2007 yılında kurulan, Dystopia ve Blade Symphony’yi yapan ve çok sayıda yüksek profilli oyuna katkıda bulunan geliştirici Puny Human, tamamen kapanıyor. Şirket, kalan tüm tam zamanlı personelini yıl sonuna kadar işten çıkaracak ve varlıkları tasfiye etmek ve seçilen fikri mülkiyet haklarını satmak için adımlar atıyor. Şirket, bazı ürünlerini açık kaynaklı hale getirecek. Bu kısmen bir sözleşme anlaşmazlığından kaynaklanıyor.

Puny Human’da 20 tam zamanlı personel istihdam ediliyordu. CEO ve stüdyo yöneticisi Mike Sanders, ekibi ve şirketi kaybetmenin “yürek parçalayıcı” olduğunu söyledi. “Bir müşteri önceden kararlaştırılan ödemeleri reddetti, bu da devam eden bir oyunu tam olarak sunmak için bizi nakit akışından mahrum bıraktı.” Sanders, bunun “faaliyet gelirlerimizde art arda başarısızlıklara” yol açtığını söyledi.

CEO, “Bu sonuca yeterince hazırlanmamanın tüm sorumluluğunu üstleniyorum” dedi.

Puny, 2016’dan bu yana “dışarıdan geliştirme sağlayıcısı” olarak faaliyet gösterdi ve diğer stüdyolarla birlikte The Callisto Protokolü, Trover Saves the Universe, Bard’s Tale IV ve Tribes of Midgard gibi oyunlarda çalıştı.

Puny, 2018’de Dystopia’nın Zero Day adlı manevi halefi üzerinde çalışmaya başladı ve amaç, 2023’ün ikinci çeyreğinde belirtilmemiş bir risk sermayesi ortağından fon elde etmekti.

Puny’nin ödeme yapmadığını iddia ettiği müşterinin kimliği bilinmiyor. 2023’ün geri kalanında Puny, “ilk projelerinden bazılarının” kaynak kodunu yayınlamaya ve kalan IP’sini satmaya çalışacak.

Puny’nin yaklaşan kapanışı, oyun endüstrisi için stüdyoların kapanması ve toplu işten çıkarmalarla dolu bir yılda yaşanan en son zorlu haber. Saints Row stüdyosu Volition, Mimimi’nin beğenilen bir oyunu piyasaya sürmesinden kısa bir süre sonra yaptığı gibi bu yılın başlarında kapılarını kapattı. Epic Games yakın zamanda yaklaşık 900 kişiyi işten çıkarırken, Relic de bu yılın başlarında birçok pozisyonu işten çıkardı. Last of Us geliştiricisi Naughty Dog da işleri ortadan kaldırıyor.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde yer alan herhangi bir şeyi satın almanız durumunda GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1