Sam Bankman-Fried’ın duruşmasının ilk gününde, New York Güney Bölgesi’ndeki koyu maun duvarlı bir mahkeme salonunda, federal bölge Yargıcı Lewis Kaplan, ABD hükümetine sanığa herhangi bir savunma teklifi sunup sunmadığını sordu.

Hükümetin avukatları bunu yapmadıklarını doğruladı.

Altı hafta süren deneme yavaş bir başlangıçtı. Jüri seçim süreci Salı günü başladı ve hakim, her iki taraf ve jüri adaylarının dahil olduğu konuşmalar dışında salon sessiz ve sakindi.

Bankman-Fried her zamanki kargo pantolonunu ve tişörtünü çıkarıp bir takım elbise ve kravat giydi; genellikle dağınık olan bukleleri de biraz kesilmiş gibi görünüyor. Çok fazla konuşmadı, yalnızca Kaplan isterse ifade verme hakkına sahip olduğunu anlayıp anlamadığını sorduğunda “evet” demek için konuştu.

Kaplan, duruşmanın muhtemelen altı haftadan kısa sürebileceğini söyledi. “Nadiren bu kadar uzun sürer” ancak hiçbir garantinin olmadığını ekledi. Yine de duruşmanın Şükran Günü’ne kadar bitmesi “büyük bir ihtimal”.

Bankman-Fried’a yöneltilen yedi suçlama ciddi, ancak Yargıç Kaplan daha şakacı, arkadaş canlısı ve olumlu bir havayla başkanlık etti. Jüri adaylarına haber aramak için araştırma yapmamaları veya herhangi bir elektronik cihaz kullanmamaları gerektiğini hatırlattı.

Bazı potansiyel jüri üyeleri, haberlerde, podcast’lerde ve diğer medyada oldukça duyurulan davayı duyduklarını iddia etti; biri işvereni, risk sermayesi ve özel sermaye şirketi Insight Partners’ın FTX ve kardeş şirketi Alameda’ya yatırım yaptığını iddia ederek bu davanın ne kadar yakından bağlantılı olabileceğini gösterdi.

Kaplan, 12 jüri üyesi ve altı yedeğin, her iki tarafın açılış konuşmalarından önce Çarşamba sabahı erken saatlerde olmasa da gün sonuna kadar seçileceğini öngörüyor.genel-24