırma Enstitüsü bilim insanları, asteroit Psyche’yi kızılötesi bölgede gözlemlemek için teleskoplar kullanıyor ve NASA’nın yaklaşmakta olan Psyche misyonu için bağlam sağlıyor. Dr. Stephanie Jarmak, Psyche’nin metalik yüzeyindeki su izlerini aramak için James Webb Uzay Teleskobu’nu (JWST) kullanırken Dr. Anicia Arredondo, Kızılötesi Astronomi için Stratosferik Gözlemevi veya SOFIA tarafından toplanan son verilerden bazılarını kullanıyor. Psyche’nin kompozisyonundaki farklılıkları yüzeyinin farklı noktalarında incelemek.

Yaklaşık 140 mil çapındaki Psyche, Mars ve Jüpiter arasında yörüngede dönen ana asteroit kuşağındaki en büyük nesnelerden biridir. Önceki gözlemler Psyche’nin başarısız bir gezegenden kalan çekirdek olduğu düşünülen yoğun, büyük ölçüde metalik bir nesne olduğunu gösteriyor. NASA’nın 5 Ekim’de 2,2 milyar mil yol kat edecek ve Ağustos 2029’da asteroide varacak olan Psyche uzay aracını fırlatması planlanıyor.

SwRI Uzay Bilimi Bölümü’nde grup lideri olan Dr. Tracy Becker, “Işığın farklı kızılötesi dalga boylarında teleskoplar kullanan SwRI liderliğindeki araştırma, Psyche uzay aracının incelemek üzere tasarlandığı şeye farklı ama tamamlayıcı bilgiler sağlayacak” dedi.

Daha önceki bazı gözlemler çelişkili olduğundan Psyche hala gizemli kalıyor; örneğin, yakın kızılötesi dalga boylarında yüzey bileşimindeki değişkenliğin yanı sıra yüzeyindeki hidrasyon ipuçlarını da gösteriyor.

Jarmak, “JWST gözlemlerimiz Psyche’de su olup olmadığını belirlemek için tasarlandı” dedi. “3 ve 6 mikron dalga boyu aralıklarındaki gözlemler bize hidrasyonun hidroksil formunda mı yoksa gerçek su formunda mı mevcut olduğunu söylüyor. Ve eğer bulamazsak, Psyche’nin bir tür madde olduğu düşünülürse bu şaşırtıcı olmaz. çoğunlukla metalik dünya.”

Psyche özellikle ilginç bir hedef çünkü Dünya’nın metalik bir çekirdeğe sahip olduğu düşünülüyor, ancak manto ve kabuğunun derinliklerinde gömülü ve doğrudan inceleme için erişilemez durumda.

Arredondo, “Psyche’ın farklılaşmış bir asteroit veya protogezegenin kalıntı çekirdeği olup olmadığını daha iyi anlamak için asteroiti dönerken kızılötesi olarak taramak için SOFIA’yı kullandık” dedi. “Eğer öyleyse, birden fazla darbe tüm dış katmanları sıyırıp geriye yalnızca metal bir çekirdek kalmış olurdu. Ancak bu etkiler aynı zamanda değişkenliğe de yol açabilir. Ancak gözlemler Psyche’nin metal olduğunu gösteriyor – bu büyük bir sürpriz değil – ve biz bir tane görmüyoruz. en azından orta-kızılötesi dalga boylarında, dönüşle birlikte çok fazla değişiklik oluyor.”

Metal asteroitler güneş sisteminde nispeten nadirdir ve bilim adamları Psyche’nin bir gezegenin içini görmek için eşsiz bir fırsat sunabileceğine inanıyor. Ancak Psyche o kadar sıra dışı ki bilim adamlarını şaşırtabilir ve güneş sistemindeki nesnelerin nasıl oluştuğuna dair farklı bir hikaye önerebilir.

Arredondo, “Farklı teknikler kullanan tüm gözlemler, bize birbirleriyle bağlam içinde anlamlı olmayan sonuçlar göstermeye devam ediyor” dedi. “Bu yüzden artık oraya gidecek bir görevimiz olması çok önemli.”

Southwest Araştırma Enstitüsü tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Bilim insanları metalik asteroidi gözlemlemek için Webb, SOFIA teleskoplarını kullanıyor (2023, 2 Ekim) 2 Ekim 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-10-scientists-webb-sofia-telescopes-metallic.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1